Raport Cwanego Mikołaja 2021

fot. Warsaw Enterprise Institute

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Okres świąteczny to czas wzmożonych wydatków i… dobry moment na refleksję o stanie naszych portfeli. Nie wiemy, skąd Święty Mikołaj bierze pieniądze na prezenty. Wiemy natomiast, skąd pieniądze na prezenty dla swoich obywateli bierze rząd – z ich własnych kieszeni. Warsaw Enterprise Institute przeliczył, ile nowych prezentów od rządu pod choinką znaleźli Polacy w 2021 r. oraz ile zapłacą za tę „hojność” w podatkach.

Okazuje się, że prezenty od rządowego Cwanego Mikołaja kosztowały w 2021 roku każdego pracującego Polaka aż 3761 złotych. To niby mniej niż w zeszłym roku, ale rząd zapowiedział już kolejnych 11 podarków do rozdania w przyszłym. Jego „hojność” niestety nie maleje. W przeciwieństwie do zawartości naszych portfeli…

Przykładowo, w 2021 r. rząd przeznaczył aż 680 milionów złotych na nagrody szczepionkowe dla gmin o najwyższym wskaźniku wyszczepienia oraz nagrody dla zwycięzców loterii szczepionkowej, a także 23 miliardy złotych (sic!) dla emerytów na trzynaste i czternaste emerytury.

Warsaw Enterprise Institute prezentuje już drugą edycję interaktywnego projektu pt. Raport Cwanego Mikołaja, w którym wylicza, ile zapłaciliśmy za prezenty od państwa. Celem raportu jest zwiększenie świadomości ekonomicznej Polaków, która znajduje się na wysoce niezadowalającym poziomie. Z badania przeprowadzonego w 2017 r. dla serwisu ciekaweliczby.pl wynika, że tylko niecałe 40 proc. z nas zdaje sobie sprawę, że źródłem finansowania programów takich, jak 500+ są podatki, które płacą także oni, a nie tylko np. sąsiedzi czy zwolennicy innych partii.

Warto zatem pokazywać, że deficyty budżetowe i dług publiczny to nie są tylko abstrakcyjne pojęcia ekonomiczne, ale realne problemy pustoszące nasze portfele. W czasie pandemii jest to szczególnie istotne, gdyż Polska notuje silny wzrost zadłużenia państwa w relacji do PKB, a to wytworzy presję, by w najbliższych latach podnosić podatki. Rząd nie ma własnych pieniędzy, a darmowe obiady nie istnieją! Zabierze je więc od podatników, a spłacanie długów może trwać pokoleniami.

Na stronie internetowej projektu Raport Cwanego Mikołaja znajdują się szczegółowo rozpisane wszystkie otrzymane w tym roku prezenty od państwa. Warto wiedzieć, za co płacimy!

 

(Źródło: Warsaw Enterprise Institute, opr. red.)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie