Mniej młodych piratów w Internecie

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

badania edukacyjneMicrosoft opublikował wyniki, przeprowadzonej w styczniu 2008 r. ankiety wśród internautów, z której wynika, że amerykańska młodzież szkolna w wieku 13-17 lat (7-10 rok nauczania szkolnego) coraz rzadziej uprawia piractwo internetowe, w miarę jak wzrasta poziom ich wiedzy odnośnie praw autorskich i zasad korzystania z zasobów Internetu.

 

Dzisiaj wypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, warto więc zastanowić się nad kwestią praw autorskich w Internecie. Wyniki badania Microsoft pokazują, że 49% respondentów nie zna przepisów związanych ze ściąganiem obrazów, treści, utworów muzycznych, filmów i oprogramowania z Internetu. Tylko 11% twierdzi, że bardzo dobrze zna regulacje, a spośród nich 82% uważa, że piractwo w sieci powinno być karane. Również z grona osób, które nie znają dobrze przepisów, 57% twierdzi, że osoby korzystające w nielegalny sposób z zasobów Internetu, powinny być karane.

 

Z drugiej strony młodzi respondenci uważają, że piractwo internetowe jest mniej odrażające niż inna kradzież. Mniej niż połowa badanych wskazywała, że należy karać piratów internetowych, podczas gdy 90% chciało kar dla złodziei rowerów.

 

Nastolatki, które twierdzą, że znają regulacje prawne w zakresie ochrony praw autorskich wskazywały rodziców, telewizję lub materiały z magazynów, gazet i stron internetowych – ale także szkołę – jako źródło informacji o nielegalnych działaniach w Internecie. Badanie wykazało również, że wyzwanie dla przestrzegania prawa przez młodzież stanowią zachowania rówieśników oraz zasobność portfeli - koszty nabycia pożądanych utworów chronionych prawem autorskim mają znaczący wpływ  na stosunek do zachowań związanych z piractwem internetowym.

 

Wśród nastolatków, którzy ściągają lub nielegalnie rozpowszechniają treści w Internecie, chłopcy częściej niż dziewczynki przyznają, że nie będą tego kontynuować, jeśli poznają stosowne przepisy.

 

W związku z zaprezentowanym badaniem Microsoft wskazał kilka tematów, które powinny być omawiane w szkołach, jak również zaproponował uruchomienie pilotażowego projektu edukacyjnego w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych „Edukacja w zakresie ochrony własności praw intelektualnych”. Program powinien skupić się na przygotowaniu studentów do życia w epoce cyfrowej, pomóc im zrozumieć, jakie znaczenie ma własność intelektualna w ich życiu i spowodować szerszą dyskusję w celu wykrycia „białych plam” w temacie kopiowania utworów chronionych prawem autorskim. W celu uzupełnienia programu i dzielenia się doświadczeniami, Microsoft uruchamia także interaktywną stronę internetową www.mybytes.com, na której młodzi ludzie mogą rozwijać swoją własną twórczość intelektualną  i określać prawa do jej użytkowania przez innych użytkowników. Dzieci będą na przykład tworzyć niestandardowe motywy muzyczne mieszając rożne style muzyki w sieci. Te motywy będzie można następnie ściągnąć na przykład jako dzwonek do telefonu komórkowego.

 

“Rozwój szerokopasmowego dostępu do Internetu powoduje, że temat własności intelektualnej nabiera większego znaczenia dla dzieci i młodzieży”, mówi Sherry Ericsson, dyrektor ds. relacji globalnych  The Genuine Software Initiative Microsoftu. “Badanie rzuca więcej światła na różnicę między świadomością istnienia praw autorskich u młodych ludzi a możliwościami szkół, które powinny pomóc w przygotowaniu studentów do bycia dobrymi obywatelami, także w sieci www”.

 

W badaniu internetowym przeprowadzonym przez KRC Research na zlecenie Microsoftu udział wzięło 501 nastolatków (7-10 klasy). Badanie przeprowadzono w dn. 14-17 stycznia 2008 r.

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...
 • Written by Robert Raczyński
  Czytając lead miałem nadzieję na ciekawą refleksję nad wyciągniętym w nim wnioskiem, a otrzymałem ko...
 • Written by Yuyy
  Co za czasy. Ja też okaleczalam się i nie była to wina moich rodziców tylko rówieśników w szkole. Dz...
 • Written by Robert Raczyński
  Od bardzo dawna nie czytałem materiału promocyjnego o tak dużym ładunku społecznej użyteczności. Bra...
 • Written by Ppp
  Podane przykłady brzmią bardzo sztucznie (warto przeczytać sobie tekst na głos!), ale sama zasada sł...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie