Wygaszanie wygaszania

"bombka" do wygaszenia - Tagxedo.com

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dziś mamy dobry dzień na dobry pomysł – dziś wygaszamy złe emocje i złe pomysły dla oświaty. W ostatnim czasie słowo „wygaszanie” w edukacji nabrało złowieszczego znaczenia, więc naszym zdaniem należy teraz szybko wygasić posługiwanie się tym określeniem. Święta Bożego Narodzenia mogą być dobrym, albo wręcz idealnym momentem na wygaszenie „wygaszania” i na włączenie konstruktywnego myślenia w systemie oświaty oraz pozytywnych emocji.

Warto także zauważyć, że „wygaszanie” jest przykładem nowomowy i słowotoku potocznego, barwnego języka (pewnie jakiegoś polityka…). Słownik języka polskiego PWN daje nam tu takie możliwości interpretacji:

  • spowodować, że coś przestało się palić [jest wprawdzie takich slogan po angielsku: My school is on fire, but who cares…, no ale nasze szkoły raczej nie płoną];*
  • przerwać pracę urządzeń mechanicznych lub elektrycznych [np. wygasić ekran w komputerze lub tablecie];
  • wyciszyć jakieś stany emocjonalne, zjawiska [o to to, dobre – właśnie w takim znaczeniu użyliśmy tego słowa w pierwszym akapicie].

Jak widać nie wygasza się instytucji, więc ktoś musiał się mocno pomylić [żart]…

Być może symptomy wygaszenia „wygaszania” już się pojawiły. We wtorek odbyła się w MEN konferencja prasowa, na której ministrowie edukacji narodowej, cyfryzacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego zapowiedzieli naukę programowania dla uczniów od pierwszej klasy szkoły podstawowej i szerokopasmowy Internet dla wszystkich szkół (więcej na stronie MEN).

"Żyjemy w czasach, w których programować mogą nie tylko wykwalifikowani informatycy. Umiejętność programowania staje się dziś jedną z najbardziej poszukiwanych kompetencji na rynku pracy. Naszym celem jest upowszechnienie tej wiedzy w całym społeczeństwie. Dzisiaj stawiamy pierwszy krok na tej drodze" – mówiła minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

"Chcemy zapewnić wszystkim szkołom podstawowym i ponadpodstawowym dostęp do szybkiego szerokopasmowego Internetu. Na ten cel uruchomimy pieniądze z programu Polska Cyfrowa." – zapowiedziała Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.

I tak trzymać! Oczekujemy od MEN konstruktywnych i mądrych propozycji, które będą rozwijać, a nie zwijać polskie szkoły. Potrzebujemy [bezpiecznego oczywiście] rozpalania (bo w końcu chodzi o „kaganek oświaty”…), a nie wygaszania dobrej edukacji.

Życzymy wszystkiego dobrego na Święta Bożego Narodzenia - i dla świętujących i dla nieświętujących.

Można już wygasić ekran :-)

 

* Inny przykład: "wygasić" można palący się lont do palącej się bombki, której wybuch może spowodować trudne do oszacowania szkody...

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP oraz kieruje Radą Szkoły w jednej z warszawskich szkół podstawowych).

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie