Cztery trendy, które mogą zmienić wszystko

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
badania i analizyNaukowcy z amerykańskiego Narodowego Centrum Innowacji Technologicznych dokonali wyboru czterech zjawisk, które dają niebywałą możliwość wpływania na rozwój świata i nas samych. Są to według nich: programowanie równoległe (parallel computing), cloud computing, mapy umysłu (mind mapping) i globalne rozproszenie linii produkcyjnej.
 
Naukowcy uważają, że te cztery trendy mogą mieć duże znaczenie na kształt stosunków międzynarodowych i ludzką interakcję. Wszystkie razem przyczyniają się do tworzenia historycznego fenomenu: oto ludzkość jest zdolna budować z wykorzystaniem komputerów i sieci globalną świadomość, co może dać nam szansę lepszego i skuteczniejszego oddziaływania na pokojowy rozwój naszej planety. Uważają również, że edukacja i innowacje są kluczami do odniesienia sukcesu w stabilnym rozwoju współczesnego, dynamicznego świata.

Trend 1. Programowanie równoległe
Każdy komputer może pracować samodzielnie nad rozwiązaniem określonego problemu. Ale w pewnych sytuacjach jego moce obliczeniowe są zbyt małe, aby podołać zadaniu. Kiedy to skomplikowane i złożone zadanie zostanie podzielone na mniejsze części i do rozwiązania jego użyte zostaną całe sieci komputerów jednocześnie, które na koniec swojej pracy złożą elementarne wyniki swojej pracy w jedną całość – będzie to forma programowania równoległego. W taki sposób funkcjonuje m.in. Wielki Zderzacz Hadronów w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy. Jest on w stanie produkować 15 petabajtów danych rocznie (1 petabajt = 1 milion GB). Żaden z istniejących komputerów nie posiada samodzielnie jeszcze takiej mocy, aby móc obsłużyć tak wielką ilość danych, nikogo też nie stać na zbudowanie takiego komputera. W tym momencie wykorzystanie całej sieci komputerów do rozwiązania jednego zadania jest jedynym wyjściem.

Wielu naukowców i specjalistów od Internetu w szybko przyrastającej ilości danych w sieci widzi zagrożenie dla funkcjonowania Internetu. Ostrzegają, że Internet wkrótce się „zatka” – przestanie sobie radzić z ilością przesyłanych pomiędzy użytkownikami danych (np. audio i wideo), co utrudniać będzie nam wszystkim dostęp do informacji. Rozwiązaniem tego problemu może być projekt Grid, który działa w CERN. Grid jest rodzajem technologii i architektury sieciowej, który traktuje całą sieć jako jeden olbrzymi wirtualny komputer, złożony z dziesiątek tysięcy komputerów podłączonych – do czynienia z nim mieliśmy już w przypadku projektu SETI@home, czyli analizowaniem danych pochodzących z kosmosu. CERNowski Grid wykorzystuje w celu przetwarzania danych superwydajne sieci akademickie, dzięki którym może szybko komunikować się z ośrodkami naukowymi na całym świecie i korzystać z ich mocy obliczeniowych. Być może tu właśnie powstaje Internet przyszłości. Teoretycznie każdy komputer na świecie mógłby zostać włączony do takiej sieci.

Wykorzystanie programowania równoległego może przynieść pozytywne rozwiązania w odniesieniu do analizowania danych na całej Ziemi – na przykład ułatwi prognozowanie pogody, zdecydowanie poprawi obserwację tornado i huraganów. Może również przyczynić się do szybszego i bardziej pogłębionego analizowania trendów społecznych czy prowadzenia profilaktyki i walki z rozmaitymi chorobami.

Trend 2: Cloud Computing
Po co ci osobisty komputer – przecież twoje osobiste dane mogą być dostępne poprzez każdy komputer, o ile jest podłączony do Internetu. Cloud Computing to inaczej mówiąc world-wide-computer. To sieć staje się komputerem, co przewidział już Eric Schmidt, dyrektor zarządzający Google już w 1993 r. Możemy nawet zatem pracować pod chmurką, o ile mamy dostęp do sieci – gdyż tam gdzieś na serwerach znajdują się pliki z zapisanymi przez nas danymi. Co więcej – dostęp do nich możesz mieć przez KAŻDY komputer – także ten, który nosisz w kieszeni, czyli telefon komórkowy. Każdy, kto korzysta z aplikacji Google Docs, korzysta właśnie z formy cloud computing. Jego pliki zostały zapisane na serwerach firmy (jednym z miliona, wg. ostatnich wyliczeń Google z 2008 r.).

Co może być najważniejszą zaletą tego rozwiązania? Użytkownicy komputerów, firmy i instytucje zostają uwolnieni od konieczności stałego powiększania powierzchni dyskowych, na których przechowywane są dane. Daje również swobodę i łatwość dostępu do prywatnych zasobów danych, gdziekolwiek się znajdujemy, o dowolnej porze dnia i nocy. Z drugiej strony może przyczynić się jeszcze bardziej do umocnienia trendu pierwszego.
 
Czytaj dalej...

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie