Dobre pomysły na dobre pisanie

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pisanie to bardzo ważna i praktyczna umiejętność. Nie ma znaczenia, czy jest to pisanie ręczne na kartce papieru, czy też pisanie z użyciem narzędzi typu komputer czy tablet. Pisanie służy komunikowaniu się, przekazywaniu myśl, a nawet pozwala zapisać się na kartach historii. Tak jest w świecie dorosłych, a co z pisaniem w świecie dzieci?

Myśląc o pisaniu i dzieciach, warto brać pod uwagę podobne aspekty jak te związane ze światem dorosłych. Dzięki temu nauczyciel ma szansę stworzyć warunki, w których będą chciały pisać. Początkowe ćwiczenia w tworzeniu tekstów powinny być zaplanowane tak, aby pomóc uczniom w pokochaniu pisania, tworzyć dobrą atmosferę i pomóc przezwyciężać trudności. 

Pisanie, aby mogło być lubiane powinno spełniać kilka kryteriów. Powinno mieć sens i cel. Młody człowiek, który otrzymuje zadanie pisarskie, powinien wiedzieć, co pisze i po co to pisze. Taka celowość pisania w początkowych klasach szkoły podstawowej nie jest trudna do zaplanowania. Można to zrobić poprzez połączenie nauki z zabawą lub tworzenie czegoś dla innych.

Ważnym elementem, który moim zdaniem, decyduje o sukcesie w nauczaniu i uczeniu pisania (a jak wiemy z badań nie tylko pisania) jest odczuwanie pozytywnych emocji związanych z zadaniem. Mówiąc krótko - radość pisania. Naszą rolą - rolą nauczycieli i nauczycielek - jest sprawienie, aby pisanie nie było trudną i żmudną czynnością, ale dawało przyjemność i satysfakcję. 

Trzeba pamiętać, że pisanie to czynność, która jest ważna, ale też trudna i złożona. Od pomysłu, przez realizację, redakcję po efekt końcowy. To długa droga, szczególnie dla osób rozpoczynających swoją przygodę. Warto pomagać dzieciom w kolejnych etapach, przygotowując właściwe pomoce na każdym z nich. Na etapie planowania należy dostarczyć wzorów, wyrazów i pomysłów. W czasie pisania i redakcji warto mieć pod ręką kryteria, czy słownik. A to, co sprawdzi w się w ostatnim etapie, to chociażby właściwe narzędzie pisarskie czy piękne liniatury. 

Z doświadczenia wiem, że każdą formę wypowiedzi, ćwiczoną w szkole, można zrealizować w ciekawy sposób. Zapraszam do obejrzenia mojego wystąpienia na Inspiracjach Wczesnoszkolnych 2025, w którym zawarłam galerię pomysłów na urozmaicenie nauki pisania:

***

Organizatorami zorganizowanej w dniach 22-23 marca 2025 w Warszawie konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2025 byli: Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Think Global sp. z o.o.

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli: Superbelfrzy RP.

Partnerem głównym konferencji był Samsung Polska.

Partnerami konferencji byli: Fundacja Eduko, Fundacja Medicover & FitSchool, MAC Edukacja, Remi sp. z o.o., Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Współpraca: Edu3Dkacja, Educarium, FAST Heroes, Wydawnictwo Nasza Ksiegarnia, Kampania "Mamy kota na punkcie mleka"
 

Notka o autorce: Sabina Piłat jest edukatorką, nauczycielką, youtuberką i podróżniczką. Twórczyni kanału YouTube z filmami edukacyjnymi Nauka w plecaku. Współautorka serii podręczników do edukacji wczesnoszkolnej Ale to ciekawe. Trenerka i twórczyni materiałów, publikacji oraz projektów edukacyjnych. Należy do grupy Superbelfrzy Mini.

 

 

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Odciążenie uczniów od myślenia?
Wystarczy nie oduczać myślenia i zadawania pytań - to jednak zadanie dla podstawówek. Jeśli uczeń zg...
Stanisław Zbigniew Czachorowski napisał/a komentarz do Dawanie uczniom sensownych wyborów
Poczucie sprawstwa jest ważne. Gdy daję studentom możliwość wyboru czasem są zaskoczeni. Pozytywnie....
Stanisław Zbigniew Czachorowski napisał/a komentarz do Pomysły na efektywne i wartościowe kończenie nauki w roku szkolnym
Przydatne pomysły, niektóre stosuję, inne dopiero wypróbuję. Na studentach. Mam na myśli wszystkie t...
Ppp napisał/a komentarz do Dawanie uczniom sensownych wyborów
Dobre chęci, jak widzę, są - problem w tym, że o wszystkim WAŻNYM decyduje MEN, o mniej ważnych dyre...
Jan Soliwoda napisał/a komentarz do Po wyborach. Co dalej z polską edukacją?
2,5 milionowa Warszawa (podobnie Kraków i inne duże metropolie) miała ponad 80-procentową frekwencję...
Sorry, ale wszystko to można sobie w... teczkę włożyć jeśli w grę wchodzi "poprawianie" ocen, a one ...
Ppp napisał/a komentarz do Napiszcie mi to pięknie!
Pisanie na klawiaturze mniej męczy ręce, oraz ułatwia pisanie dłuższych tekstów. Umożliwia tez lep...
Tomasz napisał/a komentarz do Pewna wizja edukacji w przyszłości
W dobie cyfryzacji, gdzie szkoły inwestują w najnowszy sprzęt, problemem pozostaje niedoinwestowanie...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie