Na drodze do przedsiębiorczej Polski

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
przedsiębiorczośćMinisterstwo Gospodarki i Fundacja Polska Przedsiębiorcza podpisały umowę na realizację największego projektu rozwijającego przedsiębiorczość młodych w Polsce. Droga do Polski Przedsiębiorczej startuje już 1 października. Efektem projektu będzie nie tylko zbudowanie sieci  wspierania przedsiębiorczości, ale i stworzenie nowej marki naszego kraju - Polski Przedsiębiorczej.
 
Pomimo przygotowania zawodowego i dobrego wykształcenia blisko co czwarty młody Polak nie ma pracy. Bezrobocie wśród młodych osób jest ciągle wysokie – w grupie wiekowej 18-24 wynosi ono obecnie 17,3%, zaś wśród ogółu bezrobotnych osoby młode stanowią 22%. Edukacja w zakresie przedsiębiorczości młodych staje się więc jednym z największych wyzwań dla Polski.
 
Receptą na zahamowanie i odwrócenie tego trendu jest „Droga do Polski Przedsiębiorczej”, pierwszy kompleksowy system wspierania przedsiębiorczości. Międzynarodowe badania porównawcze dowodzą, że gospodarki oparte na małych i średnich firmach lepiej radzą sobie ze skutkami kryzysu. Małe firmy tworzą popyt, dają miejsca pracy, są bardziej elastyczne, konkurencyjnie i innowacyjne w świecie zdominowanym przez korporacje. Polska, która nie ma wielkiego kapitału, ma szansę na sukces właśnie dzięki małym przedsiębiorstwom. Projekt „Droga do Polski Przedsiębiorczej” stanowi szansę dla wielu młodych ludzi (także tych bezrobotnych mimo ukończonych studiów), bowiem będą mieli możliwość zrealizowania swoich pomysłów i sprawdzenia się w rzeczywistości gospodarczej.
 
Dowodem na to, jak bardzo młodzi ludzie chcą realizować swoje marzenia biznesowe oraz odnosić sukcesy są wyniki sondażu przeprowadzonego przez GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Według niego aż 60% z nas uważa, że w naszym kraju warto odnosić sukcesy. Polska może stać się liderem w gospodarce i skutecznym prawie. Tym, którzy stawiają w Polsce na sukces, są właśnie ludzie młodzi.
 
Sukcesem Polski było zdobycie praw do organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Na Euro 2012 musimy przygotować nie tylko drogi i stadiony, ale także przedsiębiorstwa. Do obsługi mistrzostw potrzebnych wiele małych firm, które powstaną dzięki realizacji Drogi do Polski Przedsiębiorczej. Wizytówką, czy nową marką Polski na mistrzostwa może być właśnie przedsiębiorczość!
 
Zasadniczym celem projektu jest stworzenie i wdrożenie najlepszego na skalę europejską zintegrowanego systemu kreowania przedsiębiorczości akademickiej w Polsce w postaci współdziałających ze sobą instytucji: Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości i AIP Business Link.
 
Realizacja projektu podzielona została na kilka etapów. W ramach etapu proinnowacyjna preinkubacja, którego realizacja rozpoczyna się od października br., planuje się przede wszystkim przygotowanie inkubatorów na uczelniach wyższych do świadczenia usług proinnowacyjnych oraz przygotowanie pakietu usług umożliwiających młodym przedsiębiorcom korzystanie z narzędzi niezbędnych do prowadzenia małych, prężnie rozwijających się firm (w tym pomoc prawna, finansowo księgowa, możliwość udostępnienia biura, organizacji telekonferencji z potencjalnymi klientami z całej Polski, doradztwo proinnowacyjne oraz inne usługi doradcze, szkolenia, wsparcie marketingowe, pomoc w pozyskaniu kapitału i funduszy europejskich).
 
Równocześnie rozpoczyna się budowa drugiego elementu systemu tj. kompleksowego procesu wspierania MSP o dużym potencjale rozwojowym poprzez dostęp do proinnowacyjnych usług dostępnych w AIP Business Link. Stworzenie AIP Business Link to największa inwestycja technologiczna, logistyczna i innowacyjna w Polsce. Powstanie pięć Business Linków w największych miastach Polski, w ramach których zaoferowany zostanie pakiet proinnowacyjnych usług dla przedsiębiorców. Najważniejszym elementem systemu będzie stworzenie laboratoriów kreatywnych, IT, multimedialnych i wiedzy, które pomogą przedsiębiorcy stworzyć wizję innowacyjnego produktu, przekształcić tę wizję w rynkowy produkt i dostosować go do wymagań rynku oraz wspomóc rozwój firmy opartej o ten produkt. Laboratoria pomogą również młodemu przedsiębiorcy pozyskać niezbędną wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem. Laboratoria służyć będą do wspólnej pracy ekspertów, mentorów, coachów z przedsiębiorcami korzystającymi z ich usług.
 
przedsiębiorczość 
 
Dzięki Akademickim Inkubatorom Przedsiębiorczości już ponad 2500 młodych firm przetestowało swoje pomysły na biznes. Aktualnie w 32 inkubatorach w całym kraju działa ponad 900 firm. AIP funkcjonują w oparciu o procedury systemu zarządzania jakością PN-EN ISO 9001:2001, są wpisane do Krajowego Systemu Usług oraz Krajowej Sieci Innowacji. To najlepsza edukacja w zakresie przedsiębiorczości – gdyż umożliwia jeszcze podczas studiów prowadzenie własnej działalności i testowanie w praktyce pomysłów na biznes.
 
Program "Droga do Polski Przedsiębiorczej" dostępny jest w portalu Polska Przedsiębiorcza.
 
 
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie