Jak obudzić wiosnę?

(C) Edunews.pl

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wiosna budzi się to tu, to tam i chociaż do przyjścia tej kalendarzowej jeszcze tydzień, to już dziś warto pomyśleć, jak przygotować się z uczniami do świętowania pierwszego dnia wiosny. Co roku topimy Marzannę, rysujemy bazie i wycinamy wiosenne kwiaty z bibuły, ale w tym roku wiosenna lekcja może być zupełnie inna.

Zacznijmy od spojrzenia na mapę świata, gdyż z pewnością możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Święto pierwszego dnia wiosny obchodzone jest w wielu krajach, jako czas odrodzenia, nadejścia nowego i radosnego okresu.

W Norwegii żegna się „ciepłe gacie”, w Irlandii wita św. Brygidę, a w Indiach obchodzi się Holi, czyli festiwal kolorów. Może jeszcze jakieś ciekawe zwyczaje znajdziecie? Poszukajcie w internecie.

Lekcja radosna jak samo święto

Każde dziecko zna polskie zwyczaje związane z wiosną. Już w domu rodzinnym i w przedszkolu styka się z nimi w tradycyjny sposób. Lekcja o nadejściu wiosny pt.: Jak na świecie świętuje się 1. dzień wiosny? pozwala poznać obyczaje związane ze świętowaniem pierwszego dnia wiosny na świecie np. z treści listów kolegów z różnych stron świata, z Chin, Hiszpanii, Japonii, z filmów, czy też podczas przygotowywania Marteniczek - amuletów z włóczki. Na pewno atrakcją dla uczniów podczas takiej lekcji będzie zabawa ruchowa z wykorzystaniem kolorowej fasoli. Szczegółów nie zdradzimy.

Dzięki takim aktywnościom Twoi uczniowie poszerzą wiedzę do świętowaniu nadejścia wiosny i odpowiedzą na pytania:

  • dlaczego to święto jest ważne?
  • co się dzieje z przyrodą wraz z nadejściem wiosny?
  • jakie zjawiska można zaobserwować na styku zimy i wiosny?
  • jakieś rośliny są pierwszą oznaką wiosny?

Pomysł nauczycieli na wiosnę w klasie

W rozwoju społecznym dzieci bardzo ważne jest kształtowanie postawy obywatelskiej, postawy poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, a także postawy poszanowania dla innych kultur i tradycji. Lekcja o świętowaniu pierwszego dnia wiosny na świecie może być dobrym i aktualnym pomysłem na kształtowanie takich postaw właśnie.

Zdecydowanie dodatkową wartością tego pomysłu na lekcję z uczniami jest fakt, że scenariusz lekcji został przygotowany dzięki współpracy naukowców z kilkudziesięcioma nauczycielami szkół podstawowych w Polsce, biorących udział w programie Uniwersytetu Dzieci w szkole (2011/2012) .

Zobacz gotowy scenariusz lekcji pt.: Jak na świecie świętuje się 1. dzień wiosny? dostępny bezpłatnie w serwisie Scenariusze lekcji.

Źródło: Fundacja Uniwersytet Dzieci

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie