Piątka z Lekcji Nieśmiecenia – trwa jubileuszowa edycja konkursu ekologicznego

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

„Lekcja Nieśmiecenia” od pięciu lat pokazuje dzieciom i młodzieży, jak można dbać o swoje otoczenie i środowisko. To edukacyjny projekt, którego celem jest nie tylko teoretyczna, ale i praktyczna nauka ekologicznych nawyków związanych z segregacją odpadów.

Według Banku Światowego, co roku na świecie produkujemy ponad 2 miliardy ton odpadów, z których tylko niewielki procent trafia do recyklingu. Według szacunków, do 2050 roku, liczba ta wzrośnie o 70 procent. W tym kontekście, edukacja ekologiczna uwzględniająca świadome gospodarowanie odpadami staje się dziś koniecznością. Szczególnie wśród najmłodszych.

Ponad 500 placówek wzięło dotychczas udział w „Lekcji Nieśmiecenia”, projekcie edukacyjnym, który od 2020 roku wspiera przedszkola, szkoły podstawowe i placówki wychowawczo-opiekuńcze w budowaniu świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży. Projekt, organizowany przez Henkel oraz Fundację Nasza Ziemia, to nie tylko teoria – to praktyczne działania, akcje sprzątania świata, nauka małych nawyków związanych z segregacją odpadów i inspiracja do codziennego dbania o swoje otoczenie. W tym roku motywem przewodnim konkursu jest piąta, jubileuszowa edycja projektu.

Życzenia z ekologicznym przesłaniem

Z okazji jubileuszu uczestnicy mają za zadanie przygotować cyfrowe życzenia urodzinowe z ekologicznym przesłaniem – kreatywne, mądre i przede wszystkim inspirujące kolejne pokolenia, by odrobić swoją Lekcję Nieśmiecenia. 

W ślad za głównym przesłaniem projektu oraz wychodząc naprzeciw wyzwaniom współczesnej edukacji i konieczności kształtowania kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży, chcemy, aby życzenia były przygotowane przez nauczyciela i grupę uczniów lub podopiecznych cyfrowo – mówi Prezes Fundacji Nasza Ziemia, Beata Butwicka. Pracą konkursową, ubraną w formę prezentacji, może być kartka urodzinowa, wiersz, piosenka, wideo lub materiał audio – wszystko, co pomoże przekazać ideę nieśmiecenia – wyjaśnia. 

Na zwycięzców czeka 20 profesjonalnych stacji do nauki selektywnej zbiórki odpadów, wyposażonych w pojemniki i zgniatarki do puszek i plastikowych butelek. Dodatkowo, pierwsze 100 placówek, które poprawnie wypełnią formularz zgłoszeniowy, otrzyma pakiety Wolontariusza Naszej Ziemi i Akcji Sprzątanie świata – Polska, zawierające rękawice, worki, flagę z nazwą placówki oraz koszulkę dla koordynatora projektu.

Pięć lat to dla nas wyjątkowa okazja, by podziękować nauczycielom, wychowawcom i uczniom, którzy od lat wspólnie z nami odrabiają Lekcję Nieśmiecenia. Cieszymy się, że konkursy takie jak ten budzą wśród najmłodszych kreatywność i zaangażowanie w trosce o środowisko. Mamy nadzieję, że tegoroczne życzenia urodzinowe będą inspirowały do dalszych działań dla Ziemi – mówi Monika Suwala, koordynatorka akcji po stronie firmy Henkel Polska.

Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 26 maja 2025 r. poprzez formularz dostępny na stronie www.lekcjaniesmiecenia.pl. W konkursie mogą wziąć udział jedynie placówki, które posiadają ważną umowę na selektywny odbiór odpadów. 

 

(ARTYKUŁ PROMOCYJNY)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gdyby jeszcze Ministerstwo Edukacji chciało inwestować w takie rozwiązania, które z pewnością przyda...
Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
... i co to za określenie "świetliczanka" :( To jest nauczyciel z takimi samymi kwalifikacjami jak P...
Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Całkowicie się z Panią nie zgadzam, że nauczyciel WSPÓŁORGANIZUJĄCY nie przygotowuje się do zajęć! Ł...
Eleonora napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Poniosły emocje tego dyrektora i nie ma prawa wygadywać takich bzdur: (cyt) "trwają w niekoniecznie ...
Jan napisał/a komentarz do Kłopoty ze szkolnym ocenianiem
Bardzo się cieszę że udało mi się dojść do, co prawda wtórnego, odkrycia które, o czym nie wiedziałe...
Jan napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Zróżnicowanie pensum - gdybyż to było takie proste! Nauczyciele coraz częściej będą mieli uprawnieni...
Sylwia napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Autor, jako dyrektor szkoły, musi wiedzieć, że problemem częściej jest nie przekraczanie 40-godzinne...
Jarosław Pytlak napisał/a komentarz do Kłopoty ze szkolnym ocenianiem
@Jan - no proszę, potwierdził Pan słuszność tego, co robimy w klasach 4-6 SP w szkole STO na Bemowie...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie