Podkasty - narzędzie edukacyjne XXI wieku?

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
ict w edukacji Najnowsza technologia coraz śmielej wkracza do szkół. Przekonali się o tym uczniowie amerykańskiego liceum, którym firma Microsoft zafundowała darmowe odtwarzacze Zune. To urządzenia podobne do popularnych iPodów firmy Apple, ale uczniowie nie będą ich wykorzystywać do słuchania muzyki. Mogą na nie ściągać podkasty - tworzone lub polecone przez nauczycieli.
 
Uczniowie ze szkoły wyższej w Nowym Meksyku złożyli wyjątkową deklarację – unosząc prawe ręce, obiecali, że będą pilnować swoich odtwarzaczy muzyki Zune. Prawie wszyscy z setki uczniów w Fort Sumner High School i dwudziestu pięciu w South Valley Junior High w Liberty w Montanie, zostało wyposażonych w lutym w gadżet produkowany przez firmę Microsoft, który jest podobny do iPoda produkowanego przez Appla. Pomysł polega na tym, żeby uczniowie mogli oglądać wideo i słuchać podkastów stworzonych, albo poleconych przez ich nauczycieli i przez innych uczniów, co podniesie jakość, ale też efektywność ich nauki. Uczniowie są zachęcani do pozostawienia urządzeń włączonych  również w czasie zajęć, w drodze autobusem do domu i na szkolnych wycieczkach. Nauczyciele z Fort Sumner, którzy zdefiniowali już 20 podkastów wspierających ich lekcje i rozwinęli aż 5 stworzonych przez siebie, otrzymali po 400 dolarów bonusu. „Moją największą nadzieją jest to, że zaoszczędzimy dużo czasu” – mówi nauczycielka angielskiego Pan Richards. „Jesteśmy małą szkołą, ale dzieciaki włączają się w bardzo wiele różnych działań”.

Obustronne korzyści
Patrząc z perspektywy firmy Microsoft, projekt pokazał ich markę i stosowaną technologię oraz stworzył możliwość, że ta i inne szkoły będą chciały włączyć naukę za pomocą Zune do programu nauczania. Firma podąża ścieżką wytyczoną na przestrzeni ostatnich trzech dekad przez Appla, który podarował komputery szkołom z całego kraju i nadal zapewnia im stałą pomoc techniczną. Eksperci twierdzą, że takie działania pomagają przywiązać do marki nowych użytkowników w każdym wieku. W zamian za podarowane odtwarzacze Zune, których cena detaliczna wynosi od 129 do 249 dolarów, szkoły dostarczą firmie danych – raczej jakościowych niż ilościowych – na temat tego, jak użyteczne są te urządzenia w pracy w klasie. Microsoft planuje opracować studium przypadku na temat pilotażowego programu w związku z Narodową Konferencją na temat Zastosowania Komputerów w Edukacji (National Education Computing Conference) w San Antonio w Teksasie. Nauczycielka historii Eric Langhorst w Missouri, która od lat włącza technologię do swoich zajęć, na przykład zamieszczając w internecie 20 - minutowe podsumowania testów w formie audio, przekazała projekt na ręce Microsoft na zeszłorocznej konferencji.
 
Nauczyciel na wyciągnięcie ręki
Nauczycielka hiszpańskiego z Fort Sumner, Sandra Wertheim mówi, że odtwarzacze Zune pomogły jej przekazywać lekcje dotyczące słownictwa. „Nikt nie mógł im pomóc w domu” opowiada o swoich uczniach. „ Teraz już nie potrzebują nikogo. Mają mnie i mogą mnie zabrać do domu”.

Ashley Stinnett, uczennica pierwszej klasy, mówi, że lubi wielokrotnie odsłuchiwać podkast pani Wertheim. „Zamiast zastanawiać się jak ona wymawiała jakieś słowo, mogę mieć ją zawsze na wyciągnięcie ręki”, mówi. Ale nauczyciel historii John Wootton nie jest pod wrażeniem. „Ja po prostu nie widziałem, żeby dzieciaki używały ich zgodnie z przeznaczeniem” - zauważa. „Jak na razie nie rozmawiałem z nikim, kto używałby go do celów naukowych”.

To prawda, że wielu uczniów nie może oprzeć się pokusie używania Zune-ów, to słuchania ulubionej muzyki i wymieniania się piosenkami i zdjęciami z przyjaciółmi. Ale podkreślają, że używają ich też do nauki. Na terenie szkoły wprowadzono „regułę babci”, która powstrzymuje uczniów od zgrywania czegokolwiek, co nie spodobałoby się ich babciom, a nauczyciele wyznaczyli strefy wolne od Zune-a, gdzie proszą uczniów o wyłączeniem urządzeń, gdy jest to konieczne. Dyrektorka szkoły – Patricia Miller jest również ostrożna w swoich pochwałach: „Czy to wspaniałe urządzenie? Nie wiem. Może. Ale napewno jest kolejnym narzędziem do wykorzystania w szkole”.

* podkast (z ang. podcast) to rodzaj bloga w formie plików dźwiękowych, który można regularnie ściągać i słuchać na komputerze albo odtworzyć strumieniowo na urządzeniu przenośnym, np. odtwarzaczu mp3. Podcast może też przyjmować formę radia internetowego do słuchania offline.

(Opracowano na podstawie artykułu ze strony www.canoe.ca)
 
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie