W poszukiwaniu lepszych efektów uczenia się

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Seminarium pn. „Neurodydaktyka - szansą na lepsze efekty uczenia się”, zorganizowane niedawno w CEN w Koszalinie, stało się okazją do przybliżenia nauczycielom znaczenia i zasady tej nowej dydaktyki XXI wieku. Jej zastosowanie w szkole powinno podnieść efekty uczniowskiego uczenia się. Spróbujmy ją zastosować na przykład organizując seminaria.photo: sxc.hu

Neurodydaktyka staje się dziś ważna dla coraz szerszego grona nauczycieli. Bierze się to przede wszystkim z potrzeby akcentowania indywidualizacji uczenia się i motywowania uczniów do niego. Jej założenia i zasady dydaktyczne są istotne dla wszystkich, którzy pragną osiągnąć wyższe efekty szkolnego uczenia się. A kiedy stanie się ona ważna dla oświatowych decydentów?

Seminarium - jest znaną nauczycielom formą studiowania na wyższych uczelniach i metodą nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych. Jest interesującą i aktywizującą metodą pracy pod kilkoma warunkami. Jednym z nich jest stawianie na samodzielność uczestników i proponowanie atrakcyjnego tematu. Neurodydaktyka jest takim ciekawym tematem dla tych, którzy zrozumieli jej piękno, znaczenie i wielkość. Ona dziś rośnie w siłę. Zrodzona 20 lat temu rozwija się i rozszerza, choć dla jej entuzjastów zbyt powoli.

Słowo seminarium ma kilka znaczeń. W okresie międzywojennym w Polsce tak nazywano zakłady kształcenia nauczycieli szkół powszechnych i wychowawczyń przedszkoli. Na uczelniach wyższych oznacza formę zajęć dydaktycznych, prowadzoną w celu pogłębienia wiadomości z pewnej dziedziny wiedzy oraz opanowanie jej naukowych metod. Udział studenta w seminarium, np. magisterskim, polega na samodzielnym opracowaniu wybranych zagadnień naukowych oraz uczestnictwie w dyskusjach nad nimi.

Seminarium - jako metoda nauczania jest zalecane w wyższych klasach szkoły ponadgimnazjalnej, w tym na zajęciach fakultatywnych. Polega na rzetelnym przygotowaniu tematu przez uczniów (uczestników) i jego zaprezentowaniu na forum oraz wywołaniu dyskusji uczestników. Wymaga odpowiednio wcześniejszego powiadomienia, przygotowania i ukierunkowania uczniów. Ich przygotowanie, po wspólnym ustaleniu tez prezentacji, terminu i planu seminarium, zwykle obejmuje:

 • zbieranie i gromadzenie niezbędnych informacji i materiałów,
 • przeczytanie odpowiedniej lektury, artykułów,
 • przygotowanie prezentacji - wystąpienia przed klasą i notatek.

Seminarium jest metodą aktywizującą. Ma sens, gdy wielostronnie aktywizuje uczniów (studentów, nauczycieli). Jest dobrą metodą pracy, gdy wywołuje pozytywną motywację, aktywizuje i angażuje myślenie, samodzielne poszukiwanie oraz budzi pozytywne emocje. Seminarium wymaga od nauczyciela (organizatora) przede wszystkim:

 • opracowania celów i planu seminarium (prezentacji i dyskusji),
 • określenia zadań (tematów) uczniów i ich ukierunkowania,
 • zapoznania się z odpowiednią literaturą i innymi środkami dydaktycznymi,
 • zaprogramowania sposobu i kolejność wystąpień uczących się.

Styl uczenia się wg neurodydaktyki

Styl uczenia się współczesnego ucznia (dorosłego także) powinien mieć osobisty, indywidualny charakter i być przyjazny ludzkiemu mózgowi, bo tylko wówczas można liczyć na atrakcyjność i skuteczność uczenia się. To właśnie może poprawić jakość szkolnej edukacji. Właśnie neurodydaktyka proponuje taki inny, interesujący styl uczenia się. Domaga się zasadniczej zmiany stylu uczenia się oraz innych dydaktycznych zasad i strategii uczenia się (nauczania). One już dziś w szkole się zmieniają, podobnie jak zmienia się edukacja, polska szkoła i świat cyfrowej epoki.

Stosowane dotychczas w szkołach zasady dydaktyczne odchodzą do lamusa, jak odchodzi tam tradycyjne szkolne nauczanie, oparte na słowie, czyli pogadankach, wykładach, opisach, tłumaczeniach, pokazach i wyjaśnieniach nauczyciela. Dziś trzeba przyjąć nowe reguły gry edukacyjnej i po pierwsze: poznać, zrozumieć i zaakceptować zasady neurodydaktyki - czyli dydaktyki XXI wieku.

Seminarium z neurodydaktyki zorganizowane przez CEN było pierwszym z planowanego cyklu dla zainteresowanych nauczycieli. Na początek podjęto następujące zagadnienia:

1. Edukacja uzasadniona neurologicznie.
2. Uczenie się przyjazne ludzkiemu mózgowi.
3. Główne obszary i adresaci neurodydaktyki.
4. Problemy neurodydaktyki jako edukacji przyszłości. (cdn)

(Notka o autorze: dr Julian Piotr Sawiński, nauczyciel konsultant Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie, członek zespołu e-Redakcji Edunews.pl)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Administrator
  Problem w tym, że każdy ma nieco inne doświadczenia, podobnie jak inne warunki, w których uczy. Do t...
 • Written by Ppp
  Pisze Pani, że żadna z tych przyczyn nie jest potwierdzona badaniami naukowymi??? A miliardy godzin ...
 • Written by Ppp
  Bardzo dobry artykuł - właśnie owa "nic nie wnosząca dłubanina" była przyczyną żądania likwidacji za...
 • Written by Ppp
  Zamiast kształtować, wystarczy nie niszczyć. Niesprawiedliwe ocenianie, czepianie się bzdur, niereal...
 • Written by Stefan
  Józefa Szot - kobieta legenda. Dobrze, że stanęła na mojej drodze.
 • Written by Ppp
  Zacząłbym nie tyle od poczucia, co od WIEDZY o braku sensu - gdzieś w połowie podstawówki uczniowie ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie