Wykorzystanie eduscrum w edukacji wczesnoszkolnej

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Eduscrum to metoda organizacji projektu edukacyjnego, w którym nadrzędną rolę w kierowaniu procesem pełnią uczniowie. Sprawczość uczniów objawia się w możliwości podejmowania decyzji o własnych sposobach nauki i kolejności podejmowanych działań. Uczniowie budują wiedzę o sobie, stosując refleksje i formułując wnioski, dzięki którym mają szansę na doskonalenie zarówno w zakresie lepszego przyswajania treści edukacyjnych, jak i rozwijania relacji społecznych.

Eduscrum to również nowatorskie podejście do budowania wielokompetencyjnego, tzw. zwinnego (ang. agile) zespołu w oparciu o potrzeby uczniów i ich samoocenę oraz zrozumienie zalet różnorodności, co sprzyja osiąganiu wysokiej efektywności pracy i oryginalności rozwiązań. Intensywna praca w zespołach sprzyja też lepszemu przepływowi informacji i pozwala na swobodne dzielenie się wiedzą. Przebieg projektu i realizacja jego poszczególnych zadań jest czytelna dla każdego uczestnika dzięki świadomym rozwiązaniom wizualizacyjnym, które pomagają śledzić postępy i wprowadzać ulepszenia, analizować efektywność i na bieżąco dostosowywać strategię działania poprzez określenie priorytetów.     

Myślenie o Eduscrumie jako o długotrwałym procesie, w którym realizuje się kolejne projekty, pozwala celowo rozwijać u uczniów umiejętność planowania, zarządzania czasem, a także współpracę, kreatywność i krytyczne myślenie. Każdy kolejny projekt uruchamia motywację wewnętrzną uczniów, wykorzystując ich ciekawość i naturalne potrzeby rozwojowe. Metoda, choć złożona, jest możliwa do zastosowania - w pełnej formule lub w zakresie wybranych elementów - w każdej szkole, a jej systematyczne stosowanie zapewnia nową jakość nauczania oraz wyposażenie uczniów w umiejętność organizacji własnej nauki.

Eduscrum wprowadziliśmy w Szkole Podstawowej nr 143 w Warszawie już wiele lat temu. O tym, jak to działa – tu w odniesieniu do edukacji wczesnoszkolnej – opowiadałam podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2025 w Warszawie. Zachęcam do obejrzenia:

***

Organizatorami zorganizowanej w dniach 22-23 marca 2025 w Warszawie konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2025 byli: Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Think Global sp. z o.o.

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli: Superbelfrzy RP.

Partnerem głównym konferencji był Samsung Polska.

Partnerami konferencji byli: Fundacja Eduko, Fundacja Medicover & FitSchool, MAC Edukacja, Remi sp. z o.o., Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Współpraca: Edu3Dkacja, Educarium, FAST Heroes, Wydawnictwo Nasza Ksiegarnia, Kampania "Mamy kota na punkcie mleka"

 

Notka o autorce: Agnieszka Trepkowska jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej i edukatorką kultury. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 143 im. S. Starzyńskiego w Warszawie i w Młodzieżowym Domu Kultury im. W. Broniewskiego. Pracę zawodową opiera najczęściej na metodzie projektów o charakterze interdyscyplinarnym oraz ideach korczakowskich. Koordynatorka inicjatyw, w których partycypacja dzieci i dorosłych we wspólnym działaniu odgrywa kluczową rolę w rozwoju, a potencjał osiągnięć jest wynikiem zarówno krytycznego, jak i kreatywnego myślenia oraz relacji.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Sytuacja wyrwie się spod kontroli w nauczycielstwie. Pielęgniarki i pielęgniarze, opiekunowie choryc...
Powstaje pytanie na jakich materiałach uczy się AI - bo jeśli na podręczniku to oznacza że nauczycie...
A potem oburzenie harnasiów i halyn jak ktoś stwierdza że Polacy to debile. Wiecie że za granicą nie...
Anna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Pani Sylwia ma marne pojęcie o pracy nauczycieli w świetlicy szkolnej...Miałam okazję, przez krótki ...
Sylwia napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Proszę wyjaśnić, w jaki sposób nauczyciel wspomagający przygotowuje się do zajęć. Przecie on po pros...
Taaa, a premier, z wielkim hałasem, przed kamerami otwiera "największą w Europie fabrykę amunicji". ...
Gdyby jeszcze Ministerstwo Edukacji chciało inwestować w takie rozwiązania, które z pewnością przyda...
Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
... i co to za określenie "świetliczanka" :( To jest nauczyciel z takimi samymi kwalifikacjami jak P...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie