Lektura tradycyjna kontra elektroniczna

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Według badania Biblioteki Narodowej 61% Polaków, w ubiegłym roku nie przeczytało żadnej książki. Z drugiej strony rośnie popularność e-czytania. Jak donosi Eniro Polska, tylko w październiku bieżącego roku wyszukiwarka lokalna panoramafirm.pl, zanotowała 500%-owy wzrost zapytań o hasło „audiobook”. Czy to dowód na to, że polskie społeczeństwo staje się bardziej cyfrowe?fot. Fotolia.com

W dobie szybkiego rozwoju nowych technologii zmienia się podejście do wielu sfer życia. Coraz większe zainteresowanie książką elektroniczną to z pewnością wynik dominacji smartfonów i tabletów. Jak wynika z badań społeczeństwa na temat korzystania ze smartfonów i tabletów jesteśmy coraz bardziej mobilni, a urządzenia mobilne są wykorzystywane do poszukiwania różnych lokalnych informacji, np. ebooków i audiobooków. Smartfony doskonale sprawdzają się jako nośniki e-booków w autobusie, metrze czy tramwaju zastępując ciężką książkę papierową.

Rynek książek elektronicznych rozwija się dynamicznie, a e-booki i audiobooki zyskują coraz więcej zwolenników. Poszukujemy innowacyjnych, ciekawych rozwiązań w zakresie czytelnictwa, które świetnie sprawdzają się w klimacie zabieganych metropolii.

Mówi się o tym, że rynek audiobooków jest wart miliony, a polscy producenci podbijają ze swoją ofertą światowe rynki. Najwięksi gracze przedstawiają czytelnika audiobooka jako dobrze zarabiającego, wykształconego 30-latka, który chętnie i sprawnie korzysta z nowych technologii, w tym tych mobilnych.

Nieustanny brak czasu i nadmiar obowiązków nie sprzyja książce papierowej. O wiele lepiej sprawdzają się nowoczesne formy czytania. Audiobooków możemy słuchać w samochodzie, podczas domowych porządków, gotowania a także na spacerze, siłowni, joggingu czy w wielu innych sytuacjach.

Audiobooki weszły w nasze codzienne życie, wypierając tradycyjne książki. Według badania firmy Virtualo niemalże co czwarty ankietowany mieszkaniec dużego miasta systematycznie lub okazjonalnie czyta e-booki. I chociaż Polacy wciąż słuchają pięć razy mniej książek niż Niemcy i 10 razy mniej niż Brytyjczycy, to książka elektroniczna cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno w wersji e-booka jak i formie audiobooków, co oznacza iż pomimo że nie czytamy w formie tradycyjnej nie rezygnujemy do końca z lektury.

Zmiany te mają również wpływ na sferę edukacji. Coraz większe znaczenie będą miały e-zasoby edukacyjne, a zatem także książki, poradniki i opracowania w formie cyfrowej. Do najpopularniejszych edukacyjnych serwisów z e-książkami należą Wolne Lektury, w których można znaleźć setki dzieł literackich, które przeszły do domeny publicznej. Zamiast czytać papierowe wydania, uczniowie i nauczyciele coraz częściej sięgają po wersje elektroniczne, które mają dostępne zarówno w komputerze, jak i na urządzeniach mobilnych. Nauczycielom można polecić też nowy serwis www.epublikacje.edu.pl  zawierający linki do przydatnych, praktycznych publikacji elektronicznych podnoszących kompetencje pedagogiczne i cyfrowe.

(Źródło: Eniro Polska, opr. własne)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie