Lektura tradycyjna kontra elektroniczna

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Według badania Biblioteki Narodowej 61% Polaków, w ubiegłym roku nie przeczytało żadnej książki. Z drugiej strony rośnie popularność e-czytania. Jak donosi Eniro Polska, tylko w październiku bieżącego roku wyszukiwarka lokalna panoramafirm.pl, zanotowała 500%-owy wzrost zapytań o hasło „audiobook”. Czy to dowód na to, że polskie społeczeństwo staje się bardziej cyfrowe?fot. Fotolia.com

W dobie szybkiego rozwoju nowych technologii zmienia się podejście do wielu sfer życia. Coraz większe zainteresowanie książką elektroniczną to z pewnością wynik dominacji smartfonów i tabletów. Jak wynika z badań społeczeństwa na temat korzystania ze smartfonów i tabletów jesteśmy coraz bardziej mobilni, a urządzenia mobilne są wykorzystywane do poszukiwania różnych lokalnych informacji, np. ebooków i audiobooków. Smartfony doskonale sprawdzają się jako nośniki e-booków w autobusie, metrze czy tramwaju zastępując ciężką książkę papierową.

Rynek książek elektronicznych rozwija się dynamicznie, a e-booki i audiobooki zyskują coraz więcej zwolenników. Poszukujemy innowacyjnych, ciekawych rozwiązań w zakresie czytelnictwa, które świetnie sprawdzają się w klimacie zabieganych metropolii.

Mówi się o tym, że rynek audiobooków jest wart miliony, a polscy producenci podbijają ze swoją ofertą światowe rynki. Najwięksi gracze przedstawiają czytelnika audiobooka jako dobrze zarabiającego, wykształconego 30-latka, który chętnie i sprawnie korzysta z nowych technologii, w tym tych mobilnych.

Nieustanny brak czasu i nadmiar obowiązków nie sprzyja książce papierowej. O wiele lepiej sprawdzają się nowoczesne formy czytania. Audiobooków możemy słuchać w samochodzie, podczas domowych porządków, gotowania a także na spacerze, siłowni, joggingu czy w wielu innych sytuacjach.

Audiobooki weszły w nasze codzienne życie, wypierając tradycyjne książki. Według badania firmy Virtualo niemalże co czwarty ankietowany mieszkaniec dużego miasta systematycznie lub okazjonalnie czyta e-booki. I chociaż Polacy wciąż słuchają pięć razy mniej książek niż Niemcy i 10 razy mniej niż Brytyjczycy, to książka elektroniczna cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno w wersji e-booka jak i formie audiobooków, co oznacza iż pomimo że nie czytamy w formie tradycyjnej nie rezygnujemy do końca z lektury.

Zmiany te mają również wpływ na sferę edukacji. Coraz większe znaczenie będą miały e-zasoby edukacyjne, a zatem także książki, poradniki i opracowania w formie cyfrowej. Do najpopularniejszych edukacyjnych serwisów z e-książkami należą Wolne Lektury, w których można znaleźć setki dzieł literackich, które przeszły do domeny publicznej. Zamiast czytać papierowe wydania, uczniowie i nauczyciele coraz częściej sięgają po wersje elektroniczne, które mają dostępne zarówno w komputerze, jak i na urządzeniach mobilnych. Nauczycielom można polecić też nowy serwis www.epublikacje.edu.pl  zawierający linki do przydatnych, praktycznych publikacji elektronicznych podnoszących kompetencje pedagogiczne i cyfrowe.

(Źródło: Eniro Polska, opr. własne)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie