Jaka będzie szkoła przyszłości?

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

ict w edukacjiOtwarta, aktywna i wirtualna – taka ma być polska szkoła promowana w projekcie „Szkoła dla przyszłości”. Ten postęp nie będzie jednak możliwy bez nauczycieli, którzy są tym ogniwem edukacji, bez którego nie można sobie wyobrazić ani funkcjonowania systemu oświatowego, ani wprowadzenia w nim jakichkolwiek zmian.

 

Szkoła przyszłości powinna być otwarta na:

 • nowe technologie (przede wszystkim ze względu na ich znaczenie w posługiwaniu się informacją), aby stworzyć uczniom możliwości poznania ich podstaw i zastosowań;
 • wiedzę, która poprzez modyfikowanie i poszukiwanie twórczych rozwiązań w zakresie realizowanych celów i zadań dydaktyczno-wychowawczych zachęca nauczycieli do twórczego analizowania własnej pracy.

Nowoczesna szkoła musi być aktywna w zakresie zastosowań i propagowania technologii informacyjnych i komunikacyjnych, bowiem system edukacji powinien uwzględniać technologie informacyjną ze względu na jej znaczenie w posługiwaniu się informacją. Technologia ta dostarcza nowych metod i środków, dzięki którym jest możliwe odmienne spojrzenie na dotychczas przekazywane w nauczaniu treści. Ponadto wciąż pojawiają się istotne dla kształcenia treści i umiejętności, których nie można realizować bez pomocy komputerów. Szkoła przyszłości powinna też wykazywać aktywność na polu dzielenia się wiedzą i doświadczeniem poprzez postrzeganie i zaspokajanie potrzeb najbliższego środowiska oraz skupiać swoje poczynania wokół wszechstronnego rozwoju uczniów, w czym pomaga utrzymywanie partnerskich kontaktów z innymi szkołami.

Projekt „Szkoła dla Przyszłości” adresowany jest do twórczych nauczycieli, którzy są ważnym ogniwem inicjującym zmiany na lepsze. Mogą oni otrzymać pomoc metodyczną w rozwiązywaniu problemów odnośnie wdrażania technologii informacyjnych i komunikacyjnych w nauczaniu różnych przedmiotów. Na portalu „Partnerstwa dla Przyszłości” powstają też wirtualne kluby grupujące nauczycieli w ramach przedmiotów i ścieżek edukacyjnych.

(Gazeta Szkolna, 23.11.2007)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Dawid
  Fajne, bardzo fajne i następne z którego nic nie wyniknie, Może jakaś eksperymentalna szkoła o które...
 • Written by Robert Raczyński
  Mamy zbyt dużo wytycznych  
  - dodałbym jeszcze, że te wytyczne, choć niesprawdzalna jest ich reali...
 • Written by Robert Raczyński
  Nie jestem pewien czy mówimy o tym samym. Ludzie odczuwają lęk przed tym rodzajem myślenia bo od naj...
 • Written by Lech
  Problem nie jest akademicki, jest niesłychanie realny. Kluczowy dla kształcenia w dziedzinie nauk śc...
 • Written by Robert Raczyński
  Fizycznie jest zupełnie obojętne, bo nie ma i nie może być zgody w kwestii treści nauczania - proble...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie