O egzaminie ósmoklasisty 2025 

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego utrzymał podobny poziom trudności do lat ubiegłych. Wyniki nie różnią się znacząco od rezultatów z poprzednich edycji, co świadczy o stabilności standardów egzaminacyjnych i konsekwentnym podejściu do oceny umiejętności językowych uczniów.

Podobnie jak w latach poprzednich, większość punktów do zdobycia była przypisana zadaniom otwartym. Taki rozkład punktowy pozwala na kompleksową ocenę umiejętności analitycznych i interpretacyjnych uczniów, wymagając od nich nie tylko wiedzy, ale także umiejętności formułowania własnych myśli i argumentów.

Ciekawym pomysłem był jest powrót do lektur z klas młodszych w pytaniach egzaminacyjnych. Uczniowie musieli zastanowić się nad postawami bohaterów Chłopców z placu broni znanych im z wcześniejszych etapów edukacji, co pozwoliło sprawdzić umiejętność dojrzalszej, pogłębionej analizy literackiej.

Najciekawszym zadaniem okazało się zadanie 6., w którym uczniowie zostali poproszeni o dokonanie interpretacji zachowania bohatera, ujawniającego jego stan psychiczny. To zadanie wymagało nie tylko znajomości tekstu, ale także umiejętności psychologicznej analizy postaci literackich.

W przeciwieństwie do egzaminów z języka angielskiego i matematyki, w przypadku języka polskiego nie odnotowano znaczących różnic między wynikami uczniów z dużych miast i mniejszych miejscowości. To pozytywny sygnał świadczący o równomiernym dostępie do dobrej jakości edukacji polonistycznej w całym kraju. 

Tradycyjnie już najtrudniejsze okazały się zadania dotyczące interpunkcji. Uczniowie konsekwentnie zmagają się z tym tematem, co może wynikać z "egzaminacyjnej ekonomii" - najtrudniejsza umiejętność jest punktowana zaledwie jednym punktem za zadanie, co może wpływać na motywację do jej dokładnego opanowania.

Z kolei najłatwiejsze zadanie dotyczyło frazeologii, co należy ocenić bardzo pozytywnie. Wcześniej zadania z tego zakresu były uważane za szczególnie trudne, obecne wyniki świadczą o poprawie w tym obszarze.

Tegoroczne zadania zawierały teksty o charakterze nieliterackim, poruszające tematy bliskie uczniom, ale prezentowane z perspektywy filozoficznej. To ważne wyzwanie, które pokazuje potrzebę częstszego kontaktu uczniów z różnorodnymi typami tekstów.

Szczególnie istotne jest ćwiczenie umiejętności związanych z używaniem bardziej złożonego języka akademickiego z różnych dziedzin wiedzy do opisywania własnych doświadczeń. To doskonałe przygotowanie do dalszego etapu nauki w liceum. Należy także zadbać o to, by uczniowie mogli systematycznie ćwiczyć:

  • umiejętności związane z interpretacją tekstów
  • analizę sposobów narracji
  • pracę z tekstami o charakterze nieliterackim z różnych dziedzin wiedzy
  • używanie precyzyjnego języka akademickiego w wypowiedziach pisemnych

 

Notka o autorce: Dr Kinga Białek jest dyrektorką ds. rozwoju Szkoły Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego, kierowniczką programu badawczego, tutorką, wykładowczynią dydaktyki języka polskiego. Członkini zespołu MEN ds. podstawy programowej.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

A potem oburzenie harnasiów i halyn jak ktoś stwierdza że Polacy to debile. Wiecie że za granicą nie...
Anna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Pani Sylwia ma marne pojęcie o pracy nauczycieli w świetlicy szkolnej...Miałam okazję, przez krótki ...
Sylwia napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Proszę wyjaśnić, w jaki sposób nauczyciel wspomagający przygotowuje się do zajęć. Przecie on po pros...
Taaa, a premier, z wielkim hałasem, przed kamerami otwiera "największą w Europie fabrykę amunicji". ...
Gdyby jeszcze Ministerstwo Edukacji chciało inwestować w takie rozwiązania, które z pewnością przyda...
Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
... i co to za określenie "świetliczanka" :( To jest nauczyciel z takimi samymi kwalifikacjami jak P...
Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Całkowicie się z Panią nie zgadzam, że nauczyciel WSPÓŁORGANIZUJĄCY nie przygotowuje się do zajęć! Ł...
Eleonora napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Poniosły emocje tego dyrektora i nie ma prawa wygadywać takich bzdur: (cyt) "trwają w niekoniecznie ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie