Mechanika samochodowa prosto z gier video

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

edutainmentNowe technologie i narzędzia stwarzają dziś zupełnie nowe możliwości w procesie edukacji i bezpośrednio wpływają na podniesienie jakości tego procesu. Zamiast studiować grube podręczniki, często lepiej jest sięgnąć po narzędzia, które w przystępny sposób tłumaczą zasady funkcjonowania różnych obiektów czy zjawisk, z którymi spotykamy się na co dzień.

Na Uniwersytecie Północnego Illinois w DeKalb w Stanach Zjednoczonych studenci uczą się zasad mechaniki i inżynierii z wykorzystaniem gier video. Pod kątem programu nauczania opracowano grę NIU-Torcs, która powstała w oparciu o istniejącą i dostępną w sieci Internet grę Torcs. Na pierwszy rzut oka gra wygląda ona jak dobry symulator kierowania pojazdami samochodowymi, jednak szybko studenci odkrywają, że tak naprawdę jest to złożone narzędzie edukacji o pojazdach i ich najważniejszych komponentach.

Władze uniwersytetu wyraziły zgodę na realizację tego projektu chcąc odejść od standardowych metod nauczania w oparciu o drobiazgowe wyliczenia, skomplikowane równania, czy studiowanie opasłych podręczników zawierających materiał teoretyczny. Zamiast tego studenci pracując w zespołach zadaniowych uczą się zasad mechaniki wpisując w program komputerowy odpowiednie dane i charakterystyki pojazdów.

Z użyciem tego programu student może również zaprojektować swój własny pojazd i sprawdzić jego walory w jeździe po drodze lub wertepach. Symulacja dobrze oddaje działanie silnika, układu hamulcowego, zawieszenia, ogumienia, dynamiki pojazdu i wielu innych czynników, które mają wpływ na komfort jazdy. W ten sposób uczą się bardziej efektywnie – nie tylko realizują swoje pomysły, ale szybko poznają ograniczenia i możliwości zaprojektowanych przez siebie pojazdów.

Gra NIU-Torcs jest przykładem efektywnego wykorzystania Edutainment w procesie nauczania. Łączy dobrą zabawę, jaką dla wielu studentów, zwłaszcza płci męskiej, jest symulator kierowania pojazdem, z nauką podstawowych zasad mechaniki i funkcjonowania pojazdów.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Prowadzi także międzynarodowy serwis edukatorów ekonomicznych i finansowych EconomicEducator.eu).

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie