Sidebar

06
Wt, Maj

Edutainment na świecie (1): The Archers

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

edutainmentSaga rodziny Archers'ów znana jest najlepiej w świecie anglosaskim. To jeden z najważniejszych seriali radiowych, który na antenie BBC gości "od wieków", bawiąc i edukując kolejne pokolenia. Zdaniem badaczy Edutainment to najstarszy program tego typu na świecie. Pierwsze eksperymentalne odcinki programu, BBC nadało w Wielkiej Brytanii w 1950 roku.

 

Ówczesny producent programu Godfrey Baseley pracował w BBC nad programami informacyjnymi dla farmerów i postanowił spróbować nowej metody – słuchowiska. Miał on nadzieję, że farmerzy będą nie tylko słuchać audycji, ale również uczyć się nowoczesnych metod gospodarowania na roli, o których rozmawiali bohaterowie słuchowiska.

edutainment

„The Archers” to w gruncie rzeczy wielka saga rodzinna fikcyjnych bohaterów mieszkających w niewielkim miasteczku Ambridge. Na stronie internetowej słuchowiska można znaleźć pełną genealogię rodziny Archers, jak również wszystkie informacje o kolejach losów bohaterów audycji. Są tam też dostępne audycje i ich streszczenia, wywiady z aktorami, nieoficjalne informacje z planu nagrań, quizy, pocztówki i e-kartki z Cambridge i wiele innych materiałów.

Program emitowany jest bez przerwy od 1 stycznia 1951 r. i ciągle cieszy się olbrzymią popularnością wśród słuchaczy. Współtworzą go kolejne pokolenia aktorów i radiowców, a w Internecie powstają społeczności osób „uzależnionych” od serialu.

Aż do 1972 roku audycja miała typowo edukacyjny charakter, pogłębiający wiedzę farmerów na temat gospodarki i społeczeństwa. W kolejne odcinki wplecione były wątki, które pozwalały wielu osobom lepiej uprawiać rolę i rozwijać swoje gospodarstwa.

Słuchowisko nadaje dziś Program 4 BBC, ale obecnie jest to w większym stopniu audycja o charakterze rozrywkowym, choć i tak z dużym ładunkiem treści dotyczące życia mieszkańców terenów wiejskich. Scenariusz słuchowiska często nawiązuje do aktualnych wydarzeń w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym Wielkiej Brytanii, co daje praktycznie nieograniczone możliwości rozwoju akcji.

Warto dodać, że sukces radiowy „The Archers” przyczynił się także do powstania polskich słuchowisk takich jak „Matysiakowie”, czy „W Jezioranach” na antenie Polskiego Radia, nie mówiąc już o "Motelu w pół drogi".

edutainment

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Prowadzi także międzynarodowy serwis edukatorów ekonomicznych i finansowych EconomicEducator.eu).

Komentarze (0)
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy
Skomentuj
Piszesz jako gość
×
Suggested Locations
Wpisz tekst z poniższego obrazka. Nie jest wyraźny?

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Kajtek napisał/a komentarz do Po co jest szkoła?
Szkoły niczego nas nie uczą oprócz polskiego oraz matematyki nic więcej nie jest nam potrzebne a nau...
Ludzie nie umieją słuchać bo są skupieni na sobie, na swoim ja. Do tego dochodzą narcystyczne wzorce...
Rafał Kapica napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
tak tablice są bardzo dobrym rozwiązaniem - polecam
Jan Soliwoda napisał/a komentarz do Jeszcze większa automatyzacja pracy twórczej
Świetnie, nareszcie! Acz poprzez 'reductio ad absurdum' niestety (starożytnym wystarczyło że wyobraz...
Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie