Mądrzy konsumenci energii - konkurs międzyszkolny

fot. ConsumerClassroom.eu

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Uczniowie w niejednej szkole słyszeli zapewne o globalnej walce ze zmianą klimatu, o bardziej zrównoważony świat. Wielu z nich cechuje być może świadoma postawa w rozwiązywaniu tego światowego problemu. Są tacy, którzy wiedzą, w jaki sposób ograniczać ilość odpadów i oszczędzać wodę. Czy jednak są świadomi, jaki mają wpływ na świat jako użytkownicy energii? Portal ConsumerClassroom zaprasza uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do 4. edycji Konkursu Międzyszkolnego.

Energia jest wszędzie. W dzisiejszym świecie młodzi ludzie nie zostaną mądrymi użytkownikami, jeśli nie nauczą się zmniejszać swojego zużycia energii — wybierając środek transportu (samochód, pociąg, rower, motocykl), ogrzewając lub chłodząc dom, zapalając światło w szkole, a nawet w trakcie wakacji i świąt (biorąc prysznic lub długą kąpiel). Efektywność energetyczna zależy też od wybieranych przez nas urządzeń domowych oraz urządzeń elektrycznych (szczególnie w przypadku młodych ludzi), w tym telefonów, słuchawek, tabletów i komputerów).

Celem Komisji Europejskiej jest też wzmocnienie pozycji konsumentów dzięki temu, że ich rachunki za energię będą bardziej przewidywalne i będzie można je w większym stopniu kontrolować (wpłynie to korzystnie na środowisko i pomoże oszczędzić pieniądze). Kolejnym z założeń jest też zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego dzięki lokalnym i odnawialnym źródłom energii.

Zgodnie z tym młodzi ludzie powinni dowiedzieć się, w jaki sposób ich codzienne zachowanie wpływa na zużycie energii i globalną konsumpcję. Ponadto wiedza ta powinna uwzględniać zrównoważone korzystanie z energii oraz udział w walce ze zmianą klimatu.

Nagrodą za I miejsce w konkursie jest dwudniowa wycieczka do Brukseli dla zespołu projektowego, ze zwiedzaniem miasta i wizytą w głównych instytucjach Unii Europejskiej.

Szczegółowe informacje na temat Konkursu Międzyszkolnego, jak również wytyczne, w jaki sposób przygotować i przeprowadzić projekt, znajdziecie na stronach portalu ConsumerClassroom. Tu stworzysz projekt międzyszkolny. Zapraszamy do udziału!

Wiele ciekawych informacji na tematy konsumenckie można także znaleźć w portalu www.edukacjakonsumencka.pl. Tam również zapraszamy!

 

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie