Integracja plus kompetencje przyszłości. Ruszyła II edycja programu Zdolni Odkrywcy!

fot. Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Amazon wspólnie ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog zaprasza do drugiej edycji projektu „Zdolni Odkrywcy” – bezpłatnego programu mającego na celu integrację szkolnej społeczności polsko-ukraińskiej i jednocześnie kształtowania kompetencji przyszłości.

Mija 1,5 roku wspólnej nauki dzieci polskich i ukraińskich. Oprócz wyrównywania szans edukacyjnych, kolejnym elementem strategii zaangażowania społecznego Amazon jest wsparcie integracji. "Zdolni Odkrywcy" to miejsce nie tylko do wspólnego zdobywania nowych umiejętności, ale także rozwijania relacji między uczniami i uczennicami z Polski i Ukrainy. – mówi Barbara Krystosiak, menadżerka ds. społeczności, Amazon.

W czasie wrześniowej konferencji INSPIR@CJE 2023 Barbara Krywoszejew ze Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog zaprosiła uczestników i uczestniczki do udziału w drugiej edycji projektu „Zdolni Odkrywcy”, wspólnej inicjatywy NGO i Amazon.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2023/2024 zaplanowaliśmy kompleksowy zestaw działań, aby skutecznie kontynuować naszą misję wśród dzieci w wieku szkolnym. To między innymi webinary dla klas, dla nauczycieli i nauczycielek czy majsterkowe spotkania online dla dzieci. Zostały także przygotowane karty pracy, które można wykorzystać i podczas webinarów, i w trakcie zajęć z dziećmi w szkole. W zanadrzu jest także konkurs dla szkół, by promować dobre praktyki sprzyjające integracji polsko-ukraińskiej, a także konferencja online dla nauczycieli. - opowiada Barbara Krywoszejew.

Webinary dla uczniów i uczennic

W trakcie STEMowych webinarów edukacyjnych, postaramy się zachęcić do integracji i współpracy między dziećmi. Przygotowane karty pracy – inne do każdego webinaru– zostaną rozdystrybuowane do uczestników, którzy zapiszą się przez formularz rejestracyjny na stronie programu. Karty można wykorzystać nie tylko w trakcie webinarów, ale także do realizacji własnych zajęć – grupowych czy indywidualnych. Co ważne, zostały także przetłumaczone na język ukraiński, słowacki i czeski.

W tym roku uczniowie i uczennice w trakcie webinarów poszerzą wiedzę m.in. na temat matematyki, poszukując jej powiązań z jesienią, w trakcie Europejskiego Tygodnia Kodowania sprawdzą, czy roboty potrafią tańczyć, a także zgłębią tematy związane z wodą – sprawdzają co się kryje pod powierzchnią czy jakie owady potrafią się po niej poruszać jak na nartach.

Webinary dla nauczycielek i nauczycieli o STEM

Poza spotkaniami online dla najmłodszych przygotowaliśmy także webinary, których celem jest wsparcie nauczycieli i nauczycielek w działaniach na rzecz integracji międzykulturowej. Będą one otwarte dla wszystkich chętnych edukatorów, a uczestnicy będą mieli możliwość otrzymania certyfikatu Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli (NODN) Cyfrowy Dialog.

Majsterkowe webinary dla dzieci

Nowa odsłona programu Zdolni Odkrywcy to także wspólne majsterkowanie! W tym roku szkolnym przygotowaliśmy cykl webinarów pt. „Zmajstrujmy coś!”. Pierwsze spotkanie odbyło się już 28 września o godzinie 18, gdzie uczestnicy i uczestniczki przyglądali się najwyższym budowlom w swojej okolicy, w Polsce i na świecie. Czy łatwo je budować?
Rejestracja na webinary odbywa się za pomocą strony: Zmajstrujmy coś (clickmeeting.com)

Karty Literackie

W tej edycji wspólnie z Cyfrowym Dialogiem przygotowaliśmy także specjalne karty, które mają za zadanie rozpalić miłość do czytania! Promocja czytelnictwa od zawsze pozostaje jednym z celów naszych działań dla społeczności. Pierwsze karty będą dostępne już niedługo i pozwolą między innymi na projektowanie okładek, eksperymenty STEM, łamigłówki słowne i wiele więcej! Aby otrzymać karty w wersji elektronicznej zgłoście się do Programu. Dla pierwszych zgłoszeń mamy jeszcze kilka kompletów wydrukowanych kart – w kolorze!

Konkurs dla szkół

Jak szkoła się integruje? Jakimi dobrymi praktykami może się podzielić? Zachęcamy placówki do podzielenia się swoimi pomysłami na integrację szkolną w formie krótkiego wideo. Na zwycięskie zespoły czekać będą nagrody rzeczowe, a także STEMowe warsztaty stacjonarne dla dzieci/młodzieży oraz dla nauczycieli.

Jeśli zależy Ci, aby Twoja szkoła stwarzała jeszcze lepsze warunki do nauki i rozwoju w środowisku międzykulturowym, skorzystaj z programu Zdolni Odkrywcy.

 

(Źródło: Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Administrator
  Problem w tym, że każdy ma nieco inne doświadczenia, podobnie jak inne warunki, w których uczy. Do t...
 • Written by Ppp
  Pisze Pani, że żadna z tych przyczyn nie jest potwierdzona badaniami naukowymi??? A miliardy godzin ...
 • Written by Ppp
  Bardzo dobry artykuł - właśnie owa "nic nie wnosząca dłubanina" była przyczyną żądania likwidacji za...
 • Written by Ppp
  Zamiast kształtować, wystarczy nie niszczyć. Niesprawiedliwe ocenianie, czepianie się bzdur, niereal...
 • Written by Stefan
  Józefa Szot - kobieta legenda. Dobrze, że stanęła na mojej drodze.
 • Written by Ppp
  Zacząłbym nie tyle od poczucia, co od WIEDZY o braku sensu - gdzieś w połowie podstawówki uczniowie ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie