Sztuka w szkole

fot. Bartosz Górka, Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Edukacja i sztuka muszą się wzajemnie przenikać i uzupełniać. Uprzejmie zapraszamy do udziału w kolejnej konferencji z cyklu „Sztuka edukacji”, tym razem pt. „Sztuka w szkole. Konieczności, możliwości, potrzeby”, mającej na celu refleksję nad rolą sztuki w edukacji szkolnej. Poprzednie spotkania odbyły się w Galerii Arsenał w Białymstoku i Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.

Wzorem lat ubiegłych chcemy zastanowić się nad możliwościami i sposobami wprowadzania elementów kultury współczesnej do programów nauczania, między innymi z uwzględnieniem specyfiki województwa lubuskiego. Wierzymy, że w ten sposób proces realizacji zapisów podstawy programowej mógłby zostać urozmaicony, a efekty edukacji, nie tylko w przedmiotach artystycznych – zwiększone, m.in. o umiejętności twórczego myślenia. Zaproszeni goście i uczestnicy zaprezentują projekty własne, zrealizowane bądź dopiero planowane. Pokażemy także drogi i rodzaje współpracy z instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi oraz artystami. 

Naszym zdaniem szkoła powinna być pierwszym miejscem kontaktu ze współczesną kulturą, dlatego chcielibyśmy wspólnie zastanowić się, jak najlepiej - rozwijając współpracę - wypełniać to zadanie, jak pomóc nauczycielom w optymalnym kontakcie z edukatorami, jak uczynić ich wzajemne relacje najbardziej efektywnymi i otwartymi, zainspirować do stwarzania i wdrażania nowych modeli współpracy.

Konferencja odbędzie się 19-20.11.2015 w galerii Biura Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze. Zachęcamy zatem do uwzględnienia tego terminu w swych kalendarzach i przyjęciu zaproszenia na tegoroczne spotkanie. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 5 listopada 2015 r.

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną wybrane przykłady projektów edukacyjnych realizowanych z artystami różnych dyscyplin sztuki, instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi we współpracy ze szkołami. Swoje projekty zaprezentują m.in.:

 • Marta Gendera (Fundacja Salony),
 • Agnieszka Graczew (Instytut Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego),
 • Magdalena Godlewska-Siwerska (Galeria Arsenał w Białymstoku),
 • Mikołaj Robert Jurkowski (Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku),
 • Urszula Sobczyk (Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, projekt Alfabet),
 • Dagna Sadkowska i Anna Zdzieborska (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki i Gimnazjum Przymierza Rodzin nr 2 w Warszawie, projekt Muzyczne obrazy).

Gościem specjalnym konferencji będzie prof. Marek Krajewski, który przedstawi wieloletni program wspierania edukacji kulturowej – Bardzo Młoda Kultura.

Zapraszamy do współtworzenia programu konferencji w duchu partnerstwa i zachęcamy pedagogów, edukatorów, animatorów i artystów do zgłaszania autorskich projektów, które będą:

 • prezentować kulturę i sztukę jako ważny element współczesności i możliwy element programu szkolnego,
 • przykładami użycia nietypowych form nauczania,
 • powstawać we współpracy szkoły z instytucjami lub organizacjami pozarządowymi,
 • łączyć różne dziedziny kultury ukazując potencjał interdyscyplinarności.

Organizatorzy: Galeria BWA w Zielonej Górze, we współpracy z Muzeum Ziemi Lubuskiej, Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, Fundacją Salony w Zielonej Górze, Zachętą – Narodową Galerią Sztuki i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji i zgłoszenia: http://sztukaedukacji.zacheta.art.pl/.

Patronem medialnym cyklu konferencji „Sztuka Edukacji” nieprzerwanie od 2013 r. jest Edunews.pl.

Jesteśmy na facebooku

fb
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie