Lektury szkolne wyśmienicie podane

(C) Edunews.pl

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Lektury szkolne nie będą nudne i niesmaczne, jeśli nauczyciel zadba o to, aby je podsunąć uczniom w odpowiedni sposób. To w sumie podobnie jak z kuchnią - ta sama potrawa może nam bardzo smakować i również, źle przyprawioną i podaną, zapamiętamy jako niesmaczną na długo i nie będziemy chcieli jej ponownie spróbować. Przedstawimy zatem dziś kilka przepisów.

Uczniowie najczęściej nie czytają, bo… Powodów jest wiele, trend niskiego czytelnictwa książek utrzymuje się od wielu lat (badania Biblioteki Narodowej), ale chyba trudno winić za to szkołę. W programie nauczania wymagamy od uczniów regularnego czytania lektur, ale nie wszystkim to w smak. Z młodszymi uczniami jeszcze jakoś idzie (jak się przypilnuje), ale ze starszymi… to już duże wyzwanie. Jak się jednak okazuje, wszystko zależy od podejścia, pomysłu i sposobu na wciągnięcie uczniów do pewnej zabawy z lekturą. A jak się bawimy, to jak wiadomo łatwiej nam się uczyć, więc pewnie też i łatwiej poznawać teksty literackie.

O tym, jak możemy przygotować „półwariackie” scenariusze zajęć* poświęcone dziełom literatury, opowiadał podczas INSPIR@CJI 2016 Dariusz Martynowicz, nauczyciel języka polskiego w V Liceum Ogólnokształcącym im. A. Witkowskiego oraz członek Superbelfrów RP. Zobaczmy, co możliwe jest nawet w poważnym liceum i jakie to przynosi efekty:

* Tytuł wystąpienia inspirowany książką Stanisława Bortnowskiego "Scenariusze półwariackie, czyli o poezji współczesnej w szkole", zob. Wydawnictwo Stentor.

***

Organizatorami konferencji INSPIR@CJE 2016 są firma Think Global, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Edunews.pl.

Partnerem merytorycznym jest społeczność nauczycieli grupy Superbelfrzy RP.

Partnerami konferencji są: Fundacja Orange, Squla, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerem globalnym konferencji jest Kulczyk Foundation.

Media partnerskie to Głos Nauczycielski, kwartalnik Wokół Szkoły oraz pismo Pieniądze są Dla Szkoły.

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie