Bezpiecznik Szkolny – lekcja obowiązkowa

fot. Fundacja PODAJ DALEJ

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Film, w którym niepełnosprawni bohaterowie dzielą się swoimi doświadczeniami z wypadków i życia na wózku to materiał edukacyjny dostępny dla nauczycieli ze szkół w całej Polsce. Do filmu opracowano również scenariusz lekcji. Realizatorem projektu „Bezpiecznik Szkolny” jest Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ z Konina.

"Pomysł na projekt zrodził się w głowach osób, które uległy urazom kręgosłupa, poruszają się za pomocą wózka inwalidzkiego i po wypadku musiały nauczyć się żyć od nowa. Dzisiaj chcemy ostrzec młodych ludzi przed brawurą i bezmyślnością, która w ciągu paru sekund może zmienić życie o 180 stopni…" - podkreśla Maciej Wiatrowski, autor Bezpiecznika.

Dodatkowo niepełnosprawni bohaterowie filmu w 15. szkołach podstawowych, gimnazjalnych i średnich z terenu Powiatu Konińskiego przeprowadzą nieodpłatne warsztaty dla uczniów. Zajęcia odbywają się do listopada 2016 r. W każdej szkole zaplanowano po dwa warsztaty dla dwóch różnych grup młodzieży. Takie zajęcia doskonale pobudzają wyobraźnię i zwiększają świadomość młodych ludzi na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym i nad wodą.

W celu otrzymania nieodpłatnego scenariusza lekcji do filmu prosimy o kontakt z Maciejem Wiatrowskim, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Statystyki porażają

"W Polsce dochodzi rocznie do ponad 2 tys. urazów kręgosłupa, z tego ok. 10 proc. są to urazy ciężkie, jego ofiary już nigdy nie będą chodzić." – podkreśla dr Paweł Baranowski, neurochirurg.

Według szacunków niemieckiego automobilklubu ADAC przyczyną ponad 10% wszystkich wypadków jest korzystanie z komórek i smartfonów. Jedna czwarta kierowców z grupy wiekowej 18-24 lata pisze SMS’y siedząc za kierownicą!

Z danych Policji wynika, że miesiącach wakacyjnych śmierć nad wodą co roku ponosi blisko 300 osób. Skoki do wody odpowiadają za ok. 12-15 proc. wszystkich przypadków uszkodzeń kręgosłupa w odcinku szyjnym, większość to natomiast wypadki komunikacyjne, motocyklowe, a także rowerowe.

W 2015 roku do Policji zgłoszono 32 967 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu. W wyniku tych wypadków 2 938 osób poniosło śmierć, a rannych zostało 39 778 osób (w tym ciężko ranni 11 200).

Szczególną uwagę należy zwrócić na tzw. „młodych kierowców” w wieku 18-24 lata, którzy w 2015 r. spowodowali 5 583 wypadków (20,4 proc. wypadków powstałych z winy kierujących), zginęło w nich 478 osób, a 7 506 zostało rannych.

Projekt „Bezpiecznik Szkolny” współfinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego i z 1% podatku.

Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ od 12 lat pomaga budować świat, w którym osoby z niepełnosprawnością nie czują się ciężarem, pracują, mają swoje pasje, decydują o sobie i są szczęśliwe. Więcej informacji na http://podajdalej.org.pl.

 

(źródło: Fundacja PODAJ DALEJ, Raporty roczne Policji z 2015 roku; www.statystyka.policja.pl)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie