Nauczyciele w Polsce 2013

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dzisiaj Dzień Edukacji Narodowej (obchodzony od 1982 r.), a również 240 rocznica powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Dzisiaj również padają takie pomysły powołania KEN 2.0, ale wyłącznie w środowiskach osób, które dostrzegają problemy w konstrukcji systemu oświaty w Polsce (czyli nie w Alei Szucha).fot. Fotolia.com

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło dane na temat pracujących w edukacji nauczycieli - statystyczny polski nauczyciel ma 42 lata, wykształcenie wyższe i jest kobietą. Zawód nauczycielski należy do zawodów mocno sfeminizowanych, kobiety stanowią blisko 83% pracujących w tym zawodzie.

Najstarszy zawodowo czynny nauczyciel w minionym roku szkolnym miał 86 lat, pracował w niepublicznej szkole policealnej; najmłodsze wiekiem były trzy nauczycielki pracujące w przedszkolach niepublicznych, miały po 19 lat. Średni wiek polskiego nauczyciela to 42 lata i z roku na rok rośnie.

Wg danych MEN za rok szkolny 2012/2013 w systemie oświaty pracowało 662 tys. nauczycieli. W przeliczeniu na etaty, najwięcej nauczycieli uczy w szkołach podstawowych - 232 tys.; w gimnazjach 133 tys. a w szkołach ponadgimnazjalnych 135 tys. nauczycieli. W przedszkolach pracuje 93 tys. nauczycieli. Część nauczycieli jest zatrudniona poza szkołami i przedszkolami (m.in. w placówkach oświatowo-wychowawczych, placówkach kształcenia nauczycieli, placówkach doskonalenia nauczycieli).

Ponad połowa nauczycieli (51,7%) osiągnęła najwyższy stopień awansu zawodowego (nauczyciel dyplomowany). Oprócz nich mamy 26,7% nauczycieli mianowanych, 16,6% nauczycieli kontraktowych i jedynie 5% nauczycieli stażystów.

Nauczyciele należą do najlepiej wykształconych grup zawodowych. Około 93% nauczycieli ukończyło studia magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym, pozostali mają tytuł magistra bez przygotowania pedagogicznego lub dyplom ukończenia studiów zawodowych lub dyplom ukończenia studiów I stopnia.

W Święto Edukacji Narodowej redakcja Edunews.pl składa nauczycielom najserdeczniejsze życzenia wielu sukcesów zawodowych, satysfakcji z pracy z uczniami i społecznego uznania.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...
 • Written by Robert Raczyński
  Czytając lead miałem nadzieję na ciekawą refleksję nad wyciągniętym w nim wnioskiem, a otrzymałem ko...
 • Written by Yuyy
  Co za czasy. Ja też okaleczalam się i nie była to wina moich rodziców tylko rówieśników w szkole. Dz...
 • Written by Robert Raczyński
  Od bardzo dawna nie czytałem materiału promocyjnego o tak dużym ładunku społecznej użyteczności. Bra...
 • Written by Ppp
  Podane przykłady brzmią bardzo sztucznie (warto przeczytać sobie tekst na głos!), ale sama zasada sł...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie