Edukacja włączająca – szanse i wyzwania

(C) Edunews.pl

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nowoczesne technologie pozwalają w znaczny sposób zwiększyć zasób narzędzi edukacyjnych, które mogą pomóc uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Coraz ciekawsze rozwiązania i dobre praktyki, aplikacje komputerowe i mobilne dają wiele możliwości włączania takich osób w zajęcia i wyrównywania ich szans edukacyjnych.

Dziecko ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi to w każdej klasie spore wyzwanie. Można zaobserwować wiele trudności, które powtarzają się w wielu szkołach: wynikające z samych zaburzeń (trudności w komunikacji, trudności w rozumieniu dziecka), utrudnienia architektoniczne w przypadku niepełnosprawności fizycznych (zmora większości szkół), niedostateczna wiedza i umiejętności w pracy z uczniem z SPE oraz jego integracji z grupą, brak czasu na realizację indywidualnych zadań (bo trzeba realizować podstawę programową…) i wiele innych.

Pojawia się coraz więcej rozwiązań, które pomagają przezwyciężać wymienione trudności, choć oczywiście, poprawy nie da się osiągnąć z dnia na dzień. O tym, jak możemy włączać uczniów z SPE w proces edukacji i rozwijać ich także poprzez zajęcia pozalekcyjne, mówiła podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2017 Bogumiła Matuszewska, prezes zarządu firmy DrOmnibus, która stara się wspierać osoby ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi poprzez różne aplikacje mobilne i internetowe oraz szkolenia. Zapraszamy na wystąpienie:

***

Organizatorami zorganizowanej w dniach 11-12 lutego br. konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2017 były: firma Think GlobalFundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Edunews.pl.

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli grupy Superbelfrzy RP i Superbelfrzy Mini.

Partnerami konferencji byli: Fundacja OrangeSqulaDrOmnibusEduSense oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerem globalnym konferencji była Kulczyk Foundation.

Media partnerskie to Głos Nauczycielski i kwartalnik Wokół Szkoły.

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

 

Jesteśmy na facebooku

fb
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie