Narzędzia do nauki języka (nie tylko obcego)

(C) Edunews.pl - INSPIR@CJE 2015

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Umiejętność posługiwania się językiem obcym jest jedną z kluczowych kompetencji, którą powinniśmy kształcić w szkole. Z tą nauką w polskich szkołach bywa jednak różnie, o czym często można poczytać na forach internetowych i w mediach. Chociaż same technologie edukacyjne nie mogą być tu uznane za jedyne i najlepsze remedium, nauczyciel i uczeń mogą wiele poprawić wykorzystując narzędzia dostępne w sieci.

W mało którym przedmiocie szkolnym mamy tu do dyspozycji tak bogate i różnorodne zbiory ciekawych programów, które mogą pomóc nam sukcesywnie podnosić kompetencje językowe. Do wyboru mamy aplikacje na komputery czy na urządzenia mobilne. Te ostatnie dodają kolejną grupę narzędzi, które umożliwiają komunikowanie się z całym światem. Możliwości wzbogacenia procesu dydaktycznego są. Wymóg jest jeden: musimy zacząć ich używać i robić to systematycznie. Bogactwo dostępnych narzędzi sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie, na każdy poziom uczenia i do większości najpopularniejszych języków świata.

Wszystkim językowcom polecamy wystąpienie Agnieszki Bilskiej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Gliwicach i członkini społeczności Superbelfrzy RP, podczas konferencji INSPIRACJE 2015 - JAK UCZYNIĆ POLSKĄ SZKOŁĘ JESZCZE LEPSZĄ? (Warszawa, 2-3 lipca 2015).

Przypominamy także, że w najbliższym tygodniu obchodzimy Europejski Dzień Języków (26 września), który został ustanowiony w 2001 r. przez Radę Europy, jest obchodzony we wszystkich krajach europejskich w celu promowania nauczania i uczenia się języków obcych w ramach edukacji formalnej, nieformalnej i pozaformalnej. W Polsce obchody Europejskiego Dnia Języków koordynuje Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Warto w ramach szkolnych obchodów EDJ sięgnąć po nowe narzędzia dydaktyczne. Zapraszamy do oglądania:

***

Organizatorami Inspir@cji 2015 są: portal o nowoczesnej edukacji Edunews.plFundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz firma Think Global. Partnerem merytorycznym konferencji jest grupa Superbelfrzy RP.

Partnerem strategicznym konferencji jest projekt Mistrzowie Kodowania firmy Samsung Electronics Polska.

Partnerami instytucjonalnymi są Fundacja Rozwoju Systemu EdukacjiOśrodek Rozwoju EdukacjiWarszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Partnerami biznesowymi są firma Learnetic SA oraz strefa nowoczesnej edukacji Edustore.eu.

Partner medialny: Głos Nauczycielski.

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

 

Zobacz inne wystąpienia z INSPIR@CJI 2015:

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie