Podcasting w nauce języków

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

ict w edukacjiCoraz więcej instytucji włącza podcasty w swoja działalność edukacyjną i to ze świetnymi wynikami. Podcasting stymuluje procesy samokształcenia w różnych dziedzinach. Dobre efekty przynosi wykorzystanie podcastów w nauce języków, gdyż większość zasobów jest dostępna nieodpłatnie. Aktualnie na świecie na topie jest…chiński.

 

Podcasting to technologia, która umożliwia tworzenie własnych audycji i ich dystrybucję przez Internet. Podcasty są audycjami dźwiękowymi zamieszczanymi w Internecie w regularnych odstępach czasu. Jest to narzędzie, które może być użyteczne w procesie edukacji, a także łatwe w użyciu dla studentów. Dzięki połączeniom bezprzewodowym podcasty trafiają bezpośrednio do iPod’a użytkownika, który może w dowolnym miejscu skorzystać z nagrania dźwiękowego.

 

Podcasty cieszą się coraz większą popularnością w nauce języków obcych. Można to określić terminem „nauka języków 2.0”. Powstaje coraz więcej firm, które zajmują się tworzeniem kontentu z myślą o osobach uczących się języków. Jedną z takich firm jest Praxis Language, która skoncentrowała się na nauczaniu chińskiego.

 

ict w edukacji

 

Ken Carroll, jeden z założycieli Praxis Language uważa, że postawienie na naukę chińskiego było tzw. strzałem w dziesiątkę. Klientami Praxis są ludzie z całego świata – od Berkeley w Kaliforni, do Alaski, a nawet Watykanu. Codziennie podcasty do nauki chińskiego ściągają na iPody dziesiątki milionów ludzi w 110 krajach świata. Około 250 tysięcy osób słucha regularnie nagrań przygotowanych przez Praxis w języku Państwa Środka, zaś kilka tysięcy osób zdecydowało się na dodatkowo płatne usługi, które oferują możliwość regularnych rozmów na Skype z najlepszymi chińskimi nauczycielami, których firma zatrudniła w Szanghaju. Praxis nie zamierza na tym poprzestać – uruchomiony jest już też kurs SpanishSense do nauki drugiego najpopularniejszego języka świata – hiszpańskiego.

 

Dzięki Web 2.0 i podcastom dochodzi do rewolucji w nauce języków obcych. Możemy się uczyć w takim zakresie i w takim tempie, jak nam odpowiada. Niedługo zapewne będziemy mogli też uczyć się takiego języka, jaki sobie wymyślimy.

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...
 • Written by Robert Raczyński
  Czytając lead miałem nadzieję na ciekawą refleksję nad wyciągniętym w nim wnioskiem, a otrzymałem ko...
 • Written by Yuyy
  Co za czasy. Ja też okaleczalam się i nie była to wina moich rodziców tylko rówieśników w szkole. Dz...
 • Written by Robert Raczyński
  Od bardzo dawna nie czytałem materiału promocyjnego o tak dużym ładunku społecznej użyteczności. Bra...
 • Written by Ppp
  Podane przykłady brzmią bardzo sztucznie (warto przeczytać sobie tekst na głos!), ale sama zasada sł...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie