Ty, twoje dziecko i szkoła

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Bycie rodzicem dziecka uczącego się w szkole powszechnej to w dzisiejszych czasach wcale nie jest łatwą sprawą. Rodzice skłonni są popełniać wiele błędów na tej „szkolnej” drodze, a dzieci w sposób naturalny dostarczają im coraz to nowych wyzwań. W nowej książce pt. „Ty, Twoje Dziecko i Szkoła” Sir Ken Robinson proponuje kilka zasad dobrego rodzicielstwa, które mają związek z edukacją.

Jeśli jesteś rodzicem dzieci w wieku szkolnym, ta książka jest właśnie dla Ciebie. Chciałbym pomóc Ci zapewnić Twoim dzieciom wykształcenie, jakiego potrzebują, żeby wieść owocne i satysfakcjonujące życie. – tak zaczyna się poradnik Kena Robinsona, który ukaże się w czerwcu na rynku nakładem Wydawnictwa Element. Robinson postanowił przygotować taką publikację, ponieważ dostrzegł, że nie zawsze rodzice podejmują właściwe decyzje dotyczące edukacji swoich dzieci. Nie zawsze też są świadomi wyzwań, z którymi przyjdzie im zmierzyć się, gdy będą wspierać edukację swoich pociech.

Chciałbym, żebyście wiedzieli, na czym polega dobra edukacja i co możecie zrobić jako rodzice, aby się upewnić, że Wasze dzieci mają ją zapewnioną (…) – wyjaśnia Ken Robinson. Świat, w którym żyją Twoje dzieci, bardzo różni się od świata, w którym żyłeś Ty i Twoi rodzice, dlatego trzeba spojrzeć na edukację z całkiem innej perspektywy.

Teoretycznie na edukacji zna się doskonale każdy z rodziców. Przecież tak samo szkołę „przeżył”, „przetrwał” czy „przesiedział”. Wiele osób może uznać, że to zupełnie niepotrzebna strata czasu – co jakiś tam „Sir” wie o szkole mojego dziecka? Ale Robinson nie pisze książek prostych z cyklu dla tzw. „bystrzaków” (ang. dummies). Dlatego każdy, kto interesuje się szkołą swojego dziecka, może spokojnie sięgnąć po tę pozycję i poczytać o tym po co jest szkoła dziecku potrzebna i jakiej edukacji powinniśmy w szkołach poszukiwać. Rozczarować się oczywiście można (jeśli tej „dobrej edukacji” nie znajdziemy mimo usilnych zabiegów i poszukiwań). Ale przeczytać można, choćby aby poszerzyć swoje (u większości rodziców wąskie lub b. wąskie) spojrzenie na współczesną szkołę.

Rodzicielstwo to  zadanie na  całe życie, czasami może oznaczać ciężką pracę, a  niektóre momenty są naprawdę straszne. Potraktujcie tę książkę jako chwilę wytchnienia od  tej presji. Chciałbym zaproponować kilka zasad dobrego rodzicielstwa, które mają związek z  edukacją, w  dużej mierze potwierdzonych przez badania naukowe i  doświadczenie. Przedstawiając je, zapewniam, że stoję z  Tobą ramię w  ramię, a  rady, których udzielam, pochodzą od  osób, którym też nieraz się nie udawało - Sir Ken Robinson.

Notka o książce:

Sir Ken Robinson „Ty, Twoje Dziecko i Szkoła. Znajdź drogę do najlepszej edukacji”
Wydawnictwo Element, Gliwice, 2018. ISBN: 978-83-65532-25-1. Więcej tutaj.

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie