Sztuka obserwacji (Inspiracje korczakowskie)

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

„Nie ma objawu bez znaczenia. Trzeba notować i zastanawiać się nad wszystkim, odrzucać, co przypadkowe, łączyć, co pokrewne, szukać kierujących praw. […] Miast dąsać się, że jest inaczej, […] obiektywne, badawcze: «dlaczego?»”.

Henryk Goldszmit/Janusz Korczak – po studiach medycznych, praktyce szpitalnej i ambulatoryjnej, z jej warsztatem diagnostycznym, operowaniem kazuistyką – był świetnie przygotowany do prowadzenia obserwacji. Przeniesienie owych doświadczeń na nowy grunt, wówczas pionierskie, marzyło mu się, gdy zmienił w końcu główną profesję. Przy czym przyrodnicza dyscyplina badawcza, potrzeba i umiejętność prowadzenia ścisłej, rzetelnie, zobiektywizowanej dokumentacji nadal profitowały, choć odszedł już od pediatrii jako dziedziny skupionej na dziecku chorym, a jego specjalnością stała się tzw. pedologia, holistycznie, całościowo obejmująca wiek rozwojowy, różne fazy i aspekty „wzrastania” dziecka.

Dawną praktykę lekarską (mimo odejścia w 1912 ze szpitala, właściwie nigdy jej nie zarzucił; prócz czynności lekarskich w obu Domach wychowawczych, przyjmował też prywatnie), przywoływał wielokrotnie, by wzmacniać postulat konieczności wypracowanie „diagnostyki wychowawczej”.

W Momentach wychowawczych (1919, 1924) utrwalił nie tylko „migawki” z własnych autentycznych obserwacji, w części obserwacji uczestniczących oraz samoobserwacji, co szczególnie wartościowe (wtedy rzadkie). Dał też kapitalne przykłady formy ich notowania, by wesprzeć młodego pedagoga: „Uczono go może notować cudze wykłady i cudze myśli, nie – własne”.

„… pedagogika […] musi wypracować diagnostykę wychowawczą oparta na rozumieniu objawów. Czym gorączka, kaszel, wymioty dla lekarza, tym uśmiech, łza, rumieniec dla wychowawcy. Nie ma objawu bez znaczenia. Trzeba notować i zastanawiać się nad wszystkim, odrzucać, co przypadkowe, łączyć, co pokrewne, szukać kierujących praw. Nie – jak żądać, czego żądać od dziecka, nie – jak nakazywać i zakazywać, ale – czego mu brak, czego nadmiar posiada, czego żąda, co dać może. […]

Miast dąsać się, że jest inaczej, niż mieliśmy prawo oczekiwać – zjawia się obiektywne, badawcze: «dlaczego?», bez którego nie zdobywa się doświadczenia, nie tworzy, nie kroczy naprzód, bez którego nie ma wiedzy”. (Momenty wychowawcze, wyd. 2 rozszerzone, 1924; pełny tekst J. Korczaka zob. na www.polona.pl)

***

Uruchomiliśmy cykl artykułów: „Czytając Korczaka”, który powstaje we współpracy Korczakianum - Muzeum Warszawy i redakcji Edunews.pl. Jego celem jest przypomnienie lub odświeżenie myśli pedagogicznej Janusza Korczaka i inspirowanie współczesnych nauczycieli do podążania za Jego podpowiedziami i wskazówkami. Zobacz też:

 

Notka o autorce: Marta Ciesielska jest badaczką i popularyzatorką spuścizny Janusza Korczaka oraz koordynatorką prac Korczakianum - pracowni Muzeum Warszawy (http://korczakianum.muzeumwarszawy.pl/).

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie