Świat wokół nas szybko się zmienia. Z mediów co chwilę dobiegają informacje, że trzeba się uczyć i zdobywać nowe kompetencje. Wymagamy tego od młodzieży w szkołach i na studiach. Muszą się uczyć! Żeby mieć potem szanse na rynku pracy. A… czy nauczyciele też się uczą?
Pytanie jest podchwytliwe, a odpowiedź wcale nie oczywista. Przynajmniej nie, jeśli stara się na nią odpowiedzieć doświadczony nauczyciel, który ma kontakt zawodowy z setkami (a może i tysiącami) innych nauczycieli w ciągu roku i który obserwuje (od dawna), jak społeczność nauczycielską stara się uzupełniać wiedzę i umiejętności. Czy się uczą? No przecież oni to już powinni wszystko umieć – w końcu ich zadaniem jest nauczanie innych…
Dziś publikujemy pełne humoru, ale i bardzo poważne w swym temacie, fenomenalne wystąpienie Jacka Ścibora, nauczyciela informatyki z Zespołu Szkół w Chrząstawie Wielkiej i założyciela społeczności Superbelfrzy RP, które miało miejsce podczas INSPIR@CJI 2015.
Pytania, które stawia i próby odpowiedzi, których udziela Jacek Ścibor powinny na pewno skłonić do głębszej refleksji – w końcu za chwilę już nowy rok szkolny. Zapraszamy!
***
Organizatorami Inspir@cji 2015 są: portal o nowoczesnej edukacji Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz firma Think Global. Partnerem merytorycznym konferencji jest grupa Superbelfrzy RP.
Partnerem strategicznym konferencji jest projekt Mistrzowie Kodowania firmy Samsung Electronics Polska.
Partnerami instytucjonalnymi są Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Partnerami biznesowymi są firma Learnetic SA oraz strefa nowoczesnej edukacji Edustore.eu.
Partner medialny: Głos Nauczycielski.
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).
Zobacz inne wystąpienia z INSPIR@CJI 2015:
- Model SAMR, czyli o technologii w nauczaniu
- O rozwoju mózgu i szkole
- O przestrzeni edukacyjnej w szkole
- Gry i zabawy zamiast kserówki (1)
- Nauczanie oparte na metodzie projektów
- Przerwa na Quizizz
- Nie bójmy się kodować
- Dzień z projektami w szkole
- Po co nam projekty w szkole?
- Drukarki 3D w służbie edukacji
- Wiedza wyniesiona z sieci
Ostatnie komentarze
Przepraszam bardzo, ale tytuł i wstęp wprowadza w błąd.
Mindo jest rodzajem odpłatnej Inter...