Kropka na horyzoncie!

(C) Printoteka.pl

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Na początku była kropka. Przynajmniej na początku tej pięknej historii, którą już kiedyś opowiadaliśmy w portalu. Historii o tym, że w każdym dziecku, każdym uczniu tkwią wielkie talenty i tylko trzeba odpowiednio zachęcić, wzmocnić, aby one rozkwitły. Już za niecały tydzień obchodzić będziemy na całym świecie edukacyjne święto – Międzynarodowy Dzień Kropki. Niby kropka, a tyle znaczy…

Kiedy Peter Reynolds napisał książkę "The Dot" (pol. Kropka) nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłownie. Jest autorem i ilustratorem książek dla dzieci i młodzieży, zdobywcą wielu nagród. Książeczka The Dot opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a. Napisana jest bardzo oszczędnie, znakomite rysunki pozwalają nawet małym dzieciom, które nie potrafią czytać polubić dziewczynkę, główną bohaterkę utworu. Historię o Vashti opowiedzieliśmy po raz pierwszy 3 lata temu – od tego czasu święto zyskało wielu zwolenników w szkołach.

Możecie zapytać, cóż to za dziwne święto 15 września z tą kropką. Ano dziwne, ale skoro włączają się w nie tysiące nauczycieli na świecie to znaczy, że musi to być coś intrygującego, ciekawego i pożytecznego. To ważna data – tego dnia promujemy odwagę w ukazywaniu siebie i swoich talentów, ujawniamy to, co potrafimy, tworzymy piękne dzieła. Opowiadaliśmy o tym już kiedyś – wszak na początku rozkwitu wielkich talentów była prawdopodobnie kropka.

Trwają właśnie przygotowania do obchodów święta kropki 15 września 2016 r. Dla tych, którzy chcieliby włączyć się w to piękne przedsięwzięcie, nauczycielki z grupy Superbelfrzy i Superbelfrzy Mini przygotowały padlet z pomysłami na działania: https://padlet.com/gimnazjak/8zy2lmghs43s. A tu przeczytacie, co działo się w szkołach w poprzedniej edycji: https://pl.padlet.com/apanaski/pzbg24mdzb9t.

Wróble ćwierkają, że w tym roku Święto Kropki też będzie na bogato, z wielkim edukacyjnym przytupem. Ba! Nawet z przyśpiewem! Do dzieła zatem. Koniec i kropka.

PS. Ten obrazek na początku to wykropkowany specjalny prezent od Printoteki. Można używać do ostatniej kropki.

A tu jeszcze raz przypomnimy film o Vashti:

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

 

Jesteśmy na facebooku

fb
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Ostatnie komentarze

 • Written by Ppp
  Widzę, że jest Pani nauczycielką WCZESNOSZKOLNĄ. Tym czasem na studiach miałem profesora, który twie...
 • Written by Robert Raczyński
  Współczesność sprzyja odzwyczajaniu ludzi od narracji oraz potrzeby pełniejszej wypowiedzi, argument...
 • Written by danuta
  Też często nad tym się zastanawiam. Osobiście uwazam, że podczas mądrego sprawdzianu człowiek się uc...
 • Written by Robert Raczyński
  Panie Dyrektorze, nie docenia Pan zdolności adaptacyjnych społeczeństwa. Do obniżenia poziomu usług ...
 • Written by Roman
  Dzień kropki to coraz bardziej popularne święto. Nasza szkoła w tym roku też będzie je organizować. ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie