Sztuka dyskretnego robienia rewolucji (w szkole)

fot. Edunews.pl

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Można wędrować po szkole jako po „cmentarzyku” dobrych pomysłów. Ale mimo wszystko, zanim jakiś ciekawy pomysł zostanie przez grono pedagogiczne unicestwiony, warto jednak nad nim posiedzieć, porozmawiać z innymi i przemyśleć. Bo to jest ważne, aby być aktywnym nauczycielem, ścierać się z różnymi pomysłami i proponować nowe rozwiązania dla własnej szkoły.

A nuż niektóre jednak uda się zrealizować! Tak, to możliwe, zwłaszcza jeśli zaczniemy od zmiany na swoim „podwórku”, we własnej klasie – mówił podczas wystąpienia inaugurującego INSPIR@CJE 2019 Aleksander Pawlicki, wykładowca w Szkole Edukacji PAFW i UW w Warszawie, nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie, filozofii i retoryki. Nie mówmy od razu o wielkich zmianach. Mamy takie zapędy, aby od razu mówić o rewolucji. Ale takie zmiany, wprowadzane w szkole z wielkim animuszem i szumem, są raczej mało skuteczne. Bo później taka „wielka” zmiana napotyka zazwyczaj na cały szereg nawyków, który sprawia że w określony sposób pracujemy w szkole.

Co jest istotne? Spróbuj sam zmienić parę drobnych, ale istotnych rzeczy – mówił Aleksander Pawlicki. Dyskretnie włączaj inne osoby. W ten sposób możemy rzeczywiście sprawić zmianę w szkole. Spróbujmy!

Zapraszamy na inspirujące wystąpienie Aleksandra Pawlickiego:

***

Konferencja INSPIR@CJE 2019 odbyła się w Warszawie (27-28 czerwca 2019).

Partner merytoryczny: Superbelfrzy RP / Superbelfrzy Mini

Partnerzy: Brainly, Fundacja Orange, Katalyst Education, Learnetic, Microsoft, Skriware, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerzy medialni: Głos Nauczycielski, Wokół Szkoły, Edustore.eu.

 

Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl (2008) i organizatorem cyklu INSPIR@CJE. Zajmuje się zawodowo polską edukacją od ponad 15. lat i jest głęboko zaangażowany w debatę na temat modernizacji i reformy szkolnictwa (zob. np. Dobre zmiany w edukacji, Jak będzie zmieniać się edukacja?). Realizuje projekty edukacyjne i szkoleniowe o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Blisko współpracuje z nauczycielami i szkołami (m.in. w radzie rodziców). Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP. 

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Paweł
  Dziwię się, że Redakcja portalu edukacyjnego akceptuje używanie przez Autora języka pogardliwego wob...
 • Written by Adam Cichowicz
  Bardzo trafna uwaga. Moodle jest przecież pełną, systemową platformą stworzoną (i stale unowocześnia...
 • Written by Robert Raczyński
  Pani Joanno, dziękuję za te słowa. Choć Pani "klęski" dla wielu byłyby ogromnym osiągnięciem, pomaga...
 • Written by Robert Raczyński
  "...informował szkoły, aby podjęły działania, umożliwiające..." - Na co komu ministerstwo, które nie...
 • Written by Adam
  W 2012 roku MEN informował szkoły, aby podjęły działania, umożliwiające e-nauczanie. Opracowano takż...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie