Tydzień Edukacji Globalnej 2023

fot. Tydzień Edukacji Globalnej

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jak co roku zapraszamy do udziału w Tygodniu Edukacji Globalnej, który odbywa się co roku w trzecim tygodniu listopada. Od 13 do 19 listopada 2023 r. Grupa Zagranica – koordynator TEG w Polsce - zaprasza do podjęcia działań z obszaru edukacji globalnej, której celem jest poznanie złożoności świata oraz nauka radzenia sobie z wyzwaniami wynikającymi z globalnych powiązań. Hasło tegorocznej edycji brzmi: "Pokój dla planety. Planeta pokoju".

Jednym z przykładów wzajemnych powiązań między ochroną naszej planety a pokojem i bezpieczeństwem jest kwestia zmian klimatu – wyjaśnia Elżbieta Olczak, koordynatorka Tygodnia Edukacji Globalnej w Polsce. Konflikty i powiązane z nimi przymusowe migracje są między innymi skutkiem kryzysów środowiskowych i klimatycznych. Patrząc na coraz wyższe temperatury powietrza w ostatnich sezonach, które są powiązane z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak susze, powodzie, pożary itp., oczywiste jest, że dostęp do wody oraz innych zasobów niezbędnych do przeżycia będzie, a właściwie już jest, jedną z głównych przyczyn konfliktów.

Organizacje pozarządowe, instytucje prywatne i publiczne, którym bliska jest idea edukacji globalnej, zaproszone są do włączenia się w akcję, poprzez organizację zajęć edukacyjnych, wydarzeń, spotkań dyskusyjnych, konkursów lub kampanii lub innych wydarzeń, którym celem jest zrozumienie globalnych wyzwań i szukanie dla nich lokalnych rozwiązań.

5 października (godz. 18:00, online) odbędzie się spotkanie informacyjne dla osób, które pierwszy raz zainteresowały się Tygodniem Edukacji Globalnej (link do zapisów). Celem spotkania jest przedstawienie kampanii TEG, wprowadzenie w tematykę edukacji globalnej oraz zaprezentowanie przykładowych inicjatyw z lat poprzednich.

Edukacja globalna to edukacja, która umożliwia ludziom krytyczną refleksję nad światem i miejscem, które w nim zajmują; otwiera ich oczy, serca i umysły na rzeczywistość świata na poziomie lokalnym i globalnym. Pomaga ludziom zrozumieć, wyobrażać sobie, żywić nadzieję oraz działać na rzecz stworzenia świata, w którym panują sprawiedliwość społeczna i klimatyczna, pokój, solidarność, sprawiedliwość i równość, zrównoważony rozwój planety i międzynarodowe zrozumienie. Wiąże się z poszanowaniem praw człowieka i różnorodności, włączeniem i godnym życiem dla wszystkich, obecnie i w przyszłości. - Deklaracja Dublińska (2022) - Europejska Deklaracja Edukacji Globalnej do 2050.

Na stronie internetowej www.teg.edu.pl znajduje się wprowadzenie do tegorocznego tematu, informacje o poprzednich edycjach Tygodnia oraz aktualne materiały graficzne do samodzielnego wykorzystania.

Organizatorzy zapraszają także do subskrypcji newslettera. Planowane są 3 edycje w miesiącach wrzesień-grudzień 2023, zawierające zaproszenia do działań oraz materiały różnych instytucji i organizacji pozarządowych, które będzie można wykorzystać w przygotowaniu własnego wydarzenia w ramach TEG 2023.

Polskim koordynatorem TEG jest Grupa Zagranica - federacja polskich organizacji pozarządowych zaangażowanych w międzynarodową współpracę rozwojową, wspieranie demokracji, pomoc humanitarną i edukację globalną.

***

Tydzień Edukacji Globalnej to ogólnoświatowa kampania realizowana przez Centrum Północ-Południe Rady Europy i Sieć Edukacji Globalnej w ramach iLEGEND III, wspólnego programu Unii Europejskiej i Rady Europy, współfinansowanego przez Unię Europejską i Radę Europy. Jego celem jest podnoszenie świadomości na temat edukacji globalnej jako narzędzia budowania solidarności i zmiany oraz przyczynianie się do bardziej zrównoważonego, pokojowego i sprawiedliwego świata. Działania organizowane w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej są wyłączną odpowiedzialnością organizatorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub Rady Europy.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie