Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprasza

CC-BY Centrum Edukacji Obywatelskiej

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Każdego roku ponad 5 000 szkół z całej Polski korzysta ze wsparcia Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) – niezależnej fundacji zajmującej się edukacją. Dyrekcja, kadra pedagogiczna oraz uczniowie biorą udział w projektach, które pomagają lepiej uczyć się i nauczać. W nowym roku szkolnym CEO proponuje ponad 20 programów, do których już się można zgłaszać, a wszystkie informacje znajdują się na www.ceo.org.pl/rekrutacja.

Lata doświadczenia

Tegoroczne propozycje CEO są skierowane zarówno dla dyrekcji, nauczycieli przedmiotowych, jak i dla uczniów. "Nasze kluczowe programy – jak np. Szkoła Ucząca Się, niedługo osiągną pełnoletniość, a my z nieustanną energią śledzimy trendy w edukacji na świecie i na tej podstawie rozwijamy metody naszej pracy ze szkołami" – mówi Jacek Strzemieczny, prezes CEO.

"Pomagamy dyrekcji wprowadzać w ich placówkach niezbędne zmiany, kształtować korzystną atmosferę współpracy, polepszać jakość nauczania i uczenia się przez wprowadzanie oceniania kształtującego." – dodaje Jacek Strzemieczny. "Zresztą z analizy najlepszych systemów edukacyjnych na świecie jasno wynika, że największy wpływ na jakość nauczania mają decyzje podejmowane właśnie w konkretnych szkołach przez dyrektorów i dyrektorki (raport McKinseya&Company: Jak najlepiej doskonalone systemy szkolne na świecie stają się jeszcze lepsze)." 

"Reagujemy też na bieżące potrzeby, jakie obserwujemy w środowisku. Przykładowo wprowadziliśmy nowy kurs online Ok zeszyt, który pokazuje, jak można wdrażać zasady oceniania kształtującego do pracy z zeszytem uczniowskim. Inspiracją dla nas była ogromna popularność grupy na facebooku zajmującej się tym tematem, którą sami założyliśmy." – mówi Danuta Sterna, ekspertka CEO.

Szerokie spektrum tematów

Każdy nauczyciel może znaleźć dla siebie interesujący program, który ułatwi i uprzyjemni im codzienną pracę z młodzieżą. "Stawiamy na włączanie młodych ludzi w lokalne działania, pokazujemy im, że mają wpływ na rzeczywistość, dajemy im poczucie sprawczości." – mówi Jędrzej Witkowski, szef programów młodzieżowych CEO. "I tak na przykład w programie Młody Obywatel uczestnicy będą między innymi poznawać i współpracować z lokalnymi urzędami." – dodaje Joanna Gus, koordynatorka programu Młody Obywatel. CEO podejmuje się również trudnych tematów i pomaga nauczycielom rozmawiać np. o uchodźcach i wyzwaniach globalnych. "Wymiana opinii, oparta na faktach, z poszanowaniem innego zdania wymaga dużej świadomości i znajomości konkretnych narzędzi, które w programie bezpłatnie upowszechniamy." – mówi Julia Godorowska, koordynatorka programu Rozmawiajmy o uchodźcach. Na wsparcie mogą liczyć również opiekunowie samorządów uczniowskich. – Już 30 września kilkaset szkół wspólnie z nami przeprowadzi w pełni demokratyczne wybory do samorządów uczniowskich.

"Promujemy demokratyzację życia szkoły i włączanie we współdecydowanie o jej funkcjonowaniu rodziców, uczniów i oczywiście kadry pedagogicznej" – mówi Michał Tragarz, koordynator akcji Samorządy mają głos i programu Szkoła demokracji. W tegorocznej ofercie CEO znajdują się również programy dla nauczycieli wczesnoszkolnych, a także związane z edukacją globalną, obywatelską, ekonomiczną, kulturalną, historyczną, medialną.

Szczegółowe informacje są dostępne na www.ceo.org.pl/rekrutacja i www.facebook.com/FundacjaCEO.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie