Skąd czerpać wiedzę o energii? Nowoczesna edukacja z Planetą Energii

fot. Energa S.A.

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wystartowała ósma edycja „Planety Energii”, autorskiego programu edukacyjnego Grupy Energa dla najmłodszych. Nowa odsłona „Planety” stawia na wykorzystanie\ technologii informacyjno-komunikacyjnych, by poszerzyć grono odbiorców, skutecznie przekazywać wiedzę o energii oraz zaangażować rodzica w proces edukacji.

Program „Planeta Energii” realizowany jest od 2010 roku w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jego głównym celem jest propagowanie wiedzy o energii elektrycznej oraz o bezpiecznym korzystaniu z prądu. Dotychczas nagrodą za realizację zadań konkursowych była wizyta miasteczka „Planety” w zwycięskich miastach, tegoroczna edycja wprowadza jednak znaczące zmiany, stawiając na medium dostępne dla wszystkich – czyli na Internet. Nowa „Planeta Energii” to nowoczesna platforma internetowa, zawierająca wysokiej jakości zasoby interaktywne na temat prądu elektrycznego, odnawialnych źródeł energii, elektrośmieci i zasad bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej oraz materiały dla nauczycieli (scenariusze lekcji i karty pracy). To także miejsce dla rodziców, którzy szukają wartościowych treści edukacyjnych dla swoich dzieci.

Zmianę formuły wyjaśnia dr Tomasz Rożek, ambasador programu, fizyk, popularyzator nauki oraz gospodarz „Sondy 2”: "Planeta Energii" zmieniła się głównie dlatego, że świat się zmienia, młodzi ludzie się zmieniają i my się uczymy, a ucząc się, dochodzimy do wniosku, że te rzeczy, o których mówimy w programie „Planeta Energii”, są na tyle ważne, że chcemy z nimi dotrzeć do większej grupy dzieci. Nie możemy przez cały rok jeździć po Polsce, nie możemy dotrzeć do wszystkich, więc jedynym narzędziem, jakie przychodzi nam do głowy – takim pasem transmisyjnym – jest Internet. Dlatego postanowiliśmy przesunąć część naszego wysiłku z jeżdżenia i odwiedzania w kierunku Internetu i tego, żeby udostępniać treści, które naszym zdaniem są bardzo ważne, szerszej grupie odbiorców.

Platforma internetowa „Planety Energii” to odpowiedź na wyzwania stające przed współczesną edukacją – multimedia, interaktywność, natychmiastowy dostęp do informacji to naturalne środowisko uczniów, zatem przekazywanie wiedzy za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych, zwłaszcza w tak abstrakcyjnym temacie, jakim jest energia elektryczna, pozwoli dzieciom przybliżyć i zrozumieć to, co trudno jest wyjaśnić przy zastosowaniu tradycyjnych technik podawczych.

Jak co roku, „Planecie” towarzyszy konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Do wygrania m.in. czek o wartości 10 000 zł na cele edukacyjne oraz wizyta dr. Tomasza Rożka w szkole. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 28 maja 2018 roku.

Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronie www.PlanetaEnergii.pl.

 

(Źródło: PlanetaEnergii.pl, Energa SA)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

A potem oburzenie harnasiów i halyn jak ktoś stwierdza że Polacy to debile. Wiecie że za granicą nie...
Anna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Pani Sylwia ma marne pojęcie o pracy nauczycieli w świetlicy szkolnej...Miałam okazję, przez krótki ...
Sylwia napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Proszę wyjaśnić, w jaki sposób nauczyciel wspomagający przygotowuje się do zajęć. Przecie on po pros...
Taaa, a premier, z wielkim hałasem, przed kamerami otwiera "największą w Europie fabrykę amunicji". ...
Gdyby jeszcze Ministerstwo Edukacji chciało inwestować w takie rozwiązania, które z pewnością przyda...
Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
... i co to za określenie "świetliczanka" :( To jest nauczyciel z takimi samymi kwalifikacjami jak P...
Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Całkowicie się z Panią nie zgadzam, że nauczyciel WSPÓŁORGANIZUJĄCY nie przygotowuje się do zajęć! Ł...
Eleonora napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Poniosły emocje tego dyrektora i nie ma prawa wygadywać takich bzdur: (cyt) "trwają w niekoniecznie ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie