E-booki edukacyjne w jednym miejscu

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Publikacji elektronicznych dotyczących edukacji ciągle przybywa. Co tydzień otrzymuję kilka powiadomień o nowych e-publikacjach przeznaczonych dla nauczycieli lub uczniów. Pamiętam o nich przez kilka dni, niektóre pobieram na dysk, gdzie często giną wśród wielu innych już pobranych (zwłaszcza gdy czytam też anglojęzyczne). Pewnie to nie tylko mój problem. Mamy wszyscy kłopot z bogactwem treści i z czasem na ich czytanie. Dlatego wymyśliliśmy nowy serwis, który zapamięta, gdzie znajdują się przydatne e-booki: www.epublikacje.edu.pl.www.epublikacje.edu.pl

Serwis ten zawiera informacje i linki prowadzące do e-booków rozsianych po różnych miejscach w sieci: instytucji publicznych, firm, organizacji pozarządowych itp. Ułatwi nam dotarcie do wielu e-publikacji. Po wejściu na stronę można wybrać sobie preferowany widok zbioru (pierwszy element na pasku menu z lewej strony) - proszę popróbować, aby zobaczyć, co nam najlepiej odpowiada.

Przede wszystkim poradniki

W serwisie tym chcemy gromadzić informacje o e-publikacjach w języku polskim, które dotyczą ważnych, praktycznych zagadnień związanych z pracą nauczycieli i edukatorów pozaszkolnych. Zależy nam przede wszystkim na opracowaniach o charakterze poradniczym, gdyż uważamy, że w zawodzie nauczyciela/edukatora niezbędne jest nieustanne pogłębianie wiedzy i umiejętności pedagogicznych. Przeanalizowaliśmy na początek kilkadziesiąt pozycji dostępnych w sieci, z których wybraliśmy ponad 20 tytułów naszym zdaniem.

Każda pozycja zamieszczona na www.epublikacje.edu.pl jest otagowana. Wyszukiwarka pozwoli nam dość sprawnie odszukać publikacje z obszaru, w którym szukamy wiedzy i inspiracji.

Dla uzupełnienia zamieściliśmy również informacje o polskojęzycznych opracowaniach znajdujących się w sklepie firmy Apple – nie od dziś wiadomo, że trudno jest w tym jednym z największych zasobów e-książek na świecie odnaleźć polskie tytuły, a jeszcze trudniej – dotyczące edukacji. Z czasem może dodamy podstrony dotyczące innych ważnych e-zasobów z książkami.

Tworzymy bazę informacji o edukacyjnych e-bookach

To tylko początek prac nad serwisem. Jest oczywiście miejsce na kolejne pozycje, gdyż jestem pewien, że będzie ich przybywać. Produkcja publikacji elektronicznych jest dużo tańsza niż książek drukowanych i coraz więcej instytucji zajmujących się edukacją będzie chciało tworzyć opracowania w formie elektronicznej, na które szybciej znajdą środki niż na wersje drukowane. Pomysły na dodanie informacji o nowych e-bookach wraz z linkami do nich prowadzącymi prosimy wysyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zastrzegamy sobie prawo oceny propozycji i wyboru publikacji najlepiej naszym zdaniem pasujących do zbioru.

Dwa podstawowe formaty publikacji

Wybraliśmy dwa podstawowe formaty publikacji: PDF i EPUB (plakietki na ilustracjach ułatwiają . Pierwszy jest historycznie pierwszym formatem e-booków i najwygodniejszym formatem na komputery. Drugi, już obecnie jest najpopularniejszym formatem książek elektronicznych na świecie, a to ze względu na urządzenia mobilne, na których zaczynamy coraz częściej czytać książki i opracowania. Z EPUBem warto powoli się oswajać, gdyż wkrótce może być podstawowym formatem e-booków, a to przede wszystkim z racji elastyczności i interaktywności tego formatu – dopasowuje się automatycznie do małych i większych ekranów, można w nim osadzać filmy, dźwięki, animacje, zdjęcia najwyższej rozdzielczości (których zazwyczaj nie pomieści format PDFa ograniczony rozmiarem szablonu). Dla tych, którzy nie mieli jeszcze styczności z formatem EPUB przygotowaliśmy instrukcję obsługi: http://www.epublikacje.edu.pl/p/epub.html.

E-czytanie coraz popularniejsze

Powinniśmy też powoli przyzwyczajać się do e-czytania. Trend zmian na całym świecie jest wyraźny i to chyba tylko kwestia czasu, kiedy e-czytanie stanie się dominującą formą kontaktu z książką i czasopismem. Z danych o sprzedaży firmy Amazon wynika, że potrzeba było tylko trzech lat (lipiec 2010), aby sprzedaż e-książek w tej największej na świecie e-księgarni przekroczyła sprzedaż książek w tradycyjnej postaci.[1] Dynamika zmian jest wysoka i szybko przybywa czytelników e-booków i e-publikacji. Z międzynarodowych badań firmy Adobe wynika, że na przestrzeni 7 miesięcy (sierpień 2012 – luty 2013) wzrost ten tylko w segmencie użytkowników tabletów i smartfonów wyniósł prawie 200%.[2] Jest to oczywiście bezpośrednio powiązane z dynamicznym wzrostem rynku smartfonów i tabletów, w których coraz częściej czytamy publikacje.[3]

Poinformuj innych nauczycieli

Prosimy o upowszechnienie informacji o serwisie wśród nauczycieli. Byłoby fantastycznie, gdyby udało zamieścić się poniższy banerek (300x220 pxl) na szkolnej (lub innej edukacyjnej) stronie internetowej, linkując obrazek do adresu www.epublikacje.edu.pl:

Przypisy:

[1] W oficjalnym komunikacie w lipcu 2010 r. firma Amazon poinfomowała, że po raz pierwszy w jej historii w II kwartale 2010 r. sprzedaż e-książek przekroczyła sprzedaż tradycyjnych książek – na każde 100 drukowanych publikacji przypadło 143 sprzedane publikacje elektroniczne. W kolejnych miesiącach te proporcje uległy jeszcze głębszej zmianie (100/180). Za: The New York Times, 19.07.2010, http://www.nytimes.com/2010/07/20/technology/20kindle.html?_r=0. Dostęp: 22.09.2013.

[2] Adobe Digital Index, The State of Mobile Benchmark, Q2, 2013, http://success.adobe.com/assets/en/downloads/guides/13926_di_mobile_benchmark_final.pdf. Dostęp: 23.09.2013.

[3] Wg prognoz firmy badawczej ABI Research, na świecie na koniec 2013 będzie 1,4 miliarda smartfonów, z tego 798 milionów z systemem Android, 294 miliony z iOS, 45 milionów z Windows Mobile zaś wzrost rynku smartfonów wyniesie 44%. Dla porównania na koniec 2013 r. na świecie będzie 268 milionów tabletów – 62% z systemem iOS, 28% z Androidem. Za: https://www.abiresearch.com. Dostęp: 23.09.2013.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie