Praktyczne spojrzenie na realizację projektów w gimnazjum

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
system oświatyProjekt jako metoda pracy nauczyciela z młodzieżą w szkole nie jest niczym nowym. W działaniach edukacyjnych organizacji pozarządowych wspierających edukację szkolną stanowi od zawsze podstawową metodę działania, dzięki której w przestrzeni publicznej mamy wszyscy możliwość uczestnictwa w ciekawych i inspirujących wydarzeniach.
 
Wprowadzenie metody projektów do podstawy programowej jest w pewnym sensie wielkim sukcesem organizacji pozarządowych działających wokół szkoły. Dzięki takim zapisom podstawy programowej, znajdą one jeszcze lepsze umocowanie do realizacji w środowisku szkolnym inicjatyw, na które w programie nauczania najczęściej brakuje miejsca, a które przynoszą olbrzymie korzyści uczniom i nauczycielom, ucząc wielu umiejętności praktycznych i przydatnych w życiu.

Poradnik wydany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji Jak zorganizować i poprowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne to spojrzenie na metodę projektów i sposób ich realizacji w szkole. Jest sumą wieloletnich doświadczeń Jacka Strzemiecznego i kierowanego przez niego Centrum Edukacji Obywatelskiej: instytucji, która od roku 1994 pomaga szkołom wykorzystywać w swojej codziennej pracy projekty edukacyjne.

system oświaty
Autor, z pomocą doświadczonych liderów CEO: Alicji Pacewicz, Danuty Sterny i Katarzyny Sołtan‐Młodożeniec przedstawił wskazówki pomocne w organizacji i prowadzeniu edukacyjnie wartościowych projektów, wskazując na szeroki zakres możliwości jakimi dysponuje dyrektor, aby dostosować sposoby organizacji i prowadzenie projektów edukacyjnych do występujących w szkole warunków, jej wielkości i zaawansowania kadry pedagogicznej w stosowaniu projektów edukacyjnych i aktywnych metod nauczania.

Poradnik ten przedstawia także przykłady projektów, zwracając szczególną uwagę na to, że ich tematy mogą polegać na podejmowaniu przez uczniów ciekawych dla nich problemów. Końcowa część publikacji to propozycje zapisów w prawie wewnątrzszkolnym opracowane przez dyrektorów szkół, mających duże doświadczenie w realizacji projektów.

Adresatami opracowania są zarówno nauczyciele, którzy będą realizować projekty edukacyjne, dyrektorzy gimnazjów wprowadzający ją do praktyki szkolnej, jak i wszyscy zainteresowani tą metodą. Autorom bardzo zależy, by korzystając z poradników ich odbiorcy mieli na uwadze, że w publikacji zawarto tylko propozycję działań i że w szkolnej rzeczywistości bogactwo działalności projektowej jest praktycznie niczym nie ograniczone – jest rezultatem kreatywności uczniów i nauczycieli. A właśnie celem realizowania w szkołach projektów edukacyjnych ma byc  wyzwolenie uczniowskiej kreatywności i osiąganie satysfakcji z zespołowo wykonanej pracy, a nie tworzenie i sztywne trzymanie się procedur, regulaminów i wzorów dokumentacji.

Z tego punktu widzenia istotne jest również niezamykanie się szkoły na projekty związane jedynie z przedmiotami. Do tej pory szkoły miały swobodę wyboru uczestnictwa w wielu projektach, z jakimi zwracały się do nich organizacje pozarządowe i oby w dalszym ciągu kwitło w szkołach bogactwo różnorodnych projektów edukacyjnych.
 
Zobacz również: 
 
(Źródło: ORE, CEO, opr. własne)
 
 
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...
 • Written by Robert Raczyński
  Czytając lead miałem nadzieję na ciekawą refleksję nad wyciągniętym w nim wnioskiem, a otrzymałem ko...
 • Written by Yuyy
  Co za czasy. Ja też okaleczalam się i nie była to wina moich rodziców tylko rówieśników w szkole. Dz...
 • Written by Robert Raczyński
  Od bardzo dawna nie czytałem materiału promocyjnego o tak dużym ładunku społecznej użyteczności. Bra...
 • Written by Ppp
  Podane przykłady brzmią bardzo sztucznie (warto przeczytać sobie tekst na głos!), ale sama zasada sł...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie