Pandemia, inflacja, drożyzna… dbajmy o nasze zdrowie finansowe

fot. Adobe Stock

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Od początku pandemii finanse gospodarstw domowych poddawane są ciągłej próbie. Wiele osób doświadczyło znacznego spadku dochodów, wzrosło zadłużenie, koszty, pojawiły się trudności finansowe... Słyszymy codziennie apele w mediach, aby dbać o zdrowie i szczepić się przeciwko wirusom. Na choroby naszych domowych finansów nie ma szczepionek uodparniających na różne perturbacje, ale możemy dbać o swoje zdrowie finansowe, choćby poprzez zmianę codziennych nawyków.

Dobiegła końca pierwsza edycja projektu "Zdrowie finansowe" realizowanego przez Fundację Think! w partnerstwie z ING. Ponad 2 miliony odbiorców zetknęło się z materiałami dotyczącymi zarządzania finansami osobistymi stworzonymi w projekcie!
 
Projekt "Zdrowie finansowe" powstał, by wspierać w budowaniu kondycji finansowej, dawać wskazówki i promować dobre nawyki w zarządzaniu domowym budżetem. Finanse to niezwykle ważny aspekt naszego życia, nie tylko w trudnych czasach COVIDu. Ale, jak wynika z badania "Zdrowie finansowe Polaków" - większość z nas rzadko lub nigdy nie rozmawia ze swoimi bliskimi lub ekspertami o sytuacji finansowej. Jednym z celów projektu była zachęta, by o pieniądzach mówić bardziej otwarcie, bez eksperckiego żargonu i praktycznie, a dzięki temu podejmować lepsze decyzje finansowe - dziś i w przyszłości.

Edukacja finansowa Polaków to jeden z najważniejszych celów Strategii zrównoważonego rozwoju naszego banku - mówi Klaudia Borys, ekspert ds.zrównoważonego rozwoju i CSR ING Banku Śląskiego. - Naszą odpowiedzialnością jest nie tylko edukacja finansowa, ale także budowanie świadomości nt. oszczędzania czy racjonalnego zarządzania budżetem domowym. Cieszymy się, że projekt społeczny “Zdrowie finansowe” osiągnął tak duży sukces i zyskał szerokie grono odbiorców.

W ramach projektu powstał portal www.zdrowiefinansowe.pl, który zawiera inspirujące treści, wskazówki i przykłady, jak zdefiniować własną finansową osobowość i jak podchodzić do pieniędzy, by zapewnić sobie i swojej rodzinie dobrostan. Znajdziemy w nim m.in. opracowania na temat budżetu domowego i współtworzenia go z członkami rodziny, planowania i oszczędzania, a także radzenia sobie z finansowym dołkiem i kryzysem. Organizatorzy zadbali o materiały graficzne, takie jak infografiki i animacje, które mogą pomóc uporządkować i ułatwić nasze codzienne wybory konsumenckie. Dużo praktycznych porad i sugestii zawierają narzędziowniki - podpowiedzą, jak rozmawiać z najbliższymi o finansach i rozporządzać majątkiem, by zadbać o siebie i bliskich. Na kanale Youtube projektu znaleźć można inspirujące materiały filmowe - nagrania z webinarów, human stories "Domowe finanse, czyli prawdziwe historie Polaków" i wywiady z ekspertami. Finansowe tematy poruszane są również w 14 odcinkach podcastu Zdrowie finansowe na Spotify.

Ważnym komponentem projektu było badanie "Zdrowie finansowe Polaków" pokazujące, jak pandemia wpłynęła na dobrostan finansowy Polaków. Raport z badania dotarł do ponad 900 000 użytkowników mediów społecznościowych.

Naszym zamysłem było, aby odbiorcy naszych działań mogli poczuć więcej pewności siebie w tematach finansowych i zwiększyć obszar swojej kontroli nad wydatkami. A im więcej mamy wiedzy, świadomości i dobrych nawyków w odniesieniu do zarządzania pieniędzmi, tym czujemy się bezpieczniej i tworzymy lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń. Wierzymy, że opracowane materiały będą służyć wielu Polakom - podsumowuje Anna Bichta, prezeska Fundacji Think!.



Projekt "Zdrowie finansowe" będzie kontynuowany także w 2022 roku.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie