O współpracy i przywracaniu nauczycieli do zawodu

fot. Edunews.pl

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Zmiana w edukacji zaczyna się w nas samych. Trudno jest narzucić swój punkt widzenia i oczekiwać, że ludzie za tobą pójdą. Można ich zmusić na różny sposób (niestety zdarza się), ale czy wtedy nawet dobre pomysły uda się rzeczywiście i trwale wprowadzić w życie? Trzeba innego podejścia. Budujmy kulturę współpracy w szkołach. Współpraca będzie czymś, co pozwoli nam pójść dalej ze zmianami.

Ewa Radanowicz jest osobą, która w sektorze edukacji pracowała już w najróżniejszych rolach. Podczas INSPIR@CJI 2023 w Warszawie postanowiła podzielić się z uczestnikami swoimi refleksjami na temat drogi, którą przebyła, oraz inspiracjami, które po drodze odnalazła.

Jak zauważyła Ewa Radanowicz, potrzebujemy spojrzenia wstecz na to, co zrobiliśmy, co osiągnęliśmy w zawodzie nauczyciela – po to, aby dalej iść pewniej drogą, którą wybraliśmy. „My nauczyciele robimy tak wiele rzeczy, że mam wrażenie żeśmy się trochę pogubili w tej naszej drodze. Powinniśmy powrócić do najpiękniejszego zawodu świata, a to oznacza, że potrzebujemy więcej czasu i spokoju na refleksję, ocenę tego co robimy.” – mówiła. Ale nie tylko refleksji potrzebujemy. Za dużo bowiem obwiniamy się sami lub obwiniamy innych. Kultura obwiniania w edukacji jest niestety zauważalna. I warto na nią znaleźć sposób.

Zamiast kultury obwiniania budujmy w szkołach kulturę współpracy. Kluczem jest szacunek do ludzi, rozumienie ich potrzeb, tempa pracy, i rozumienie tego, jak widzą to, co chcieliby osiągnąć. Współpraca bywa jednak poważnym wyzwaniem dla kadry szkół i przedszkoli. Jak zauważyła Ewa Radanowicz, dopiero pracując w urzędzie i zajmując się lokalną oświatą, odkryła, że na poziomie szkół i przedszkoli dość trudno jest zobaczyć współpracę i w placówkach i pomiędzy nimi. Dlatego powinniśmy coś zmienić - budować i wspierać postawy współpracy w szkolnictwie, aby móc zmieniać szkolną i przedszkolną rzeczywistość.

Dokąd idziesz? Czego chcesz? Gdzie chcesz dojść? – te pytania warto sobie postawić na początku. Ułatwi nam to współpracę z ludźmi. Zorganizuj sobie też przestrzeń do spotkań – przestrzeń do współpracy z ludźmi. Dowiesz się więcej, a i ludzie zobaczą, o co ci tak naprawdę chodzi, jaki masz pomysł.

Jak zmieniać edukację z perspektywy osoby, która zarządza oświatą w społeczności lokalnej? Posłuchajmy wystąpienia Ewy Radanowicz, obecnie dyrektorki Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w UMiG Goleniów, poświęconego nauczycielom i współpracy w szkołach:

***

Organizatorami zorganizowanej w dniach 23-24 września 2023 w Warszawie konferencji INSPIR@CJE 2023 byli: Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Think Global sp. z o.o.

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli: Superbelfrzy RP.

Partnerami konferencji byli: Amazon STEM Kindloteka, Samsung Polska, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, Fundacja Szkoła z Klasą & Asy Internetu, Learnetic, Centralny Dom Technologii, Herstory, Ogólnopolski Operator Oświaty oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

 

Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym portalu o nowoczesnej edukacji Edunews.pl (2008-) i organizatorem cyklu konferencji dla nauczycieli INSPIR@CJE (2013-). Zajmuje się zawodowo edukacją od 2002, angażując się w debatę na temat modernizacji i reformy szkolnictwa (zob. np. Dobre zmiany w edukacjiJak będzie zmieniać się edukacja?). Należy do społeczności Superbelfrzy RP.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie