Nowe rozwiązania w e-learningu zespołowym

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

e-learningEuropejscy naukowcy przygotowali ogólnodostępną i nieodpłatną platformę online COOPER, która integruje elementy e-learningu, serwisów społecznościowych i systemu zarządzania projektem. Pomaga w ten sposób członkom zespołów pracujących w różnych miejscach osiągnąć jak najwięcej praktycznych doświadczeń przy realizacji wspólnego projektu.

 

Metoda projektowa jest jedną z najlepszych i najpopularniejszych form sprawdzenia wiedzy i wykorzystania jej w praktyce przez osoby uczące się. Realizowana w grupie osob przynosi dodatkowe doświadczenia, wzmacniając interakcję i kolaborację pomiędzy członkami zespołu, którzy mogą przecież pochodzić z różnych krajów, kultur i reprezentować różne poziomy wiedzy i umiejętności.

 

Platforma COOPER powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na narzędzia pracy zespołowej online. Do tej pory były dostępne takie rozwiązania jedynie w formie komercyjnych platform zarządzania projektami, ale nie były one nastawione na pracę zespołową rozumianą jako proces uczenia się. Platforma zapewnia środowisko wirtualne, w którym rozrzuceni po świecie członkowie zespołu mogą swobodnie się komunikować, korzystać z tych samych doradców, określać tryb pracy i dostarczać dokumenty i opracowania. Jest idealnym rozwiązaniem dla szkół wyższych, ale także dla międzynarodowych korporacji.

 

Twórcy platformy COOPER uznali, że proponowane rozwiązanie w zakresie zarządzania projektem musi być maksymalnie elastyczne. Dlatego nie narzuca ona żadnych rozwiązań wynikających z wbudowanych w nią modułów, pozwalając na swobodne określenie parametrów i zasad pracy przez jej użytkowników. W ten sposób członkowie zespołu zarządzają swoim projektem przy minimalnej interwencji administratorów. Jednocześnie zadbano, aby platforma integrowała różne formy komunikowania się członków zespołu. Oprocz standardowych form (komunikator, poczta) dostępne są VoIP i wideokonferencje. W ten sposób członkowie zespołu mogą ze sobą swobodnie rozmawiać, organizować spotkania, zostawiać dla siebie wiadomości.

 

Twórcy platformy zadbali również o mechanizm ocenny. Przy wykorzystaniu platformy do celów akademickich, nagradzana jest nie tylko praca w zespole, ale również wartość końcowa samego projektu. Jego rezultaty są przechowywane i archiwizowane, dając tym samym możliwość kontynuacji pracy nad projektem innym zespołom badawczym.

 

Strona internetowa platformy COOPER.

Jesteśmy na facebooku

fb
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie