Tydzień Edukacji Globalnej 2022

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tydzień Edukacji Globalnej 2022 ma szczególny wymiar w tym roku. Jak nigdy dotąd nie były tak wyraźnie widoczne globalne podziały i współzależności. Od 14 do 20 listopada organizacje i instytucje z ponad 40 krajów zorganizują tysiące działań edukacyjnych, mających wspólny cel: podnieść świadomość na rzecz bardziej zrównoważonego i sprawiedliwego świata.

Tydzień Edukacji Globalnej jest ogólnoświatową kampanią organizowaną przez Centrum Północ-Południe Rady Europy, podnoszącą świadomość i wezwaniem do promowania edukacji globalnej jako narzędzia solidarności i zmiany.

Hasło tegorocznego Tygodnia Edukacji Globalnej w Polsce: „Solidarnie ponad granicami!”

Edukacja globalna to już nie rozmowa o odległych problemach, ale o wydarzeniach, które dzieją się tuż za naszą granicą, a wręcz – na naszym własnym podwórku. – mówi Dobrota Egner ze Stowarzyszenia Aktywności Przeróżnych niemarudni.pl ze Śląska. Od pierwszy dni inwazji rosyjskiej na Ukrainę organizujemy się, by wspierać rodziny z Ukrainy, które trafiają do naszego regionu. Początkowo pracowaliśmy indywidualnie, teraz działamy za pośrednictwem szkół, w których uczą się dzieci z Ukrainy; wspieramy dyrekcje szkolne i grono pedagogiczne, aby szkoły stawały się przyjazną i bezpieczną przestrzenią dla dzieci wielokulturowych. Pomoc i solidarność jest wciąż bardzo potrzebna, ale też widzimy, że ‘dobro’ wraca do nas. Wiele z rodzin ukraińskich, którym pomogliśmy osiedlić się w Polsce, pierwsze o co pytali: jak możemy pomóc? W co możemy się zaangażować?.

Rok 2022 pełen jest wydarzeń, które jednoznacznie pokazują wagę uświadamiania młodszym i starszym globalnych współzależności: niekończąca się pandemia Covid-19, niestabilna sytuacja w Afganistanie, Syrii i Iraku, a dalej kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej, agresja Rosji w Ukrainie i przyjazd do Polski ponad 2 milionów uchodźców i uchodźczyń. – mówi Elżbieta Olczak, koordynatorka Tygodnia Edukacji Globalnej z Grupy Zagranica. Ważne jest zatem, by solidaryzować się zarówno z tymi, którzy są blisko, jak z tymi przybywającymi z daleka. By wspierać tych, którzy Unii Europejskiej poszukują schronienia i bezpieczeństwa, jak i z tych, którzy w naszym imieniu działają w terenie, niosąc pomoc humanitarną i rozwojową najbardziej potrzebującym. O tym wszystkim uczy nas edukacja globalna.

Polskim koordynatorem TEG jest Grupa Zagranica - federacja polskich organizacji pozarządowych zaangażowanych w międzynarodową współpracę rozwojową, wspieranie demokracji, pomoc humanitarną i edukację globalną.

Więcej informacji o Tygodniu Edukacji Globalnej można uzyskać pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz na stronie www.teg.edu.pl.

***

Tydzień Edukacji Globalnej jest organizowany przez Centrum Północ-Południe Rady Europy w ramach projektu iLegend II, wspólnego programu Unii Europejskiej i Rady Europy.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie