Róbmy zmianę albo nie róbmy

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Zmieniać szkołę można bez końca i nie osiągnąć satysfakcjonującego efektu. Możemy przygotować przecudne zajęcia, ale ciągle robić wszystko jak do tej pory. Czyli nadal stać w miejscu. Być może dlatego, że źle się do tej zmiany zabieramy.

Minęło tyle lat różnych zmian w edukacji. Ciągle się niby zmieniamy, ale nadal jesteśmy w tym samym miejscu. Zacznijmy wreszcie robić zmianę, ale nie próbujmy. Skończmy z próbowaniem. Jeśli nie wiesz, jak coś zrobić, po prostu zacznij to robić – mówiła podczas INSPIR@CJI 2018 w Warszawie Ewa Radanowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Radowie Małym.

Rozejrzyj się dookoła. Popatrz dobrze. Zastanów się, co ci wychodzi dobrze, a co nie. Jeśli coś nie wychodzi, to pomyśl, jak to można zmienić. Wymyśl i pomyśl jak zrobić to samo, ale inaczej. Nie bój się, zacznij działać – zachęca Radanowicz.

Co jej zdaniem jest sednem problemu? Nauczyciel, który wszystko chce dzieciom podać na tacy. „Musimy nauczyć się wyganiać nauczyciela z nauczyciela. Musimy zmienić się w kierowników procesu edukacji. Myślimy o tym, jak kierować procesami uczenia się, jak stwarzać sytuację w której dziecko może się uczyć.” – opowiadała o doświadczeniach szkoły publicznej, którą zmieniła razem ze swoim zespołem pedagogicznym.

„Nie bójmy się robić dobrej polskiej szkoły. Nie musimy przeklejać tego wszystkiego co gdzieś tam na świecie istnieje.” – zachęcała Ewa Radanowicz, przekonując, że jesteśmy w stanie własnymi siłami zrobić dobrą szkołę.

Jak zatem podjąć się zmieniania szkolnej rzeczywistości i nie tracić na to sił i środków. O tym, co zadziało się w jej szkole, o pracowniach tematycznych i przygodzie edukacyjnej opowiadała podczas INSPIR@CJI 2018 Ewa Radanowicz, Zobaczmy to inspirujące wystąpienie:

Dołączamy także skecznotkę z tego wystąpienia, autorstwa Agaty Baj (dziękujemy!):

 

Warto również w tym miejscu wspomnieć o inicjatywie, która została w tym wystąpieniu zasygnalizowana:

#WiosnaEdukacji

Wierzysz w to, że szkoła może być miejscem szczęśliwych ludzi, którzy mają odwagę i chęć do zmieniania świata? Chcesz uczestniczyć w tym działaniu? Zobacz, czy WiosnaEdukacji nie jest propozycją także dla twojej szkoły. Sprawdź, zapytaj, dołącz i zmieniaj!

***

Konferencja INSPIR@CJE 2018 odbyła się w Warszawie w dniach 28-29 czerwca br. Uczestniczyło w niej ok. 380 nauczycieli i edukatorów z całej Polski. W tym roku połączona była z obchodami 10 lat istnienia portalu Edunews.pl

Organizatorem konferencji były: portal Edunews.pl, Fundacja Think! oraz Think Global sp. z o.o.

Partnerem merytorycznym cyklu konferencji organizowanego od 2013 roku są nauczyciele i edukatorzy z grup Superbelfrzy RP i Superbelfrzy Mini.

Partnerem głównym INSPIR@CJI 2018 był Samsung Electronics Polska i program Mistrzowie Kodowania.

Partnerzy: Fundacja Orange, Vulcan, Katalyst Education, Nordweco, Centrum Nauki Kopernik, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerzy medialni: Głos Nauczycielski, Cogito, Wokół Szkoły.

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie