Żyjemy w coraz bardziej zróżnicowanym świecie, w którym odległość przestaje być jakąkolwiek barierą. Kontakty z ludźmi z całego świata są coraz łatwiejsze. Codziennie dociera do nas duża porcja informacji z odległych miejsc, w których nigdy nie byliśmy (i pewnie większość z nas nie będzie). Ludzie migrują, zmieniają miejsce zamieszkania, my także podróżujemy coraz częściej. W każdej szkole powinniśmy uczyć dzieci o zmieniającym się świecie i kształtować postawy, które umożliwią im w przyszłości - już w świecie dorosłych - pokojowe współistnienie i współpracę z innymi ludźmi.
W szkole musimy zwrócić więcej uwagi na wychowanie. Nauczanie to nie wszystko. Programy szkolne są przeładowane „rzeczami do nauczenia się”. Ale szkoła ma przygotowywać do życia we współczesnym świecie. A zatem musi także zadbać o pewien zestaw humanistycznych wartości i kompetencji, dzięki którym będziemy rozwijać się jako ludzie przez całe swoje życie. Spróbujmy uczyć dzieci empatii już od małego.
„Taką edukację zacząć jednak musimy od siebie” - mówiła podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2017 Marta Tomaszewska z Kulczyk Foundation. Dzisiaj ludzie mają w sobie mniej empatii niż jeszcze 20-30 lat temu – zauważyła. Naukowcy przestrzegają, że osoby, które mają mniej empatii, gorzej radzą sobie w świecie. Tymczasem „ci empatyczni mają większe szanse na odniesienie sukcesu w życiu. (…)Świat jest na wyciągnięcie ręki – ale świat jest też w naszych rękach.”
Zapraszamy do obejrzenia wystąpienia, które niesie bardzo ważne przesłanie dla nauczycieli i zwraca uwagę na kwestie, które być może są nie dość mocno akcentowane w szkołach:
***
Organizatorami zorganizowanej w dniach 11-12 lutego br. konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2017 były: firma Think Global, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Edunews.pl.
Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli grupy Superbelfrzy RP i Superbelfrzy Mini.
Partnerami konferencji byli: Fundacja Orange, Squla, DrOmnibus, EduSense oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
Partnerem globalnym konferencji była Kulczyk Foundation.
Media partnerskie to Głos Nauczycielski i kwartalnik Wokół Szkoły.
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).
Ostatnie komentarze
Bardzo dziękuję za cenny komentarz.
Jestem w pewnym sensie Pana "studentem" ...