Działania zamiast kserowania

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

"W mojej szkole zostaję zasypywana dużą ilością kserówek od starszych koleżanek. Jestem im za to oczywiście bardzo wdzięczna, aczkolwiek większości z tych kart pracy w ogóle nie mam czasu wykorzystywać. Swoją pracę z dziećmi staram się opierać na rozmowach w kręgu, pracy w grupach, zabawach integracyjnych..." - napisała kiedyś jedna z młodych nauczycielek wczesnoszkolnych po kilku tygodniach pracy w nowej szkole. Nie musimy tyle kserować, mamy do dyspozycji nieograniczoną liczbę ćwiczeń, gier, zabaw, które nie wymagają użycia kserokopiarki!

Kilka ministrów edukacji temu (ładne określenie czasu, prawda?) zupełnie spontanicznie grupa nauczycieli wczesnoszkolnych, można powiedzieć, że w konstruktywnym proteście przeciwko nadużywaniu kserokopiarki w nauczaniu wczesnoszkolnym, postanowiła zebrać w jednym miejscu i uzupełniać na bieżąco bloga z różnymi pomysłami na zajęcia (zgodne z podstawą programową), które nie "przyklejają" młodych uczniów do kopii materiałów, ale dają im radość uczenia się w najróżniejszych sytuacjach edukacyjnych. Bo właśnie tego najwięcej potrzeba w szkołach. Jak mówiła Anna Grzegory, potrzebujemy "pięknej edukacji małego dziecka" - a rolą nauczycieli wczesnoszkolnych jest pochylenie się nad sytuacją małego człowieka, aby w pełni się rozwijał i żeby można było zobaczyć radość w jego oczach po zakończonych zajęciach.

Ta grupa nauczycieli w internecie - Superbelfrzy Mini - powstała kilkanaście lat temu. W międzyczasie świat nam się sporo zmienił (trudno powiedzieć czy na lepsze...), ale grupa działa nadal (na FB) i dostarcza światu edukacji (żeby jednak było nam lepiej na tym świecie) różnorodnych pomysłów na edukację małego dziecka. A emanacją tych działań jest m. in. blog Zamiast Kserówki, w którym (od 2014) można znaleźć wiele inspiracji dla dobrej i angażującej ucznia edukacji wczesnoszkolnej. A o tym wszystkim pięknie podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2025 opowiadała Anna Grzegory z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej LOGOFIGLE w Łodzi i jedna z założycielek Superbelfrów Mini. Warto posłuchać i popróbować tych metod i zabaw (nie tylko w klasach I-III zresztą):

***

Organizatorami zorganizowanej w dniach 22-23 marca 2025 w Warszawie konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2025 byli: Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Think Global sp. z o.o.

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli: Superbelfrzy RP.

Partnerem głównym konferencji był Samsung Polska.

Partnerami konferencji byli: Fundacja Eduko, Fundacja Medicover & FitSchool, MAC Edukacja, Remi sp. z o.o., Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Współpraca: Edu3Dkacja, Educarium, FAST Heroes, Wydawnictwo Nasza Ksiegarnia, Kampania "Mamy kota na punkcie mleka"

 

Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym portalu o nowoczesnej edukacji Edunews.pl (2008-) i organizatorem cyklu konferencji dla nauczycieli INSPIR@CJE (2013-). Zajmuje się zawodowo edukacją od 2002, angażując się w debatę na temat modernizacji i reformy szkolnictwa (zob. np. Dobre zmiany w edukacjiJak będzie zmieniać się edukacja?). Należy do społeczności Superbelfrzy RP i organizuje INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE od 2015 roku.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Szkoła jest elementem całej konstrukcji, wpięta i zintegrowana z całą strukturą społeczną, demografi...
Jan napisał/a komentarz do Raportem w płot
Zawsze myślałem że nauczanie języków obcych w całej Europie opiera się na ESOKJ, czyli Europejskim S...
Niestety system edukacji w Polsce musi się zmienić żeby można mówić o jakimkolwiek budowaniu marki.....
Sytuacja wyrwie się spod kontroli w nauczycielstwie. Pielęgniarki i pielęgniarze, opiekunowie choryc...
Powstaje pytanie na jakich materiałach uczy się AI - bo jeśli na podręczniku to oznacza że nauczycie...
A potem oburzenie harnasiów i halyn jak ktoś stwierdza że Polacy to debile. Wiecie że za granicą nie...
Anna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Pani Sylwia ma marne pojęcie o pracy nauczycieli w świetlicy szkolnej...Miałam okazję, przez krótki ...
Sylwia napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Proszę wyjaśnić, w jaki sposób nauczyciel wspomagający przygotowuje się do zajęć. Przecie on po pros...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie