Tydzień Edukacji Globalnej 2023

fot. Tydzień Edukacji Globalnej

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jak co roku zapraszamy do udziału w Tygodniu Edukacji Globalnej, który odbywa się co roku w trzecim tygodniu listopada. Od 13 do 19 listopada 2023 r. Grupa Zagranica – koordynator TEG w Polsce - zaprasza do podjęcia działań z obszaru edukacji globalnej, której celem jest poznanie złożoności świata oraz nauka radzenia sobie z wyzwaniami wynikającymi z globalnych powiązań. Hasło tegorocznej edycji brzmi: "Pokój dla planety. Planeta pokoju".

Jednym z przykładów wzajemnych powiązań między ochroną naszej planety a pokojem i bezpieczeństwem jest kwestia zmian klimatu – wyjaśnia Elżbieta Olczak, koordynatorka Tygodnia Edukacji Globalnej w Polsce. Konflikty i powiązane z nimi przymusowe migracje są między innymi skutkiem kryzysów środowiskowych i klimatycznych. Patrząc na coraz wyższe temperatury powietrza w ostatnich sezonach, które są powiązane z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak susze, powodzie, pożary itp., oczywiste jest, że dostęp do wody oraz innych zasobów niezbędnych do przeżycia będzie, a właściwie już jest, jedną z głównych przyczyn konfliktów.

Organizacje pozarządowe, instytucje prywatne i publiczne, którym bliska jest idea edukacji globalnej, zaproszone są do włączenia się w akcję, poprzez organizację zajęć edukacyjnych, wydarzeń, spotkań dyskusyjnych, konkursów lub kampanii lub innych wydarzeń, którym celem jest zrozumienie globalnych wyzwań i szukanie dla nich lokalnych rozwiązań.

5 października (godz. 18:00, online) odbędzie się spotkanie informacyjne dla osób, które pierwszy raz zainteresowały się Tygodniem Edukacji Globalnej (link do zapisów). Celem spotkania jest przedstawienie kampanii TEG, wprowadzenie w tematykę edukacji globalnej oraz zaprezentowanie przykładowych inicjatyw z lat poprzednich.

Edukacja globalna to edukacja, która umożliwia ludziom krytyczną refleksję nad światem i miejscem, które w nim zajmują; otwiera ich oczy, serca i umysły na rzeczywistość świata na poziomie lokalnym i globalnym. Pomaga ludziom zrozumieć, wyobrażać sobie, żywić nadzieję oraz działać na rzecz stworzenia świata, w którym panują sprawiedliwość społeczna i klimatyczna, pokój, solidarność, sprawiedliwość i równość, zrównoważony rozwój planety i międzynarodowe zrozumienie. Wiąże się z poszanowaniem praw człowieka i różnorodności, włączeniem i godnym życiem dla wszystkich, obecnie i w przyszłości. - Deklaracja Dublińska (2022) - Europejska Deklaracja Edukacji Globalnej do 2050.

Na stronie internetowej www.teg.edu.pl znajduje się wprowadzenie do tegorocznego tematu, informacje o poprzednich edycjach Tygodnia oraz aktualne materiały graficzne do samodzielnego wykorzystania.

Organizatorzy zapraszają także do subskrypcji newslettera. Planowane są 3 edycje w miesiącach wrzesień-grudzień 2023, zawierające zaproszenia do działań oraz materiały różnych instytucji i organizacji pozarządowych, które będzie można wykorzystać w przygotowaniu własnego wydarzenia w ramach TEG 2023.

Polskim koordynatorem TEG jest Grupa Zagranica - federacja polskich organizacji pozarządowych zaangażowanych w międzynarodową współpracę rozwojową, wspieranie demokracji, pomoc humanitarną i edukację globalną.

***

Tydzień Edukacji Globalnej to ogólnoświatowa kampania realizowana przez Centrum Północ-Południe Rady Europy i Sieć Edukacji Globalnej w ramach iLEGEND III, wspólnego programu Unii Europejskiej i Rady Europy, współfinansowanego przez Unię Europejską i Radę Europy. Jego celem jest podnoszenie świadomości na temat edukacji globalnej jako narzędzia budowania solidarności i zmiany oraz przyczynianie się do bardziej zrównoważonego, pokojowego i sprawiedliwego świata. Działania organizowane w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej są wyłączną odpowiedzialnością organizatorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub Rady Europy.

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie