Jak dbać o umiar w używaniu technologii w czasie pandemii?

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W czasie pracy i edukacji zdalnej, domowe zasady ekranowe w niejednej rodzinie uległy zachwianiu. Jak zadbać o równowagę w korzystaniu z technologii, kiedy wiele codziennych aktywności przeniosło się do internetu? Rusza seria darmowych webinarów dla rodziców, na które zapraszają Fundacja Orange i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Rodzice, którzy pracują zdalnie, stanęli przed nowym wyzwaniem. Starają się sprawnie pogodzić obowiązki zawodowe, domowe, jednocześnie wspierając dzieci w lekcjach online i zapewniając im inne aktywności. Cyfrowa stała się nie tylko nauka, ale także spotkania ze znajomymi, zajęcia pozalekcyjne, koncerty, przedstawienia teatralne czy kino. W czasie izolacji więcej korzystamy z internetu i technologii. Jak wynika z danych sieci Orange Polska, przez telefon rozmawiamy o 40% dłużej, a przesył danych wzrósł o 30% w sieci stacjonarnej i o 20% w mobilnej.

Jak w tej sytuacji zadbać o umiar w używaniu urządzeń ekranowych? Jak zapewnić dzieciom bezpieczną i pozytywną przygodę z internetem? Jak rozmawiać i ustalać zasady korzystania z technologii w rodzinie? Co zrobić, żeby nowe technologie nie wpływały negatywnie na relacje oraz zdrowie domowników, a wzbogacały ich codzienność?

W czasie pandemii technologia jest jeszcze intensywniej obecna w życiu wielu rodzin. Doświadczenie to może przynieść wiele zmian w kształtowaniu cyfrowych nawyków także w przyszłości. Dlatego chcemy wesprzeć rodziców i pokazać im, jak można wprowadzać domowe zasady ekranowe na co dzień – mówi Krzysztof Kosiński z Fundacji Orange.

Fundacja Orange wraz z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę organizują cykl bezpłatnych webinariów dla rodziców dzieci w różnych grupach wiekowych – od tych najmłodszych aż po nastolatki. Spotkania poprowadzą eksperci z FDDS: Ewa Dziemidowicz – terapeutka z poradni „Dziecko w Sieci” i Łukasz Wojtasik – trener, autor licznych programów i kampanii edukacyjnych poświęconych bezpieczeństwu dzieci online.

W czasie izolacji widzimy, jak pomocny jest dostęp do sieci dla wszystkich członków rodziny - w kontekście nauki, pracy, rozrywki i podtrzymywania relacji. Jednak nadmiar ekranów czy dobór nieadekwatnych do wieku dziecka treści stanową zagrożenie. Podczas spotkania pokażemy, jak korzystać z ekranów bezpiecznie, jak zadbać o równowagę pomiędzy czasem w sieci i poza nią tak, żeby ekrany nie stanowiły zagrożenia dla rodzinnych relacji. Pokażemy, jak rozmawiać z dziećmi o zasadach, jak ustalać je tak, żeby przynosiły realną zmianę dla dobra dzieci i rodziców – mówi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Jak dołączyć?

Webinary odbędą się na platformie Clickmeeting. Wystarczy kliknąć link https://fundacjaorange.clickmeeting.com/domowe-zasady-ekranowe lub połączyć się przy pomocy telefonu +48 (22) 209-2520, wpisując PIN: 191888818#

Terminy spotkań:

Domowe Zasady Ekranowe - dla rodziców dzieci do 6. roku życia
2.06, godz. 10:00-11:30; 2.06, godz. 20:00 - 21:30

Domowe Zasady Ekranowe - dla rodziców dzieci w wieku 7-12 lat
9.06, godz. 10.00-11:30; 9.06, godz. 20:00 - 21:30

Domowe Zasady Ekranowe - dla rodziców dzieci w wieku 13-18 lat
16.06, godz. 10:00 - 11:30; 16.06, godz. 20:00 - 21:30

Organizatorzy udostępnią nagrania z webinarów na kanale YouTube Fundacji Orange – dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w spotkaniach lub wezmą udział, ale będą chcieli wrócić do materiałów później.

Webinary są częścią kampanii Domowe Zasady Ekranowe, która została zainicjowana w lutym tego roku. Poprzedzające ją badania pokazały, że aż 25% nastolatków deklaruje, że ich rodzice nie rozmawiają z nimi o kwestiach bezpieczeństwa w internecie, a 23% przyznaje, że ich rodzice nie interesują się i nie pytają, co robią online. W ramach kampanii dostępne są artykuły, wywiady i podcasty z psychologami na rodzice.fdds.pl. Eksperci opracowali wskazówki, dzięki którym rodzinom będzie łatwiej ustalić zasady korzystania z mediów cyfrowych i chronić siebie i dzieci przed ich nadużywaniem.

Więcej porad dotyczących odpowiedzialnego korzystania z technologii można znaleźć także na www.orange.pl/razemwsieci.

 

(Źródło: Fundacja Orange)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie