Nauczyciel naprawia świat

fot. Centrum Edukacji Obywatelskiej

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jakub Niewiński został laureatem Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, która jest przyznawana jest nauczycielom i nauczycielkom uczącym w duchu tolerancji, otwartości i równości. Nagrodę od dziewięciu lat przyznają Centrum Edukacji Obywatelskiej i Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu.

Jakub Niewiński to nauczyciel w Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie. Choć uczy języka polskiego, etyki i wychowania do życia w rodzinie, na liście tej brakuje najważniejszego „przedmiotu”, którego naucza: tolerancji.

„Naprawianie świata poranionego nienawiścią wobec Innego jest moim obowiązkiem Nagroda to nie tylko ważny tytuł w moim CV, ale jeszcze głośniejsze wołanie mnie po imieniu, bym robił to skuteczniej, z większą determinacją, zachęcając uczniów, rodziców i nauczycieli do aktywnej postawy na rzecz otwartego społeczeństwa i niezgody na wszelkie przejawy rasizmu, ksenofobii, antysemityzmu i homofobii" – mówił laureat.

Niewiński przez trzy lata prowadził autorską klasę interdyscyplinarną łączą edukację antydyskryminacyjną z edukacją na rzecz praw człowieka. Wraz z uczniami z Polski, Gruzji, Armenii i Malty zorganizował Międzykulturową Akademię Otwartości „Od potrzeb do marzeń”. Jest absolwentem Szkoły Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, ambasadorem Muzeum Historii Żydów Polskich.

Poza laureatem, który otrzyma 15 000 zł, kapituła Nagrody wskazała także dziewięcioro wyróżnionych nauczycieli i nauczycielek: Urszulę Antosz-Rekucką, Bogusławkę Groblewską-Durajską, Olgę Gronowską-Pszczołę, Pawła Tomasza Janickiego, Magdalenę Lewkowicz, Adama Musiała, Monikę Niedźwiecką, Jolantę Piekarską i Katarzynę Zabłocką.

Nominowanym do Nagrody nauczycielom i nauczycielkom gratulacje złożyła minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska. Odpowiadając na przewrotnie zadane pytanie „po co w ogóle polskiej szkole tacy nauczyciele, którzy sprawiają same kłopoty?”, minister odniosła się do sprawy uchodźców i wskazała, że szkoła nigdy tak bardzo nie potrzebowała nauczycieli, którzy są ekspertami w dziedzinie wielokulturowości i praw człowieka.

"Naprawianie świata zawsze jest cenne, ale teraz z pewnością będzie bardziej widoczne. Ta praca nigdy się nie kończy" – podsumowała Joanna Kluzik-Rostkowska.

Nagroda im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” organizowana jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu w Polsce dzięki wsparciu Fundacji Signum, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie i darczyńców indywidualnych. Patronat nad konkursem objął Minister Edukacji Narodowej i Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Partnerem Nagrody jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

(Źródło: Centrum Edukacji Obywatelskiej)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie