Ku wirtualnej edukacji

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wirtualne uczenie się będzie jednym z czołowych trendów, które będą wpływać na jakość życia na całym świecie w najbliższych 20-30 latach – przewidują futurolodzy z the World Future Society w raporcie "Going Virtual". Dzięki technologiom i internetowi coraz większa część populacji będzie miała łatwy dostęp do najlepszej jakości edukacji i nauczycieli na całym świecie.PHOTO: SXC.HU

Badanie przeprowadzone przez Boise State University przy wsparciu iNACOL (International Association for K-12 Online Learning) ujawniło wiele ciekawych praktyk podejmowanych w obszarze e-kształcenia na całym świecie. Coraz więcej krajów stara się przygotować przyszłych nauczycieli do nauczania online jeszcze na etapie studiów pedagogicznych. W Singapurze każdy z nauczycieli stażystów otrzymuje szkolenia z edukacji online podczas swoich studiów. Jest przygotowany do prowadzenia zajęć w klasie nie tylko metodami tradycyjnymi, ale również mieszanymi (blended learning). W tym kraju już 100% szkół średnich prowadzi część zajęć z wykorzystaniem e-learningu. Podobnie w Meksyku - każdy z nowych nauczycieli jest już przygotowany do prowadzenia edukacji wirtualnej. Zmiany w e-edukacji szykują się również w Chinach. Tamtejsze władze oświatowe chcą w ciągu najbliższych 10 lat rozwinąć kształcenie nauczycieli online i rozszerzyć edukację online na niespotykaną dotąd na świecie skalę. Chcą objąć e-learningiem ponad 100 milionów studentów.

Celem badania "Going virtual" jest wskazanie najważniejszych trendów w edukacji online na świecie, ale i wskazanie wyzwań stojących przed instytucjami edukacyjnymi w tym segmencie oświaty. W edycji 2010 badanie objęło 830 amerykańskich respondentów nauczajacych w szkołach podstawowych lub średnich (K12) – nauczycieli online ze szkół wirtualnych, programów kształcenia online, kursów e-learning.

Wyniki badania ukazują ciekawy obraz wirtualnego nauczania w Stanach Zjednoczonych. Jak się okazuje, nauczyciele prowadzący kursy online są zazwyczaj doświadczonymi specjalistami – 56% respondentów zadeklarowało od 6 do 15 lat praktyki nauczycielskiej, a 24% nawet ponad 16 lat. 12% z nich nigdy nie uczyło w szkole w tradycyjny sposób, 60% posiada dyplom ukończenia studiów wyższych albo tytuł naukowy, zaś praktycznie wszyscy (99%) są to nauczyciele dyplomowani.

Jedna czwarta nowych nauczycieli zaczynających nauczanie online nie otrzymywała specjalnego szkolenia pod kątem prowadzenia edukacji online. Większość e-nauczycieli została dobrze przygotowana do prowadzenia kursów - otrzymali oni odpowiednie szkolenia dotyczące e-dydaktyki (86%), zarządzania platformami e-learningowymi (93%), technologii informacyjno-komunikacyjnych (90%), cyfrowej etyki, zachowania w sieci i oceny (ewaluacji) uczących się (85%). Zdecydowana większość e-nauczycieli otrzymuje możliwość dalszego szkolenia zawodowego od swoich macierzystych szkół lub organizacji, 30% z uczelni wyższych. Wśród preferowanych tematów związanych z dokształcaniem wymieniano: projektowanie narzędzi edukacyjnych do nauczania online (55%; większość e-nauczycieli – 58% nigdy nie miało możliwości tworzenia własnych narzędzi e-learningowych), wykorzystanie sieci społecznościowych w edukacji online (52%), psychologię nauczania online (44%), kształcenie uczniów niepełnosprawnych (64%), e-dydaktykę (16%).

Jeśli chodzi o preferowane formy dokształcania – 81% badanych wskazywało na ustawiczne kształcenie poprzez sesje online. Drugą preferowaną metodą szkolenia były warsztaty (77%). Nauczyciele korzystają z serwisów społecznościowych (najczęściej wskazywanym był Facebook), a ponad połowa respondentów przyznała, że została przygotowana do wykorzystania sieci społecznościowych w nauczaniu.

Chociaż wyniki badania dotyczą respondentów amerykańskich - warto porównywać je z naszymi polskimi doświadczeniami i badaniami edukacji online. Brakuje nam w Polsce podobnych działań badawczych, dzięki którym moglibyśmy uzyskać obraz polskiej (raczkującej) sfery edukacji online na poziomie szkolnym.

Raport "Going Virtual" 2010 można pobrać tutaj (PDF).

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Prowadzi także międzynarodowy serwis edukatorów ekonomicznych i finansowych www.EconomicEducator.eu)


Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie