Jak zadajesz, to z sensem

fot. Fotolia.com

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Refleksja na temat prac domowych jest potrzebna przede wszystkim wśród zadających. Od października trwa kampania społeczna #zadajęzsensem, która ma na celu promowanie empatycznego spojrzenia na zadanie domowe. W zasadzie mamy dwa sensowne rozwiązania: albo unikamy zadawania zadań w ogóle, albo, jeśli zadajemy, to zgodnie z przemyślaną logiką i świadomością prawa dziecka do wolnego czasu.

Kampanię zapoczątkowali nauczyciele, którzy dostrzegają problemy związane z zadawaniem prac domowych w polskich szkołach. Ale cel akcji nie jest taki, aby teraz, jak nożem uciął, prac domowych nie było. Bo mogą być! Tylko najpierw trzeba spróbować odpowiedzieć na kilka pytań.

„Chcemy połączyć tą akcją nauczycieli, uczniów, rodziców oraz media i instytucje, którym na sercu leży dobro młodych ludzi.” – mówi Jacek Staniszewski, nauczyciel, jeden z inicjatorów akcji #zadajęzsensem. „Moim zdaniem z pracą domową jest jak ze słynną zasadą z przysięgi Hipokratesa: przede wszystkim ma nie krzywdzić. Zarówno naszych uczniów, nas i naszego przedmiotu. Bo praca domowa może krzywdzić. To, co zadajemy, ma uczniowi pomóc w głębszym zrozumieniu zrealizowanego tematu.” – pisze w swoim blogu.

„Każdy z nas doskonale wie czym jest praca domowa. To zwykle zbiór wydanych przez nauczyciela poleceń związanych z ostatnią lekcją nauczanego przedmiotu, których termin wykonania ubiega zwykle "na następnej lekcji". My, pomysłodawcy niniejszej akcji, inspirowani wieloma dobrymi praktykami i zaniepokojeni częstymi doniesieniami o wielogodzinnym, często bezproduktywnym, spędzaniu czasu nad pracą w domu prosimy o głębszy namysł i uważność w trakcie zadawania prac domowych. Nie jesteśmy im przeciwni. Uważamy, że praca zadana Z SENSEM może mieć pozytywny wpływ na przyrost wiadomości i umiejętności naszych uczniów. Widzimy jednak ogromną potrzebę zwrócenia uwagi na sens zadawanych przez nas prac. Zdajemy sobie sprawę, że “sens” jest pojęciem nieostrym i trudnym do zmierzenia. Dzięki temu możemy więc rozpocząć debatę na temat tego jak powinien wyglądać czas ucznia po zakończeniu swoich regularnych lekcji w szkole.” – piszą organizatorzy akcji #zadajęzsensem.

Aby pobudzić dyskusję na temat sensownych prac domowych, zaproponowano podejście KID:

Komu? Czy dla wszystkich? Czy to samo?

Ile? Czy uczeń zdąży na następną lekcję? Ile czasu do niej pozostało? Ile zadań ma uczeń wykonać?

Dlaczego? Czy zadaję z przyzwyczajenia, czy „za karę”? Czy aby ocenić? Czy jest konkretny cel tej pracy? Czy ktoś wywiera na mnie presję?

Warto spróbować odpowiedzieć na te pytania, zanim polecimy uczniom rozwiązanie wybranych zadań w domach. Wszystkich, którzy zainteresowani są akcją, a także chcieliby się w nią włączyć – zapraszamy na stronę http://zadajezsensem.pl lub na stronę akcji na Facebooku: https://www.facebook.com/zadajezsensem/.

Nauczyciele postanowili także zbierać pomysły na prace domowe zadawane z sensem w Padlecie, czyli takiej internetowej tablicy korkowej. Warto tam nie tylko zajrzeć, ale i dopisać swoje propozycje. Inspirujmy się i korzystajmy z dobrych wzorców! Na Facebooku akcja ma już ponad 4,5 tys. polubień.

Zrobione przy pomocy aplikacji Padlet

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP). 

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie