Praca projektowa - nie tylko dla uczniów

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jeśli jesteście w waszej szkole gronem na co dzień pracujących ze sobą nauczycieli, chcielibyście lepiej się poznać i spędzać czas nie tylko w szkole, poszukajcie ciekawego projektu i zrealizujcie go wspólnie. Z własnego doświadczenia proponuję i polecam projekty finansowane z programu Erasmus+.

W szkole, w której pracuję, decyzję o przystąpieniu do projektu podjęliśmy na początku września 2016 r. Do projektu zgłosiło się 12 nauczycieli. Tylko dwoje z nas miało doświadczenie z wcześniejszym udziałem w tego typu projektach i dlatego to oni zostali naszymi liderami. Z niezwykłą odpowiedzialnością, zaangażowaniem i poświęceniem prywatnego czasu koordynowali przebieg całego postępowania projektowego, wyznaczając nam zadania do zrealizowania. Duże wsparcie otrzymaliśmy również od dyrekcji szkoły, która pozytywnie zaopiniowała nasz wniosek i poparła inicjatywę doskonalenia własnych warsztatów pracy. Ostatecznie nasz projekt wyraźnie przyczynił się do podniesienia jakości pracy szkoły. Dumą napawa fakt, iż do programu w tym samym co my czasie aplikowało 615 szkół z całego kraju, a nasze liceum, jako jedyne liceum ogólnokształcące z całego Poznania, zakwalifikowało się do projektu. Złożony przez nas wniosek uzyskał łącznie 90 punktów na 100 możliwych.

Pracy przy projekcie był ogrom, ale i cel był warty działania: wyjazd na dwutygodniowe kursy językowe i metodyczne w Europie, finansowane ze środków unijnych. Z listy dostępnych kursów wybrałam intensywny kurs nauki języka angielskiego na Malcie. Program oferuje wiele form zakwaterowania, ja postanowiłam zamieszkać u rodziny. Zarówno wybór miejsca jak i zamieszkania uważam za strzał w dziesiątkę. Malta jest bardzo malowniczym, obfitującym w zabytki i przyjaznym dla turystów krajem. A wspólne zamieszkanie z rodziną anglojęzyczną było dla mnie dodatkową praktyką językową i spowodowało przełamanie bariery językowej.

Do końca września 2017 r. większość z uczestników projektu zrealizowała już swoje kursy. Był to doskonały pretekst do rozpoczęcia podsumowań, spotkań towarzyskich (poza szkołą) całej grupy; oglądania zdjęć i filmów, wymiany opinii i spostrzeżeń.

Do tej pory uważałam, że nauczyciele w mojej szkole tworzą zgrany zespół, ale projekt Erasmus+ jeszcze bardziej ocieplił nasze relacje.

 

Notka o autorce: Dorota Koźlik jest nauczycielką w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uczy ekonomii w praktyce, podstaw przedsiębiorczości i języka rosyjskiego.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...
Zapisałem dziecko na karate kontaktowe przez takich własnie małych gnojków by sam umiał się bronić
Nauczyciel napisał/a komentarz do Jeszcze większa automatyzacja pracy twórczej
Są też aplikacje które skutecznie potrafią wykrywać czy dany tekst został napisany przez AI czy nie ...
Kajtek napisał/a komentarz do Po co jest szkoła?
Szkoły niczego nas nie uczą oprócz polskiego oraz matematyki nic więcej nie jest nam potrzebne a nau...
Ludzie nie umieją słuchać bo są skupieni na sobie, na swoim ja. Do tego dochodzą narcystyczne wzorce...
Rafał Kapica napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
tak tablice są bardzo dobrym rozwiązaniem - polecam
Jan Soliwoda napisał/a komentarz do Jeszcze większa automatyzacja pracy twórczej
Świetnie, nareszcie! Acz poprzez 'reductio ad absurdum' niestety (starożytnym wystarczyło że wyobraz...
Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie