Cztery rady na docenianie

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Docenianie różni się od chwalenia - to chwalenie za konkret. Docenianie jest bardzo potrzebne, a chwalenie może być nawet czasami szkodliwe. Wywołuje entuzjazm uczniów, buduje przynależność i pozytywne uczucia.

Polecam książkę Daniela H. Pinka pod tytułem Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację, w której autor szerzej opisuje tę różnicę.

Docenianie daje uczniom poczucie kompetencji, sensu uczenia się i buduje poczucie własnej wartości. Wszystkie te sprawy są niezbędne do efektywnego uczenia się.

Niestety szkoła nastawiona jest na szukanie i wytykanie błędu, a nie na docenianie. Spowodowane jest to powszechną opinią nauczycieli, że muszą wskazać uczniowi błędy, aby mógł się uczyć. Uważają to za obowiązek nauczyciela.

Jednak nie kary i nagrody pomagają się uczyć, a docenienie już włożonego przez ucznia wysiłku i osiąganie małych sukcesów.

Kilka rad, jak budować w klasie atmosferę sprzyjająca docenianiu.

Więź w klasie

Jeśli nauczyciel ma w zwyczaju systematyczne docenianie uczniów, to wzmacniają poczucie przynależności w całej klasy. Uczniowie, którzy czują przynależność do szkoły, są bardziej zaangażowani, są bardziej zmotywowani i bardziej skłonni do podejmowania wyzwań.

Mały gest o wielkim wpływie

Nie potrzeba skomplikowanych systemów doceniania. Docenianie powinno być „chlebem powszednim”. Może to być np.:

  • „Zauważyłem, że wciąż próbujesz, mimo, że problem jest trudny. Pokazuje to Twoją wytrwałość”.
  • „Dziękuję za wykonanie polecenia bez ociągania. Pomaga to kontynuować naukę bez przerw.”
  • „Bardzo dobrze wprowadziłeś nas w temat. Anegdota, którą się posłużyłaś była bardzo trafna”.
  • „Podoba mi się, że masz inne zdanie i potrafisz je uzasadnić”.
  • „To było świetne pytanie. Naprawdę zmuszasz nas wszystkich do myślenia!”.
  • „Dotarłeś dziś na czas do szkoły i bardzo się z tego cieszę”.

Sposoby na wprowadzenie doceniania jako zwyczaju

  • Informacja zwrotna. Pełna informacja zwrotna proponowana przez ocenianie kształtujące zawiera przede wszystkim docenienie, którego ma być więcej niż wskazówek – co i jak można zmienić. Dzięki docenieniu uwagi do zmiany w informacji zwrotnej, mogą być przez ucznia wzięte pod uwagi wykorzystane. Przewaga uwag krytycznych zniechęca ucznia do poprawy.
  • Spotkania poranne. Nauczyciel poleca uczniom podzielenie się tym, co spotkało ich w danym dniu dobrego, za co i komu są wdzięczni.
  • Wyjściówki. To samo, ale na koniec dnia. Polecenie podzielenia się czymś z czego uczeń jest dumny lub co zauważył pozytywnego u kolegi lub koleżanki.
  • Ściany afirmacji. Na ścianie zarezerwowane jest miejsce na przyklejanie uczniowskich wzajemnych dowodów doceniania.
  • Latające docenienia. Nauczyciel w czasie lekcji notuje na karteczkach docenia dla poszczególnych uczniów i na koniec lekcji przykleja je na ich ławkach. Mogą one być w formie podziękowania: „Dziękuję ci, że pomogłeś Marysi w rozwiązaniu zadania” lub „To była świetna strategia, którą właśnie zastosowałeś — dziękujemy, że się nią z nami podzieliłeś!”. Uczniowie chętnie wklejają takie karteczki do swoich zeszytów.

Nauczyciele przeważnie wątpią, że takie małe gesty zmienią nastroje w klasie. Jednak po systematycznych próbach przekonują się do nich, gdyż ich uczniowie stają się bardziej zaangażowani, bardziej chętni do próbowania i wysiłku.

Można spróbować docenić kogoś w życiu poza szkolnym i zobacz reakcję, to powinno być zachęcające do doceniania też uczniów.

Docenianie jest zaraźliwe, uczniowie dzięki docenianiu nauczyciela zaczynają też doceniać się nawzajem. Ta niewielka zmiana może przekształcić klasę w przestrzeń, w której uczniowie czują się bezpiecznie podejmując ryzyko.

Systematyczne docenienie konkretu

W docenieniu można odnieść się do wcześniej ustalonych kryteriów sukcesu. Mamy wtedy wskazówkę – co docenić. Ale można też doceniać wysiłek, ciekawość, życzliwość lub odporność.

Warto założyć sobie, że w ciągu jednej lekcji doceni się co najmniej trzech uczniów. Widać wtedy, jak zmienia się klimat w klasie.

Można pójść o krok dalej i zachęcać uczniów do przekazywanie sobie wzajemnie różnych form doceniania. To wpływa na budowanie więzi, przeciwdziała hejtowi i wykluczaniu.

Docenianie niesie w sobie ZAUWAŻENIE. Doceniany człowiek nie jest samotny i czuje swoją przynależność do grupy.

 

Notka o autorce: Danuta Sterna jest byłą nauczycielką matematyki i dyrektorką szkoły, ekspertką oceniania kształtującego. Współpracowała z Centrum Edukacji Obywatelskiej tworząc programy szkoleń i kursów. Jest autorką książek i publikacji dla nauczycieli, propaguje ocenianie kształtujące w polskich szkołach, prowadzi też swoją stronę: OK nauczanie. Inspiracja artykułem Cheryl Abla z Edutopia.org.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie