Wygaszanie wygaszania

"bombka" do wygaszenia - Tagxedo.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dziś mamy dobry dzień na dobry pomysł – dziś wygaszamy złe emocje i złe pomysły dla oświaty. W ostatnim czasie słowo „wygaszanie” w edukacji nabrało złowieszczego znaczenia, więc naszym zdaniem należy teraz szybko wygasić posługiwanie się tym określeniem. Święta Bożego Narodzenia mogą być dobrym, albo wręcz idealnym momentem na wygaszenie „wygaszania” i na włączenie konstruktywnego myślenia w systemie oświaty oraz pozytywnych emocji.

Warto także zauważyć, że „wygaszanie” jest przykładem nowomowy i słowotoku potocznego, barwnego języka (pewnie jakiegoś polityka…). Słownik języka polskiego PWN daje nam tu takie możliwości interpretacji:

  • spowodować, że coś przestało się palić [jest wprawdzie takich slogan po angielsku: My school is on fire, but who cares…, no ale nasze szkoły raczej nie płoną];*
  • przerwać pracę urządzeń mechanicznych lub elektrycznych [np. wygasić ekran w komputerze lub tablecie];
  • wyciszyć jakieś stany emocjonalne, zjawiska [o to to, dobre – właśnie w takim znaczeniu użyliśmy tego słowa w pierwszym akapicie].

Jak widać nie wygasza się instytucji, więc ktoś musiał się mocno pomylić [żart]…

Być może symptomy wygaszenia „wygaszania” już się pojawiły. We wtorek odbyła się w MEN konferencja prasowa, na której ministrowie edukacji narodowej, cyfryzacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego zapowiedzieli naukę programowania dla uczniów od pierwszej klasy szkoły podstawowej i szerokopasmowy Internet dla wszystkich szkół (więcej na stronie MEN).

"Żyjemy w czasach, w których programować mogą nie tylko wykwalifikowani informatycy. Umiejętność programowania staje się dziś jedną z najbardziej poszukiwanych kompetencji na rynku pracy. Naszym celem jest upowszechnienie tej wiedzy w całym społeczeństwie. Dzisiaj stawiamy pierwszy krok na tej drodze" – mówiła minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

"Chcemy zapewnić wszystkim szkołom podstawowym i ponadpodstawowym dostęp do szybkiego szerokopasmowego Internetu. Na ten cel uruchomimy pieniądze z programu Polska Cyfrowa." – zapowiedziała Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.

I tak trzymać! Oczekujemy od MEN konstruktywnych i mądrych propozycji, które będą rozwijać, a nie zwijać polskie szkoły. Potrzebujemy [bezpiecznego oczywiście] rozpalania (bo w końcu chodzi o „kaganek oświaty”…), a nie wygaszania dobrej edukacji.

Życzymy wszystkiego dobrego na Święta Bożego Narodzenia - i dla świętujących i dla nieświętujących.

Można już wygasić ekran :-)

 

* Inny przykład: "wygasić" można palący się lont do palącej się bombki, której wybuch może spowodować trudne do oszacowania szkody...

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP oraz kieruje Radą Szkoły w jednej z warszawskich szkół podstawowych).

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie