Sposoby na efektywny odpoczynek

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jak to możliwe, że niektórzy ludzie nie odczuwają istotnej poprawy samopoczucia, zarówno fizycznego jak i emocjonalnego, mimo, że odpoczywają? Wbrew pozorom nie są to odosobnione przypadki. Wobec takich sytuacji warto zastanowić się czy to w jaki sposób spędzamy wolny czas pozwala na efektywną regenerację i czy sprawi, że późniejszy powrót do obowiązków odbędzie się z w pełni ,,naładowanymi akumulatorami”.

Myśląc o wolnym czasie warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, które istotnie wpływają na jego jakość.

Aktywność fizyczna

WHO zaleca dzieciom i młodzieży min. 60 minut umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie. W przypadku osób dorosłych jest to 150-300 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo.

Ruch wpływa korzystnie zarówno na nasze zdrowie fizyczne jak i emocjonalne. Zaleca się pokonywanie codziennie przynajmniej 8000 kroków, aby zmniejszać ryzyko wielu chorób somatycznych. Aktywność fizyczna pomaga również w regulacji nastroju, radzeniu sobie z trudnymi emocjami, obniża poziom odczuwanego stresu czy lęku, poprawia koncentrację. WHO zaleca dzieciom i młodzieży min. 60 minut umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie. W przypadku osób dorosłych jest to 150-300 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo. Dowiedziono również, że spacerowanie przez 2,5 godziny w tygodniu może zmniejszyć ryzyko depresji.

Odpoczynek psychiczny

Zastanów się jakie aktywności cię relaksują, sprawiają, że twoja głowa odpoczywa… i właśnie tym się zajmij. Malowanie, czytanie książek, gra na instrumentach, słuchanie muzyki, gotowanie to tylko niektóre tego typu działania.

Z pewnością jesteś w stanie wymienić wiele innych, które pozwalają odpocząć właśnie tobie.

Kontakt z naturą

Spędzanie czasu na łonie natury wpływa kojąco na nasze zmysły. Wycisza, uspokaja układ nerwowy i obniża poziom stresu. Warto o tym pamiętać myśląc o wakacyjnych wyjazdach, ale również planując pojedyncze wolne dni (o kontakt z naturą można zadbać w parku lub na terenach zielonych niezbyt oddalonych od miasta). Kontakt z przyrodą wpływa korzystnie na nasze zdrowie psychiczne i samopoczucie, redukuje stres, poprawia odporność, pozytywnie oddziałuje na samoocenę i poprawia zdolności poznawcze.

Odpoczynek sensoryczny

Żyjemy w świecie mnóstwa różnych bodźców, na działanie których codziennie wystawiane są nasze organizmy. Wielu aspektów rzeczywistości, w której żyjemy nie możemy zmienić, ale można zadbać o rodzaj ,,detoksu” od nadmiaru bodźców w czasie wolnym. Przede wszystkim warto odłożyć na bok wszelkie ekrany i dać sobie odpocząć od technologii. Możemy również co jakiś czas wybrać się poza miasto, aby ograniczyć bodźce dźwiękowe, świetlne i inne, na które na co dzień nie zwracamy już uwagi, ale oddziałują one na nasz układ nerwowy.

Dbałość o dobrą jakość snu

Starajmy się tak planować odpoczynek, aby przesypiać minimum 8 godzin. Zrezygnujmy także z korzystania z urządzeń elektronicznych na minimum 2 godziny przed zaśnięciem.

Podstawową funkcją snu jest odpoczynek, regeneracja organizmu, a szczególnie mózgu. Prawidłowy sen wpływa również na układ hormonalny, w tym działanie hormonów regulujących regenerację tkanek czy metabolizm, procesy poznawcze (szczególnie pamięć, procesy uczenia się, kreatywność i logiczne myślenie) oraz ogólny stan psychiczny. Jak zapewnić sobie jak najlepszy sen? Dbajmy o jego regularność, starajmy się tak planować odpoczynek, aby przesypiać minimum 8 godzin. Zrezygnujmy także z korzystania z urządzeń elektronicznych na minimum 2 godziny przed zaśnięciem, ponieważ emitowane przez ekrany niebieskie światło może utrudniać zasypianie oraz obniżać jakość snu, a tym samym wpływać na słabszą regenerację organizmu.

Spędzanie czasu z bliskimi

Zdrowe relacje wpływają korzystnie na nasze samopoczucie. Satysfakcjonujące więzi są źródłem wsparcia emocjonalnego, wpływają na obniżenie poziomu przeżywanego stresu oraz dają poczucie zadowolenia z życia. Okazuje się, że osoby żyjące w pozytywnych relacjach są bardziej skłonne dbać o swoje zdrowie, dlatego w wolnym czasie należy zadbać o ważne dla nas więzi.

Mindfulness czyli bycie ,,tu i teraz”

Praktykowanie technik mindfulness polega na świadomym skupianiu naszej uwagi na tym czego doświadczamy w danej chwili (mogą to być myśli, emocje, uczucia, doznania płynące zarówno z otoczenia jak i z naszego ciała) oraz przyjęcie postawy otwartości wobec tego co w nas i wokół nas. Bycie ,,tu i teraz” wpływa korzystnie na nasze zdrowie, poczucie szczęścia i poziom odczuwanego stresu oraz poprawia regulację uwagi i emocji. W czasie wolnym od obowiązków warto poszukać informacji o różnych technikach praktykowania uważności i sprawdzić jak się w nich poczujemy.

Wobec wszystkich wskazówek mogących uczynić nasz wolny czas bardziej jakościowym nie należy zapominać, że każdy z nas ma prawo wyboru takiego sposobu odpoczywania, który najbardziej mu odpowiada i pozwala się skutecznie zregenerować. Powyższe informacje niech posłużą jako lista propozycji, z której każdy, jeśli chce, może wybrać te, które są mu najbliższe. Pamiętajmy, że odpoczynek ma być przyjemnością, która służy regeneracji, a nie kolejnym obowiązkiem.

Bibliografia:

Notka o autorce: Magdalena Klimkiewicz jest psycholożką, liderką zespołu psychologiczno-pedagogicznego w Międzynarodowej Szkole Podstawowej Paderewski w Lublinie. Absolwentka magisterskich studiów psychologicznych, ukończyła liczne szkolenia poszerzające wiedzę na temat skutecznego pomagania dzieciom, młodzieży i dorosłym. Niniejszy artykuł ukazał się w blogu Edukacja i Inspiracje, licencja CC-BY-SA.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Jan napisał/a komentarz do Raportem w płot
Zawsze myślałem że nauczanie języków obcych w całej Europie opiera się na ESOKJ, czyli Europejskim S...
Niestety system edukacji w Polsce musi się zmienić żeby można mówić o jakimkolwiek budowaniu marki.....
Sytuacja wyrwie się spod kontroli w nauczycielstwie. Pielęgniarki i pielęgniarze, opiekunowie choryc...
Powstaje pytanie na jakich materiałach uczy się AI - bo jeśli na podręczniku to oznacza że nauczycie...
A potem oburzenie harnasiów i halyn jak ktoś stwierdza że Polacy to debile. Wiecie że za granicą nie...
Anna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Pani Sylwia ma marne pojęcie o pracy nauczycieli w świetlicy szkolnej...Miałam okazję, przez krótki ...
Sylwia napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Proszę wyjaśnić, w jaki sposób nauczyciel wspomagający przygotowuje się do zajęć. Przecie on po pros...
Taaa, a premier, z wielkim hałasem, przed kamerami otwiera "największą w Europie fabrykę amunicji". ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie