Edukacja w Polsce nie jest przedmiotem specjalnego zainteresowania polityków, służy raczej do realizacji instrumentalnych i doraźnych celów politycznych. Do takiego wniosku można dojść przyglądając się polityce oświatowej w naszym kraju na przestrzeni ostatnich lat i inwestowaniu w kapitał ludzki w edukacji. Mamy już do czynienia z krytycznie niskimi, oscylującymi w granicy płacy minimalnej wynagrodzeniami nauczycieli w szkołach, a jak wynika z raportu Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych - obserwujemy także przyspieszający proces pauperyzacji (obniżenia się stopy życiowej) środowiska akademickiego.
Wpływ mleka i produktów mlecznych na rozwój poznawczy dzieci w wieku wczesnoszkolnym
Pierwszym, najcenniejszym produktem odżywczym człowieka jest bezsprzecznie mleko matki. Jego walory są niepodważalne. Matczyne mleko zapewnia prawidłowy rozwój, stymuluje układ odpornościowy, dba o utrzymanie prawidłowego składu bakterii w jelitach czy wreszcie zmniejsza ryzyko otyłości oraz wszelkich chorób, w tym cukrzycy. Wspomaga również rozwój mózgu. Woda, białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, probiotyki to tylko niektóre składniki stanowiące podwalinę zdrowia dziecka. Im mleko jest bogatsze w wymienione składniki, tym lepiej rozwija się kora mózgowa dziecka i więcej istoty białej znajduje się w mózgu, która wpływa na szybkość uczenia się, sprawność motoryczną czy sferę emocji.
Etapy stawania się dobrym dyrektorem szkoły
Podstawowa rada, z jaką można się spotkać, to utrzymywanie dobrych relacji z nauczycielami, personelem, uczniami i rodzicami. To kluczowa rada, ale jak to osiągnąć?
Cyber-muzeum. Czy polskie muzea czeka robo-rewolucja?
Podczas gdy w Australii powstał pierwszy ogród zoologiczny bez zwierząt, ale z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości, nowe technologie z impetem pojawiają się także w przestrzeni związanej z ludzką kulturą. Szczególną dynamikę tego zjawiska można zaobserwować w muzeach, które jeszcze kilka lat temu bardziej skupiały się na zachowaniu i upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego, aniżeli na tym, jak robić to w sposób angażujący odbiorcę. Zespół, w skład którego weszli dr Artur Modliński, dr Paweł Fortuna i dr hab. Bohdan Rożnowski podjął próbę pogłębienia wiedzy na temat przyczyn tego zjawiska przeprowadzając badanie ankietowe na muzealnikach z całej Polski. Wyniki polskich badaczy zostały opublikowane w Museum Management and Curatorship - najwyżej punktowanym czasopiśmie na świecie z obszaru zarządzania w kulturze.
Ucz się i zmieniaj dalej Twoją szkołę
INSPIR@CJE 2023 – fantastyczna atmosfera, świetni prelegenci, którzy podejmują aktualne tematy dotyczące polskiej szkoły z różnych perspektyw. INSPIR@CJE zostały pomyślane 10 lat temu jako wydarzenie, które propagować będzie mądrą i skuteczną edukację na etapie szkolnym. Wierzyliśmy i nadal wierzymy, że w polskich szkołach (mimo takiego systemu i takiej polityki oświatowej, jakiej doświadczamy) jest wielu wspaniałych nauczycieli, którzy mogą i potrafią się podzielić swoimi doświadczeniami, jak również są w stanie tworzyć nowe podejścia i rozwijać nowe metody.
Nowy obcy język nowożytny - promptowanie czyli rozmowa z AI
Coraz bardziej uzmysławiam sobie, że uczymy się nowego języka obcego. To język komunikacji z maszynami, w szczególności ze sztuczną inteligencją. Język bardzo dla nas obcy, niezależnie jakiego ludzkiego języka używamy. I nie bardzo zdajemy sobie sprawę, że to język obcy.
Może... wycieczka na Jowisza?
Zajmujesz się edukacją? Interesuje Cię tematyka kosmiczna, ale nie wiesz, jak włączyć ją do szkolnych lub poza lekcyjnych zajęć? Weź udział w konferencji Kosmos w Szkole! Przez dwa dni doświadczysz, jak wprowadzać zagadnienia kosmiczne do zajęć z dziećmi i młodzieżą. W najbliższym wydarzeniu ESERO i Centrum Nauki Kopernik biorą za cel gazowego giganta - Jowisza.
Ostatnie komentarze